Skip to content

Bir iPhone’un Gerçek Maliyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

27 de Mayıs de 2021

Bir iPhone’un fiyatını öğrenmek, en son iPhone’un listelenen fiyatı için Apple’ın web sitesini kontrol etmek kadar basit değildir. Bunun nedeni, bir iPhone satın alma maliyetinin birkaç faktöre bağlı olması ve planınıza bağlı olarak değişen aylık hizmet maliyetini hesaba katmanız gerekmesidir. Bu yüzden, iPhone’un ne kadar maliyetini bulmak biraz matematik gerektirir.

En Son iPhone’ların Maliyeti

Drew Angerer / Personel / Getty News Images
Bir iPhone’un maliyetindeki ilk ve en önemli faktör telefonun kendisidir. Fiyatlar, istediğiniz modele ve ne kadar depolama alanı tercih ettiğinize göre değişir. Apple’ın iPhone serisinde, istediğiniz modele bağlı olarak, 49 $ (temel bir iPhone 8 için) ile 1.449 $ (en yüksek kaliteli iPhone 11 Pro Max için) arasında herhangi bir yerde yeni bir telefon sizin olabilir. Nisan 2020 itibariyle, Apple’dan yeni bir iPhone’un fiyatı şöyle görünüyor:

Modeli 64 GB 128 GB 256 GB 512 GB
iPhone 11 Pro Max 1099 1249 ABD doları 1449 $
iPhone 11 Pro 999 $ 1149 ABD doları 1349 ABD doları
iPhone 11 $699 749 849 ABD doları
iPhone XR 599 ABD doları 649 ABD doları
iPhone SE (2. Nesil) 399 ABD doları 449 ABD doları 549 ABD doları
iPhone 8 Plus 549 ABD doları 599 ABD doları
iPhone 8 449 ABD doları 499 ABD doları

Bugünlerde, hemen hemen herkes iPhone’larının tam ücretini ödüyor (bunun neden bir sonraki bölümde olduğu hakkında daha fazla bilgi var), bu nedenle büyük indirimler beklemeyin. Ancak tam bedeli peşin ya da aylık taksitler halinde ödemeyi tercih edebilirsiniz. Büyük telefon şirketleri, onlardan yeni bir iPhone satın aldığınızda aylık bir ödeme planı sunar. Bu, daha düşük bir peşin maliyet sunar, ancak iPhone’a ödeme yapılıncaya kadar operatörde kalmanız veya başka bir operatöre geçmeden önce ödenmesi gereken bakiyeyi ödemeniz gerekir. Alternatif olarak, telefonunuzu taksitle satın almak istiyorsanız, ancak bir telefon şirketine takılıp kalmıyorsanız, Apple’ın iPhone Yükseltme Programına göz atın. İPhone neredeyse hiç satışa çıkmıyor. Yeni modeller piyasaya sürüldüğünde veya tatillerde kısa vadeli indirimler bulabilirsiniz, ancak bunlar genellikle küçük tasarruflardır. Apple ürünlerini gerçekten satışa çıkarmıyor, bu yüzden bir tane beklemeyin. Sadece istediğini istediğin zaman al.

Taşıyıcı Sübvansiyonları Geri Dönmeyecek

Eskiden, telefon şirketleri, hizmetlerini kullanmaya sizi ikna etmek için telefonun maliyetinin bir kısmını ödedikleri için, iPhone’ların en son model için çok daha ucuza – bazen 199 $ kadar düşük bir maliyete sahip olmasıydı. Artık değil. Son yıllarda, büyük telefon şirketleri, iki yıllık bir sözleşme imzalayan müşterilerin iPhone’ları için önemli ölçüde daha az ödeme yapmasına olanak tanıyan sübvansiyonları kaldırdı. Sübvansiyon sisteminin geri dönmesi çok düşük bir ihtimal, bu nedenle bundan sonra iPhone’unuz için tam fiyat ödemeyi bekleyin. Bununla birlikte, yeni iPhone modelleri piyasaya sürüldüğünde, AT&T, Sprint, T-Mobile ve Verizon gibi büyük operatörler, eski model iPhone’unuzu takas ederseniz, bazen en son iPhone’un maliyetinde indirimler sunacaktır.

Bölgesel ve Ön Ödemeli Taşıyıcıların Bazen Daha Ucuz Fiyatları Olur

ABD’nin bazı bölgelerinde telefonu sunan daha küçük, bölgesel taşıyıcılardan birinden satın alırsanız, iPhone için etiket fiyatından biraz daha azını ödeyebilirsiniz – çoğu durumda yaklaşık 50 ABD dolarıdır. en son modeller, daha sınırlı aylık planlara sahiptir ve hizmetleri özellikle daha küçük, kırsal alanlara odaklanma eğilimindedir, ancak bunlar bazı kullanıcılar için maliyet tasarrufu sağlayan bir seçenektir.

Aylık Ses ve Veri Planları

Bir iPhone’un maliyetini düşünürken seçtiğiniz telefon şirketi tarafından sağlanan ses ve veri hizmetinin aylık maliyetini hesaba katmalısınız. Aylık iPhone planları tipik olarak veri servisi, arama, mesajlaşma ve diğer hizmetler için maliyetleri içerir. Çoğu insanın kullandığı hizmetler için büyük taşıyıcılarla ayda yaklaşık 100 ABD doları harcamayı bekleyin. Ön ödemeli taşıyıcılarla planlar daha ucuzdur, genellikle büyük taşıyıcıların sunduğu fiyatın yarısına yaklaşır, ancak veri bağlantıları genellikle daha yavaştır veya ne kadar kullandığınıza bağlı olarak en yüksek hızları sınırlıdır. Bu şirketlerle, arama, mesajlaşma ve veri için 50 ila 60 ABD doları aralığına daha yakın bir harcama yapmayı bekleyin.

Diğer maliyetler

Yeni bir iPhone için yüzlerce para harcamak ve ardından koruyucu kılıf olmadan çantanıza veya pantolon cebinize atmak istemezsiniz. İPhone’u alır almaz bir kılıf yerleştirmeyi planlayın. Çoğu koruyucu vakanın maliyeti yaklaşık 40-100 ABD dolarıdır. İPhone, Apple’ın standart garantisiyle gelir, ancak bu korumayı bir AppleCare + ile uzatmak isteyebilirsiniz, garantiyi uzatır ve doğrudan Apple’dan alınabilir. AppleCare’in fiyatı modelinize göre farklılık gösterir – iki yıllık ek kapsam için 100-200 $ harcamayı bekleyin. İPhone’unuzu Apple’ın aylık iPhone Yükseltme Programı aracılığıyla satın alırsanız, AppleCare + fiyata dahildir. Diğer birçok şirket iPhone sigortası sunuyor, ancak biz buna karşı öneriyoruz. Lifewire’dan daha fazlası

 • Apple Store'dan satın alma

  İPhone’unuzu Yükseltip Yükseltemeyeceğinizi Nasıl Anlarsınız?

 • iPhone XS ve XR

  Kilitli Olmayan iPhone’lar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 • Verizon mağazası iPhone 6s'te stok yapıyor

  İPhone’unuzu Verizon’a Değiştirmenin Maliyeti Nedir?

 • iphone sigortası

  İPhone’unuzu Sigortalandıracak 10 Şirket

 • iPhone XS ve XR tanıtımı

  İPhone Nereden Alınır

 • Yeni iPhone'lu kadınlar

  Apple iPhone Yükseltme Programı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 • Telefon mağazasında kadın

  2021’de Telefon Satın Alabileceğiniz En İyi 8 Yer

 • Bir cep telefonuna bakan üç arkadaş

  2021’in En İyi Bütçe Dostu Telefon Planları

 • Ahşap blok üzerinde Android telefon

  Kilitli Olmayan Telefon Nedir?

 • Cep telefonu çok kanallı alışveriş ctr kullanarak yüksek teknoloji simgesi akışı ile iş kadınları el bulanıklık arka plan alışveriş merkezi alışveriş merkezi

  İPhone Tethering ve Kişisel Erişim Noktası Hakkında Her Şey

 • Apple Store Genius çubuğu

  İPad’inizle AppleCare + Almalısınız?

 • Cep telefonuyla konuşan kişi

  2021 Yılının En İyi Ön Ödemeli 8 Cep Telefonu Planı

 • iPhone X

  Ön Ödemeli iPhone Satın Almak Sizin İçin Uygun mu?

 • Akıllı telefonla selfie çeken aile

  2021’in En İyi 7 Aile Cep Telefonu Planı

 • İPhone'da Kişisel Erişim Noktası

  İPhone’daki Kişisel Erişim Noktası: Bilmeniz Gerekenler

 • Dolar faturaları cam kavanozda. Para, ekonomi, finans kavramı tasarrufu.

  Cep Telefonu Planınızdan Nasıl Tasarruf Edilir?

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik Bildirimi
 • TRUSTeGizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler, küresel olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bunlara erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)