Skip to content

Bir iPhone’un Kilidinin Açık Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir

3 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • En kolay yol: Git Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri. gibi bir seçenek Hücresel Veri Ağı kilidi açılmış bir iPhone’u gösterir.
 • Veya seyahat ediyorsanız mevcut SIM kartınızı yerel bir SIM ile değiştirin. Arama yapabiliyorsanız, iPhone’unuzun kilidi açılır.
 • Veya iPhone’un IMEI numarasını IMEI Check gibi bir çevrimiçi hizmete girin ve cihazınızın kilidinin açık olup olmadığına bakın.

Bu makale, iPhone’unuzun kilidinin açık olup olmadığını ve bu nedenle herhangi bir telefon şirketine bağlı olup olmadığını nasıl öğreneceğinizi açıklar. Yöntemler, iPhone Ayarlarını kontrol etmeyi, yeni bir SIM kart kullanmayı ve bir IMEI hizmeti kullanmayı içerir.

Ayarlar Menüsünde Bir iPhone’un Kilidinin Açık olup olmadığını Kontrol Etme

iPhone’unuzun kilidinin açık olup olmadığını görmenin en kolay yolu, Ayarlar menünüzü kontrol etmektir. Bu yöntem her zaman doğru değildir, ancak başlamak için iyi bir yerdir.

 1. iPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını açın.

 2. Dokunmak Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri.

 3. “Hücresel Veri Ağı” veya “Mobil Veri Ağı” adlı bir seçenek arayın. Bu seçeneklerden herhangi birini görüyorsanız, telefonunuzun kilidi büyük ihtimalle açılmıştır. Bu seçenekleri görmüyorsanız, telefonunuz büyük olasılıkla kilitlenmiştir.

Bir iPhone’un SIM Kart ile Kilidinin Açılıp Açılmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Getty Resimleri
Yurtdışına seyahat ediyorsanız, gerçekten mükemmel bir hizmet planınız olmadıkça telefonunuz çalışmayacaktır. Daha kolay ve daha uygun fiyatlı seçenek, mevcut SIM kartınızı yerel bir SIM ile değiştirmektir. Bu size o ülkede kullanmanız için yeni bir telefon numarası verir, ancak size telefonunuzu ve verilerinizi yolda kullanma olanağı verir.

 1. İlk adım iPhone’unuzu kapatmaktır. Cihaz açıkken SIM kartın çıkarılması telefona ve SIM’e zarar verebilir.

 2. iPhone’unuzda SIM kartı bulun. Bir iğne deliği boyutunda küçük dairesel bir açıklık arayın.

 3. iPhone’un SIM kartını çıkarmak için bir SIM kart çıkarma aracı kullanın. Bu araçlar, bir SIM kartı çıkarma işlemini basitleştirir, ancak bir çengelli iğne veya ataş da kullanabilirsiniz.

 4. Mevcut SIM kartınızın tepsiye nasıl sığdığına bakın. Güvenli bir yerde kenara koyun ve yeni SIM kartı aynı şekilde tepsiye yerleştirin.

 5. Tepsiyi iPhone’a yeniden takın. Yumuşak bir tıklama duyana kadar basın.

  iPhone'da SIM tepsisi

  neosu / Getty Images
 6. iPhone’u tekrar açın.

 7. Bir arama yapmayı deneyin. iPhone’unuz yeni bir SIM ile ağa bağlanabiliyorsa kilidi açılmış demektir. Telefonunuz şebekeye bağlanamıyorsa, cihazınız kilitlenmiştir. Operatörünüzle iletişim kurmak ve cihazın kilidini açmasını istemek veya bir üçüncü taraf hizmeti kullanmak gibi bunu aşmanın birkaç yolu vardır. Bazı operatörler bir cihazın kilidini açmak için ücret alabilir. Bununla birlikte, belirli alanlarda şirketlerin mobil cihazların kilidini ücretsiz olarak açmasını gerektiren yasalar vardır.

 8. Sen bittin!

Bir IMEI Hizmeti Kullanılarak Bir iPhone’un Kilidinin Açılıp Açılmadığı Nasıl Kontrol Edilir

Telefonunuz, cihazla ilgili her türlü bilgiyi anlatan bir IMEI (uluslararası mobil cihaz tanımlayıcı) numarasına sahiptir. IMEI numaralarının veritabanlarını tarayacak ve iPhone’unuzun kilidinin açık olup olmadığını size söyleyen birden fazla çevrimiçi hizmet vardır. Ancak, çoğu ücretli hizmetlerdir, ücretsiz hizmetler her zaman güvenilir değildir ve her ikisi de bazen yanlış olabilir.

 1. Kullanmak istediğiniz hizmeti bulun. En güvenilir hizmetlerden biri, daha fazla bilgi için ücretli seçeneklerle ücretsiz temel kontrol yapan IMEI Info’dur. Başka bir ücretsiz seçenek de IMEI24’tür, ancak sonuçlarınız değişebilir; hizmet, sonuçları döndürmeden önce zaman aşımına uğrayabilir.

 2. iPhone’unuzda ve simgesine dokunun. Ayarlar > Genel.

 3. Dokunmak hakkında ve IMEI numarasına ilerleyin. Bu, seri numarasının, Wi-Fi adresinin ve Bluetooth bilgilerinin hemen altında görünür.

  iOS Ayarları uygulamasının Genel, Hakkında, IMEI bölümleri

 4. Seçtiğiniz IMEI hizmetinin arama çubuğuna IMEI numaranızı girin.

 5. Seç Kontrol ve web sitesinin gerektirdiği doğrulama bilgilerini doldurun. Daha sonra veritabanlarında saklanan IMEI numaranızı tekrar eşleştirmeye çalışacaktır.

 6. Numaranızı doğru girdiyseniz, üretim tarihi, bağlı olduğu operatör, kilitli olup olmadığı ve daha fazlası dahil olmak üzere telefonunuzla ilgili birçok bilgiyi görebileceksiniz. IMEI numarası ayrıca bir cihazın çalınıp çalınmadığını da ortaya çıkaracaktır.