Skip to content

Bir ISO Dosyasını USB Sürücüye Yazma

16 de Nisan de 2021

Yani bir flash sürücüde veya başka bir USB depolama aygıtında istediğiniz bir ISO dosyanız var. Ayrıca ondan önyükleme yapabilmeniz gerekir. Anlaşılır, değil mi? Dosyayı kopyalayın ve bitirdiniz! Maalesef o kadar basit değil.

Bir ISO Yazmak Kopyalamakla Aynı Şey Değil

Bir ISO’yu USB’ye düzgün şekilde yazmak, dosyayı kopyalamaktan farklıdır. Bir diske ISO yazdırmaktan bile farklıdır. Karmaşıklığa ek olarak, orada ISO görüntüsünü aldıktan sonra USB sürücüsünden önyüklemeyi planlamanızdır.

Cankurtaran / Tim Liedtke
Görmek Önyüklemeniz Gerekmediğinde USB’ye ISO Yazma Bunun yerine planınız buysa sayfanın altında. Bu süreç biraz farklı … ve daha kolay! Burada lazer veya benzeri bir teknoloji olmadığından, teknik olarak bir USB sürücüsüne hiçbir zaman “yakmadığınızı” belirtmeliyiz. Bu terim, bir ISO görüntüsünü bir optik diske yazma genel uygulamasından yeni aktarılmıştır. Her şeye rağmen, tüm bunları sizin için otomatik olarak halledecek harika bir ücretsiz araç var. Bir ISO dosyasını USB’ye ücretsiz olarak nasıl yazacağınıza dair kolay bir eğitim için aşağıdan devam edin. Rufus programı.

Rufus Aracıyla USB’ye ISO Nasıl Yazılır

Bu işlem aynı zamanda bir Windows 10 ISO’yu USB’ye yazmak için de çalışır. Ancak, bunu Microsoft’un Windows 10 indirme ve yükleme aracıyla yapmak en iyisidir.

Zaman gerekli: Bir ISO görüntü dosyasını, flash sürücü gibi bir USB cihazına “yazmak” genellikle 20 dakikadan az sürer ancak toplam süre büyük ölçüde ISO dosyasının boyutuna bağlıdır.

 1. Ücretsiz bir araç olan Rufus’u indirin. doğru şekilde USB sürücüsünü hazırlayın, otomatik olarak sahip olduğunuz ISO dosyasının içeriğini çıkartın ve uygun şekilde önyüklenebilir hale getirmek için gereken ISO’daki dosyalar dahil olmak üzere, içindeki dosyaları USB cihazınıza kopyalayın.

  Rufus 3.4 Portable için indirme sayfası

  Rufus taşınabilir bir programdır (yüklenmez), Windows 10, 8, 7, Vista ve XP’de çalışır ve sahip olduğunuz her tür USB depolama aygıtına bir ISO görüntü dosyası “yakar”. Seçtiğinizden emin olun Rufus Taşınabilir kendi sitesinde. Farklı bir ISO-USB aracı kullanmayı tercih ederseniz, diğer bazı iyi olanlar arasında balenaEtcher, UNetbootin, ISO’dan USB’ye ve Evrensel USB Yükleyici bulunur. Elbette, başka bir program seçerseniz, burada yazdığımız talimatları izleyemezsiniz çünkü bunlar özellikle Rufus ile ilgilidir.

 2. Çift tıklayın veya çift dokunun. rufus-p.exe yeni indirdiğiniz dosya. Rufus programı hemen başlayacak.

  Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Rufus-3.4p idon

  Daha önce bahsettiğimiz gibi, Rufus taşınabilir bir programdır, yani olduğu gibi çalışır. Bu, ISO-USB programını diğer bazı seçeneklere tercih etmemizin büyük bir nedenidir. Rufus’u ilk açtığınızda, programın ara sıra güncellemeleri kontrol edip etmeyeceği sorulur. Bunu etkinleştirmek isteyip istemediğiniz size bağlıdır, ancak muhtemelen en iyisidir Evet Rufus’u gelecekte tekrar kullanmayı planlıyorsanız.

 3. Önceden takılı olmadığını varsayarak, ISO dosyasını “yakmak” istediğiniz flash sürücüyü veya diğer USB aygıtını bilgisayarınıza takın. Bir USB sürücüsüne bir ISO görüntüsü yazmak sürücüdeki her şeyi silecektir! Devam etmeden önce, USB sürücüsünün boş olup olmadığını veya saklamak istediğiniz dosyaları yedekleyip yedeklemediğinizi kontrol edin.

 4. İtibaren cihaz Rufus’un üst kısmındaki açılır listeden, ISO dosyasını yazmak istediğiniz USB depolama cihazını seçin.

  ISO

  Rufus size USB cihazının boyutunu, sürücü harfini ve sürücüdeki mevcut boş alanı söyler. Birden fazla takılı olduğunuzu varsayarak, doğru USB cihazını seçtiğinizi iki kez kontrol etmek için bu bilgileri kullanın. Bu işlemin bir parçası olarak tüm sürücüyü sileceğiniz için belirtilen boş alan konusunda endişelenmeyin. Listede USB sürücüsü yoksa veya görmeyi beklediğiniz sürücüyü bulamıyorsanız, ISO görüntüsü için kullanmayı planladığınız USB cihazıyla ilgili bir sorun olabilir veya Windows bir tür sorun yaşıyor olabilir. sürücüyü görmek. Bilgisayarınızdaki başka bir USB cihazını ve / veya başka bir USB bağlantı noktasını deneyin veya Rufus’u kapatıp yeniden açın.

 5. İtibaren Önyükleme seçimi açılır, emin olun Disk veya ISO görüntüsü (Lütfen seçin) seçilmiş.

 6. Seç SEÇ.

  Önyükleme seçimi iSO dosyası için seçim düğmesi

 7. Flash sürücüye yazdırmak istediğiniz ISO görüntüsünü bulun ve seçin ve ardından düğmesine basın. Açık Rufus’a yüklemek için.

  Dosya Gezgini'nde Windows10 ISO seçiliyken Aç düğmesi

 8. Rufus seçtiğiniz ISO dosyasını incelerken bekleyin. Bu birkaç saniye sürebilir veya o kadar hızlı geçebilir ki farkına bile varmazsınız. Eğer alırsan Desteklenmeyen ISO mesajı, seçtiğiniz ISO, Rufus tarafından USB’ye yazma için desteklenmiyor. Bu durumda, 1. Adımda listelenen diğer programlardan birini deneyin veya yazılımlarının bir USB sürücüden çalışmasını sağlamak için daha fazla yardım için ISO görüntüsünün üreticisine danışın.

 9. Altında Görüntü seçeneği alan, seç Standart Windows kurulumu Eğer bunu görüyorsun ve Eğer durum böyle. Örneğin, flash sürücüye bir Windows kurulum ISO görüntüsü koyuyorsanız ve bu seçeneği alırsanız, kesinlikle etkinleştirmek istersiniz.

 10. Bırak Bölüm şeması, Hedef sistemi, Dosya sistemi, ve Küme boyutu Ne yaptığınızı bilmiyorsanız veya bu parametrelerden herhangi birini başka bir şeye ayarlamanız tavsiye edilmedikçe seçenekler tek başına. Örneğin, USB’ye yazıyorsanız dosya sisteminin NTFS yerine FAT32 olduğundan emin olmak için web sitesinde ISO formatında indirdiğiniz önyüklenebilir bir araç tavsiye edilir. Bu durumda, devam etmeden önce bu değişikliği yapın.

 11. Özel bir hacim etiketi girebilirsiniz. Ses etiketi alanı, ancak varsayılan ne olursa olsun, hatta boş bırakmanın hiçbir şey üzerinde herhangi bir etkisi olmamalıdır.

 12. Altında Biçim Seçenekleri, içinde Gelişmiş format seçeneklerini göster menü, bir dizi göreceksiniz … evet, biçimlendirme seçenekleri! Hepsini varsayılan durumlarında bırakabilirsiniz, ancak seçim yapabilirsiniz Cihazda bozuk blok olup olmadığını kontrol edin Kullandığınız flash sürücü veya USB cihazında bir sorun olabileceğine dair endişeleriniz varsa. Seçme 1 geçiş çoğu durumda gayet iyi, ancak daha önce bu sürücü ile ilgili sorun yaşadıysanız, bunu 2 veya daha fazlasına çıkarın.

 13. Seçiniz BAŞLAT ISO dosyasını seçtiğiniz USB aygıtına “yazdırmayı” başlatmak için.

  Windows 10'da Rufus'ta başlat düğmesi

  Eğer alırsan Görüntü çok büyük mesajı, daha büyük bir USB cihazı kullanmanız veya daha küçük bir ISO görüntüsü seçmeniz gerekir.

 14. Tüm uyarı mesajlarını okuyun ve uygun şekilde ele alın. Örneğin, seçin TAMAM MI için UYARI: ‘XYZ’ CİHAZINDAKİ TÜM VERİLER YOK EDİLECEKTİR sonra görünen mesaj.

  "Uyarı" iletişim kutusunda Tamam düğmesi

  Bu mesajı ciddiye alın! Flash sürücünün veya diğer USB aygıtının boş olduğundan veya içindeki her şeyi silmekte sorun olmadığından emin olun. Ayrıca bir İndirme gerekli Rufus, yazma işlemini tamamlamak için bazı ek dosyalara ihtiyaç duyarsa mesaj. Seçme Evet indirmeye başlayacak.

 15. Rufus’un USB sürücüsünü düzgün bir şekilde biçimlendirmesini bekleyin, böylece önyüklenebilir olsun ve ardından tüm dosyaları 7. Adımda seçtiğiniz ISO görüntüsünde bulunan sürücüye kopyalar.

  Rufus 3.4 Taşınabilir ISO dosyalarını kopyalama

  Bunu yapmak için gereken toplam süre, üzerinde çalıştığınız ISO dosyasının ne kadar büyük olduğuna bağlıdır. Bazı küçük tanılama araçları bir dakikadan kısa sürerken, daha büyük görüntüler (5 GB Windows 10 ISO gibi) 20 dakikaya yaklaşabilir. Bilgisayarınız ve USB donanım hızları da burada büyük bir faktördür.

 16. Rufus program penceresinin altındaki durum belirdiğinde HAZIR, Rufus’u kapatabilir ve USB sürücüsünü çıkarabilirsiniz.

USB Sürücüsünden Önyükleme

Artık ISO dosyası USB sürücüsüne düzgün bir şekilde “yazılmıştır”, ondan önyükleme yapabilir ve ardından bu önyüklenebilir sürücüyü ne için kullanıyor olursanız olun devam edebilirsiniz. Örneğin, bir flash sürücüye bir bellek test programı koyduysanız, artık o flash sürücüden önyükleme yapabilir ve RAM’inizi bununla test edebilirsiniz. Aynısı, önyüklenebilir sabit sürücü test programları, veri silme programları, antivirüs araçları vb. İçin de geçerlidir.

Windows USB / DVD İndirme Aracını kullanın

Windows 10, Windows 8, vb. İçin indirmiş olabileceğiniz gibi, Windows ISO için Rufus görüntüleri ile yukarıda özetlediğimiz prosedürü kullanabilirsiniz. Ancak, ücretsiz kullanan daha “resmi” bir prosedür vardır. Microsoft’tan yazılım. Windows’u bir USB çubuğundan yüklemenin diğer yönleri hakkında rehberlik de içeren bu prosedürler hakkında eksiksiz eğitimler yazdık. Yüklemekte olduğunuz Windows sürümüne bağlı olarak Windows 8’i USB’den Yükleme veya Windows 7’yi USB’den Yükleme konusuna bakın. Bir USB sürücüsünden önyükleme yapmak, genellikle sürücüyü herhangi bir boş USB bağlantı noktasına takmak ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmak kadar kolaydır, ancak bazen çok daha karmaşık olabilir. Yardıma ihtiyacınız olursa USB Sürücüsünden Nasıl Önyüklenir eğitimimize bakın.

Dosya Sıkıştırma Programıyla ISO Görüntülerini Çıkarın

Rufus ve ilgili ISO’dan USB’ye araçlar, bir USB sürücüsüne bir tür önyüklenebilir program veya hatta tüm bir işletim sistemi almanız gerektiğinde harikadır. Ancak, önyüklenmesi amaçlanmayan bir USB sürücüsüne “yazmak” istediğiniz bir ISO görüntünüz varsa ne olur? Yaygın bir örnek olarak akla bir Microsoft Office ISO’su geliyor. Bu durumlarda, üzerinde çalıştığınız ISO görüntüsünü, ZIP dosyası gibi herhangi bir sıkıştırılmış format olarak düşünün. ISO görüntüsünün içeriğini doğrudan önceden biçimlendirilmiş flash sürücüye çıkarmak için favori dosya sıkıştırma programınızı kullanın – genellikle ücretsiz 7-Zip aracını öneririz, ancak başka birçok araç da vardır. Bu kadar!