Skip to content

Bir LCD TV Eski VCR’imle Çalışacak mı?

21 de Nisan de 2021

VHS video kasetlerini kaydetmek ve oynatmak için hala bir VCR kullanıyorsanız, o VCR’yi satın aldığınızdan beri TV’lerin değiştiğini fark etmiş olabilirsiniz. Çoğu LCD TV (720p, 1080p veya 4K olsun, LED / LCD ve QLED TV’ler dahil) artık tüm VCR’ler (BETA veya VHS) tarafından kullanılan sistem olan kompozit girişi desteklemiyor. Bu bilgiler, LG, Samsung, Panasonic, Sony ve Vizio tarafından üretilenler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli üreticilerin TV’leri için geçerlidir.

VCR AV Çıkışları

Ancak, bazı LCD TV’ler kompozit ve komponent videoyu paylaşılan bir giriş bağlantısında birleştirir. Bu, aynı anda bazı TV’lere bir kompozit ve komponent video giriş kaynağını (ilişkili bir ses bağlantısıyla) bağlayamayabileceğiniz anlamına gelir.

Paylaşılan Kompozit / Komponent Video TV Video Bağlantıları Örneği

S-Video bağlantıları olan bir S-VHS VCR’niz var mı? Bazı eski LCD TV’ler S-video sinyallerini kabul edebilir. Artan sayıda yeni sette, S-video bağlantı seçeneği kaldırılmıştır. Zaman geçtikçe, bileşen ve belki de bileşik video bağlantılarının kesilmesi muhtemeldir.

VCR’ınızı Yeni TV’nize Bağlayabilirsiniz, Ama …

Eski bir VCR’yi bir LCD TV’ye bağlamak bir şeydir. Ekranda gördüklerinizin kalitesi başka bir şey. VHS kayıtları düşük çözünürlüklü olduğundan ve renk tutarlılığı zayıf olduğundan, bu kayıtlar daha büyük bir LCD ekran TV’de 27 inçlik daha küçük bir analog TV’de olduğu kadar iyi görünmüyor. Görüntü yumuşak görünüyor, renk akması ve video gürültüsü fark ediliyor ve kenarlar aşırı sert görünüyor. VHS kaynağı zayıfsa (örneğin, VHS EP modunda yapılan kayıtlar veya orijinal olarak zayıf aydınlatma koşullarında çekilen video kamera görüntüleri), LCD TV, yüksek kaliteli video girişiyle göstermeyeceği hareket gecikmesi ve kenar kusurları gösterebilir. kaynaklar. Bir LCD TV’de eski VHS videoları oynatırken, ekranın üstünde ve altında veya solunda ve sağında siyah çubuklar görebilirsiniz. VCR veya TV’de bir sorun yok. Bu çubuklar, 4×3 ekran en boy oranına sahip eski analog TV’lerden 16×9 ekran en boy oranına sahip HD ve Ultra HD TV’lere geçişten kaynaklanmaktadır.

HDMI Artık Standart

Hem video hem de ses için LCD TV’ler, ana fiziksel giriş bağlantı seçeneği olarak HDMI sağlar. Bu, artan sayıda yüksek çözünürlüklü (veya 4K) kaynakları barındırır. Çoğu DVD oynatıcının HDMI çıkışları vardır ve 2013’ten beri üretilen Blu-ray Disk oynatıcılar, video bağlantı seçeneği olarak yalnızca HDMI sunar. Çoğu kablo ve uydu kutusu ve medya aktarıcısı da HDMI çıkış bağlantılarına sahiptir.

HDMI Kablosu ve Bağlantıları

DSGpro / iStock / Getty Images Plus
Ayrıca bir DVI-HDMI adaptör fişi veya kablosu kullanarak bir DVI-HDCP kaynağı (bazı PC’lerde, DVD oynatıcılarda veya kablo / uydu kutularında bulunur) bağlayabilirsiniz. DVI bağlantı seçeneğini kullanırken, kaynak ile TV arasındaki ses bağlantısı ayrı yapılmalıdır.

Alt çizgi

VCR üretimi durduruldu. Yine de dünya çapında milyonlarca insan kullanılıyor ve bu sayı giderek azalmaya devam ediyor. Yeni bir LCD (LED / LCD veya QLED) TV satın alırsanız, muhtemelen VCR’nizi ona bağlayamaz ve o eski VHS videolarını oynatamazsınız. Ancak seçenekler var. Bir RCA sinyalini HDMI’ya dönüştürmek ve bunu TV’nize bağlamak için üçüncü taraf bir dönüştürücü kullanabilirsiniz. Böylece, en yeni TV’lerde bile VCR’nizi kullanmaya devam edebilirsiniz. LCD TV’nizde eski VHS VCR kayıtlarını izlemek sizin için önemli olsa da, TV şovlarını veya ev videolarını VHS’ye kaydederken kalite diğer seçeneklere kıyasla düşüktür. Her yeni TV satın alımında daha az bağlantı seçeneğiniz vardır ve VCR’niz çalışmayı durdurduğunda yenisiyle değiştiremeyebilirsiniz.