Skip to content

Bir MAC Adresi Nasıl Bulunur ve Değiştirilir

16 de Mayıs de 2021

Bir MAC adresini bulmak için kullanılan yöntem, dahil olan ağ cihazının türüne bağlıdır. Tüm popüler ağ işletim sistemleri, MAC adresi ayarlarını bulmanızı (ve bazen değiştirmenizi) sağlayan yardımcı programlar içerir. Bir MAC (ortam erişim denetimi) adresi altı çift onaltılık sayıdan oluşur ve bir ağdaki donanımı tanımlar. Üreticiler bu benzersiz numarayı üretim sırasında ekler veya bellenime saklar. Genellikle değiştirilmesi amaçlanmaz.

Windows’ta bir MAC Adresi bulun

İpconfig yardımcı programını kullanın ( /herşey seçeneği) Windows’un modern sürümlerinde bilgisayarın MAC adresini görüntülemek için. Windows’un eski sürümleri (Windows 95 ve Windows 98) winipcfg yardımcı programını kullanıyordu.

Hem winipcfg hem de ipconfig, bir bilgisayar için birden çok MAC adresi görüntüleyebilir. Takılan her ağ kartı için bir MAC adresi vardır. Ek olarak, Windows, donanım kartlarıyla ilişkili olmayan bir veya daha fazla MAC adresini korur. Örneğin, Windows çevirmeli ağ, telefon bağlantısını bir ağ kartı gibi yönetmek için sanal MAC adreslerini kullanır. Bazı Windows VPN istemcilerinin kendi MAC adresleri vardır. Bu sanal ağ bağdaştırıcılarının MAC adresleri, gerçek donanım adresleriyle aynı uzunluk ve formattadır.

Unix veya Linux’ta bir MAC Adresi bulun

Unix’te bir MAC adresi bulmak için kullanılan özel komut, işletim sisteminin sürümüne bağlı olarak değişir. Linux’ta ve bazı Unix biçimlerinde komut ifconfig -a MAC adreslerini döndürür. Unix ve Linux’taki MAC adresleri de önyükleme mesajı sırasında bulunur. Bu işletim sistemleri, sistem yeniden başlatılırken bilgisayarın MAC adresini ekranda görüntüler. Ek olarak, açılış mesajları bir günlük dosyasında tutulur (genellikle var / log / messages veya / var / adm / messages).

Mac’te bir MAC Adresi bulun

Apple Mac bilgisayarlarda MAC adreslerini bulmak için Sistem Tercihleri > > ileri > Donanım.

MacOS'ta MAC Adresi

Bilgisayar Open Transport çalıştırıyorsa, MAC adresi Bilgi veya Kullanıcı Modu / Gelişmiş ekranlar. Sistem MacTCP’yi çalıştırıyorsa, MAC adresi Ethernet simgesi.

Özet: Bir MAC Adresi Nasıl Bulunur

Özetle, bir bilgisayarın MAC adresini şu şekilde bulabilirsiniz:

 • Windows: ipconfig / all veya winipcfg
 • Linux ve bazı Unix: ifconfig -a (ifconfig’teki ilk “f” yi not edin; bu, Windows’un ipconfig’iyle karıştırılması kolaydır)
 • Macintosh: Ayarlar > > ileri > Donanım

MAC adresleri, değiştirilemeyen sabit numaralardır. Ancak, bir MAC adresini değiştirmenin birkaç geçerli nedeni vardır.

ISS’nizle Çalışmak için MAC Adresini Değiştirin

Çoğu internet aboneliği müşteriye tek bir IP adresi sağlar. İnternet servis sağlayıcısı (ISP), her müşteriye bir statik (sabit) IP adresi atayabilir. Ancak bu yaklaşım, IP adreslerinin verimsiz kullanımıdır. ISS, daha yaygın olarak her müşteriye, müşteri internete her bağlandığında değişen dinamik bir IP adresi verir. ISS’ler, her müşterinin birkaç yöntem kullanarak yalnızca bir dinamik adres almasını sağlar. Çevirmeli bağlantı ve birçok DSL hizmeti, genellikle müşterinin bir kullanıcı adı ve parola ile oturum açmasını gerektirir. Kablo modem hizmetleri ise bunu ISS’ye bağlanan cihazın MAC adresini kaydedip takip ederek yapar. Bir ISS tarafından izlenen MAC adresine sahip cihaz, kablo modem, geniş bant yönlendirici veya internet bağlantısını barındıran bilgisayar olabilir. Müşteri, bu ekipmanın arkasında bir ağ kurmakta özgürdür, ancak ISS, MAC adresinin her zaman kayıtlı değerle eşleşmesini bekler. Ancak bir müşteri bu cihazı değiştirdiğinde veya içindeki ağ adaptörünü değiştirdiğinde, yeni ekipmanın MAC adresi artık ISS’de kayıtlı olanla eşleşmeyecektir. Bu durumda, ISS genellikle müşterinin internet bağlantısını güvenlik (ve faturalama) nedenleriyle devre dışı bırakır. MAC adresleri, IP adreslerinin yaptığı gibi coğrafi konum bilgilerini göstermese de, MAC adreslerinin değiştirilmesi bazı durumlarda internet gizliliğini artırabilir.

Klonlama Yoluyla MAC Adresini Değiştirin

Bazı kişiler, abonelikleriyle ilişkili MAC adreslerini güncellemelerini istemek için ISS’leriyle iletişime geçer. Bu işlem çalışır ancak zaman alır ve sağlayıcı işlem yapana kadar internet hizmeti kullanılamaz. Bu sorunu hızlı bir şekilde çözmek için, yeni cihazdaki MAC adresini orijinal cihazın adresiyle eşleşecek şekilde değiştirin. Donanımda fiziksel bir MAC adresini değiştiremezsiniz, ancak yazılımda onu taklit edebilirsiniz. Bu sürece klonlama denir. Birçok geniş bant yönlendiricisi, gelişmiş bir yapılandırma seçeneği olarak MAC adresi klonlamayı destekler. Öykünülmüş MAC adresi, servis sağlayıcıya orijinal donanım adresiyle aynı gibi görünür. Özel klonlama prosedürü, yönlendiricinin türüne bağlı olarak değişir; ayrıntılar için ürün belgelerine bakın.

MAC Adresleri ve Kablo Modemleri

ISS’ler tarafından izlenen MAC adreslerine ek olarak, bazı geniş bant modemler, ana bilgisayarın ev ağı içindeki ağ bağdaştırıcısının MAC adresini de izler. Geniş bant modeme bağlı bilgisayarı değiştirirseniz veya ağ adaptörünü değiştirirseniz, internet bağlantınız daha sonra çalışmayabilir. Bu durumda, MAC adresi klonlaması gerekli değildir. Hem kablo modem hem de ana bilgisayardaki sıfırlama (geri dönüşüm gücü dahil), modemin içinde depolanan MAC adresini otomatik olarak değiştirecektir.

İşletim Sisteminden MAC Adreslerini Değiştirin

Windows, MAC adreslerini değiştirmenin kolay bir yolunu sunar.

 1. Basın Windows anahtarı+X, ardından seçin Aygıt Yöneticisi.

  Başlat menüsünde Aygıt Yöneticisi

 2. Genişletin Ağ bağdaştırıcıları liste.

 3. MAC adresini değiştirmek istediğiniz adaptöre sağ tıklayın ve ardından Özellikleri.

  Aygıt Yöneticisindeki Özellikler

 4. Seçin ileri sekmesi.

  Özellikler penceresindeki Gelişmiş sekmesi

 5. Seçiniz Yerel Olarak Yönetilen Adres veya Ağ adresi, sonra seç Değer.

  Denetleyici Özellikleri penceresindeki değer alanı

 6. Mevcut değeri silin, tire olmadan yeni bir adres girin ve ardından şunu seçin: TAMAM MI.

  Denetleyici Özellikleri penceresinde Tamam düğmesi

 7. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Linux ve Unix’te

Linux’ta ve Unix’in bazı sürümlerinde, ifconfig, gerekli ağ kartı ve sürücü desteği mevcutsa, MAC adreslerinin değiştirilmesini destekler.