Skip to content

Bir Mac’in Sürücüsünü Klonlamak için Disk Yardımcı Programını Kullanın

17 de Mayıs de 2021

Disk İzlencesi her zaman klonlar oluşturabilmiştir, ancak uygulama işlemi bir kaynak sürücüden bir hedef sürücüye geri yüklemede olduğu gibi Geri Yükleme olarak adlandırır. Geri yükleme işlevi yalnızca sürücüler için değildir. Disk görüntüleri, sabit sürücüler, SSD’ler ve USB flash sürücüler dahil olmak üzere Mac’inize takabileceğiniz hemen hemen tüm depolama aygıtlarıyla çalışacaktır. Doğrudan Mac’inize bağlı herhangi bir sürücünün tam bir kopyasını (bir klonunu) oluşturmak hala mümkün olsa da, Disk İzlencesi’nde yapılan değişiklikler, başlangıç ​​sürücünüzü klonlamak için Disk İzlencesi’nin Geri Yükleme işlevini kullandığınızda fazladan adımlar oluşturmuştur. Ancak, fazladan adımlar fikrinin araya girmesine izin vermeyin, süreç hala oldukça basittir ve eklenen adımlar aslında başlangıç ​​sürücüsünün daha doğru bir klonunu sağlamaya yardımcı olur. Bu makaledeki talimatlar, macOS 10.11 (El Capitan) ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlar için geçerlidir.

Geri Yükleme Nasıl Çalışır?

Disk İzlencesi’ndeki Geri Yükleme işlevi, kopyalama işlemini hızlandırabilen bir blok kopyalama işlevi kullanır. Ayrıca, kaynak cihazın neredeyse tam bir kopyasını oluşturur. “Neredeyse kesin” demek, bir blok kopyanın bir veri bloğundaki her şeyi bir cihazdan diğerine taşımasıdır. Sonuçlar, orijinalin neredeyse tam bir kopyasıdır. Bir dosya kopyası, veri dosyasını dosyaya göre kopyalar. Bilgiler aynı kalırken, dosyanın kaynak ve hedef cihazlardaki konumu büyük olasılıkla farklı olacaktır. Blok kopya kullanmak daha hızlıdır, ancak ne zaman kullanılabileceğini etkileyen bazı sınırlamaları vardır, en önemlisi bloklar halinde kopyalamanın hem kaynak hem de hedef aygıtların ilk olarak Mac’inizden kaldırılmasını gerektirmesidir. Bu, kopyalama işlemi sırasında blok verilerinin değişmemesini sağlar. Yine de endişelenmeyin; sökmek zorunda değilsin. Disk Utility’nin Geri Yükleme işlevi bunu sizin için halleder. Ancak bu, Geri Yükleme yeteneklerini kullandığınızda ne kaynağın ne de hedefin kullanımda olamayacağı anlamına gelir.

Başlangıç ​​Olmayan Bir Birimi Geri Yükleme

Geri Yükleme işlevini geçerli başlangıç ​​sürücüsünde veya kullanımda olan dosyalara sahip herhangi bir sürücüde kullanamazsınız. Başlangıç ​​sürücünüzü klonlamanız gerekiyorsa, Mac’inizin Recovery HD birimini veya OS X’in önyüklenebilir bir kopyasının yüklü olduğu herhangi bir sürücüyü kullanabilirsiniz.

 1. / Applications / Utilities konumunda bulunan Disk Utility programını başlatın.

 2. Disk İzlencesi uygulaması açılacak ve üç alana bölünmüş tek bir pencere görüntüleyecektir: bir araç çubuğu, halihazırda takılı sürücüleri ve birimleri gösteren bir kenar çubuğu ve kenar çubuğunda o anda seçili olan cihazla ilgili bilgileri gösteren bir bilgi bölmesi. Disk İzlencesi uygulaması bu açıklamadan farklı görünüyorsa, Mac OS’nin daha eski bir sürümünü kullanıyor olabilirsiniz. Disk Utility’nin önceki bir sürümünü kullanarak bir sürücüyü klonlama talimatlarını bulabilirsiniz.

  MacOS masaüstünde açık olan ve Geri Yükleme için 16 GB flash sürücüyü gösteren Disk İzlencesi penceresi

 3. Kenar çubuğunda, verileri kopyalamak / klonlamak istediğiniz birimi seçin. Seçtiğiniz birim, Geri Yükleme işlemi için hedef sürücü olacaktır.

 4. Disk İzlencesi’nin Düzen menüsünden Geri Yükle’yi seçin.

  Düzen menüsü altında Geri Yükle'yi seçin

 5. Açılır menüden Geri Yükleme işlemi için kullanmak üzere kaynak cihazı seçmenizi isteyen bir sayfa açılır. Sayfa ayrıca hedef olarak seçtiğiniz birimin silineceği ve verilerinin kaynak birimdeki verilerle değiştirileceği konusunda sizi uyaracaktır.

 6. Bir kaynak birimi seçmek için “Geri yükle” metninin yanındaki açılır menüyü kullanın ve ardından Geri Yükle düğmesini tıklayın.

  Geri Yükle düğmesi

 7. Geri Yükleme işlemi başlayacaktır. Yeni bir açılır sayfa, Geri Yükleme işleminde ne kadar ilerlediğinizi gösteren bir durum çubuğu görüntüleyecektir. Ayrıntıları Göster açıklama üçgenini tıklayarak da ayrıntılı bilgileri görebilirsiniz.

  MacOS'in Disk İzlencesi uygulamasındaki Geri Yükleme işleminde Ayrıntılar düğmesini göster

 8. Geri Yükleme işlemi tamamlandığında, açılır sayfanın Bitti düğmesi kullanılabilir hale gelecektir. Geri yükleme sayfasını kapatmak için Bitti’yi tıklayın.

Başlangıç ​​Sürücüsünü Kullanarak Geri Yükleme

Geri Yükleme işlevini kullandığınızda, hem hedefin hem de kaynağın kaldırılabilmesi gerekir. Geri yüklemek istiyorsanız başlangıç ​​sürücünüz aktif olamaz. Bunun yerine, Mac’inizi Mac OS’nin önyüklenebilir bir sürümünü içeren başka bir birimden başlatabilirsiniz. Kullandığınız, bir USB flash sürücü, bir harici veya Recovery HD birimi dahil olmak üzere Mac’inize bağlı herhangi bir birim olabilir. OS X’i Yeniden Yüklemek için Kurtarma HD Birimini Kullanma veya Mac Sorunlarını Gidermek için eksiksiz bir adım adım kılavuz mevcuttur.

Disk Yardımcı Programının Geri Yükleme İşlevini Neden Kullanmalı?

Disk Yardımcı Programı ücretsizdir ve Mac OS’nin her kopyasına dahildir. Ve çeşitli klonlama uygulamalarının çok daha fazla özelliği varken, üçüncü taraf uygulamalara erişiminiz yoksa, Disk İzlencesi’ni kullanmak mükemmel bir şekilde kullanılabilir klon oluşturacaktır, ancak birkaç adım daha gerektirebilir ve bazı güzel özelliklerden yoksundur. otomasyon ve zamanlama olarak.