Skip to content

Bir Masaüstü Bilgisayarı Yükseltmek veya Değiştirmek mi?

11 de Mayıs de 2021

Ortalama bir masaüstü bilgisayar, yaklaşık üç ila sekiz yıllık işlevsel bir ömre sahiptir. Süre, satın aldığınız sistemin türüne, donanım bileşenlerindeki gelişmelere ve zaman içinde yazılım gereksinimlerindeki değişikliklere bağlıdır. Yavaş çalışan bilgisayarların çoğu, eski programları kaldırırsanız önemli bir hız artışının keyfini çıkaracaktır. Modern uygulamalar bazen arka planda sessizce başlar ve siz kullanmadığınızda bile sistem kaynaklarını tüketir. Bilgisayarınızı yükseltmeniz veya değiştirmeniz gerektiği sonucuna varmadan önce daha da fazla kaputun altında temizlik yapmak için Windows 10’daki Bu Bilgisayarı Sıfırla aracını kullanın.

Jupiterimages / Getty Images

Yükseltmek mi, Değiştirmek mi?

Bir bilgisayarı ne zaman yükseltmeniz gerektiğine veya doğrudan değiştireceğinize dair kesin ve hızlı bir kural yoktur. Bilgisayarı yükseltmenin uygun mu yoksa kolay mı olduğu dikkate alınmalıdır. Çoğu masaüstü Windows bilgisayarda kolayca ulaşabileceğiniz bağlantı noktaları bulunur, ancak bazı dizüstü bilgisayarlar ve hepsi bir arada bilgisayar tasarımları, son kullanıcı yükseltmelerini önemli ölçüde daha karmaşık bir iş haline getirir. Yükseltme yolunuzun sağlam olduğunu varsayarak, yükseltme parçalarının maliyeti uygun bir değiştirme fiyatının yarısından fazla olduğunda bir bilgisayarı değiştirmeyi düşünün. Yükseltme maliyetlerini hesaba kattığınızda, beş ana değiştirilebilir bileşeni düşünün: bellek, sabit sürücüler, optik sürücüler, video kartları ve işlemciler.

Hafıza

Bir masaüstü bilgisayarın içindeki bellek, en kolay ve en uygun maliyetli yükseltmedir. Bir PC ne kadar çok belleğe sahipse, sanal belleği kullanmak zorunda kalmadan o kadar fazla veri işleyebilir. Sanal bellek, sistem RAM’ini aşar ve sistemin çalışmasını sağlamak için sabit sürücüye gidip gelir. Çoğu masaüstü sistemi, satın alma sırasında yeterli olan bellekle birlikte gelir, ancak bilgisayar programları daha karmaşık hale geldikçe, daha fazla sistem RAM’i kullanır. Bellek yükseltmelerinin maliyeti, bilgisayar sisteminizin kullandığı bellek türü ve satın aldığınız miktar gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Çoğu durumda, bellek yongalarını değiştirmek, yapabileceğiniz en kolay donanım güncellemelerinden biridir. Öncelikle, bilgisayarınızın 32 bit işletim sistemlerindeki 4 GB bellek sınırından etkilenip etkilenmediğini kontrol edin. Bilgisayarınız 64 bit işletim sistemini çalıştıramazsa, ne kadar RAM yüklerseniz yükleyin 4 GB’tan fazla yerleşik RAM’e erişemez.

Sabit Sürücüler / Hibrit Sürücüler / Katı Hal Sürücüler

Bir masaüstü bilgisayar için ikinci en kolay yükseltme, depolama sürücüleriyle yapılır. Sabit disk alanı kabaca her iki yılda bir ikiye katlanır ve depoladığımız veri miktarı dijital ses, video ve resimler sayesinde aynı hızla büyüyor. Bilgisayarda yer kalmıyorsa, hızlı bir çözüm, yeni bir dahili veya harici sabit sürücü satın almaktır. Profesyonel düzeyde bir yükseltme, bir katı hal sürücüsünün eklenmesini içerir. SSD’ler, depolama hızında önemli bir artış sunar, ancak fiyat için çok daha az depolama alanı dezavantajına sahiptir – ancak verileriniz ayrı bir fiziksel sürücüdeyken Windows için bir SSD kullanmak önemli performans iyileştirmeleri sağlayacaktır. Bir alternatif, geleneksel bir sabit sürücünün yanı sıra önbellek olarak küçük bir yarıiletken bellek kullanan yeni bir katı hal hibrit sürücü kullanmaktır. Her iki durumda da, yalnızca bunlar birincil veya önyükleme sabit diski olduklarında bir performans artışı görürsünüz. Pazar, birkaç iyi katı hal ve geleneksel sürücüyü desteklemektedir. Hangisini seçerseniz seçin, bir sürücü kurmak genellikle basit bir işlemdir.

CD / DVD / Blu-ray Sürücüler

Optik sürücüler, akış ortamına ve USB flash sürücülere genel geçiş göz önüne alındığında modern bilgisayarlarda giderek daha nadir görülüyor, ancak bunlar henüz eski değil. En son modeller için genellikle yaklaşık 25 $ ‘dan bir DVD yazıcı bulabilirsiniz. Sabit sürücüler kadar kolay kurulurlar ve ekstra hız ve işlevsellik, onları daha eski bir CD yazıcıya veya düz CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsüne sahip herhangi bir bilgisayar için harika bir yükseltme haline getirir. Birçok yeni bilgisayar bu sürücüleri bile içermeyebilir. Bilgisayarınız için en iyi dahili veya harici DVD yazıcılardan birini veya bir Blu-Ray sürücüsünü seçin.

Video Kartları

Çoğu kişi, istatistik ve veri madenciliği için gelişmiş oyunlar veya hesaplama açısından karmaşık programlarla ekstra performans veya işlevsellik aramadıkça, masaüstü ekran kartını yükseltmek zorunda kalmaz. Bir grafik kartından ihtiyaç duyabileceğiniz performans miktarı, görevlerinize bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Grafik kartlarının maliyeti 100 $ ile yaklaşık 1000 $ arasında olabilir. Çoğu yerleşik güç gerektirir, bu nedenle bir kart aramadan önce mevcut güç kaynağınızın neyi destekleyebileceğini kontrol edin.

CPU’lar

Çoğu masaüstü bilgisayarda bir işlemciyi yükseltmek mümkün olsa da, işlem karmaşıktır ve çoğu kullanıcının gerçekleştirmesi zordur. O zaman bile, bilgisayarın ana kartı, sisteme hangi işlemcileri takabileceğiniz konusunda sizi kısıtlayabilir. Anakartınız çok eskiyse, bir işlemci değişimi de anakartın ve belleğin yükseltilmesini gerektirebilir ve bu da tamamen yeni bir bilgisayar satın almakla aynı alana girebilir.