Skip to content

Bir Monitör Nasıl Hız Aşırtılır

22 de Şubat de 2023

Bilinmesi gereken

 • 60 Hz’den daha yüksek bir yenileme hızı seçmek için grafik kartı üreticinizin sürücü yazılımını kullanın.
 • Windows’un Gelişmiş Görüntü Ayarlarına daha yüksek bir yenileme hızı eklemek için Özel Çözünürlük Yardımcı Programını kullanın ve ardından bu ayarları kullanarak monitörünüzü ayarlayın.
 • Maksimum yenileme hızı 60 Hz ile üretilmiş bir monitöre hız aşırtma yapamazsınız.

Günümüzde çoğu monitörün standart yenileme hızı 60 Hz’dir. Bu yenileme hızı çoğu insan için yeterlidir, ancak oyuncular için bir monitörde 75 Hz’e kadar hız aşırtma yapmayı bilmek daha duyarlı ve sorunsuz bir oyun deneyimi yaratabilir.

Monitörümü Hız Aşırtmaya Değer mi?

60 Hz’lik varsayılan yenileme hızı, monitörünüzün ekrandaki görüntüyü saniyede 60 kez yenilediği anlamına gelir. Ekranınızdaki görüntü hızla değişmiyorsa, daha hızlı bir yenileme hızı fark etmeyeceksiniz. Bununla birlikte, ekranda hızla hareket eden çok sayıda animasyonlu grafiğin olduğu video oyunları söz konusu olduğunda, yenileme hızında %25’lik bir artış bile çok fark edilir olacaktır. Ekranınızın yenileme hızı, grafik kartınızı kontrol eden sürücü yazılımı tarafından kontrol edilir. Modern grafik kartlarının çoğu 60 Hz’den daha hızlı yenilenebilir, ancak varsayılan ayar 60 Hz’dir. Bu, monitörünüzde hız aşırtmanın yalnızca ayarlarında küçük bir değişiklik gerektirdiği anlamına gelir. Bunu nasıl değiştireceğiniz grafik kartınızın markasına bağlıdır.

Monitörümde Hız Aşırtma İşlemini Nasıl Etkinleştiririm?

Önce grafik kartı modelinizi kontrol etmeniz gerekecek. Bunu elinize aldıktan sonra, ekranınızın yenileme hızını artırmak için aşağıdaki uygun adımları kullanın.

Grafik Kartı Yazılımıyla Yenileme Hızını Artırın

Nvidia, AMD ve diğer grafik kartları genellikle grafik kartı ayarlarını özelleştirmek için yazılımla birlikte gelir. Buradan, isterseniz monitörünüze hız aşırtma yapabileceksiniz.

 1. Bilgisayarınızda Başlat menüsünü seçin ve grafik kartınızın modelini yazın. Kullanılabilir uygulamalar menüsünde bir Ayarlar uygulamasının göründüğünü görmelisiniz. Başlatmak için bu Ayarlar uygulamasını seçin.

 2. Grafik kartı yazılımınızın, ekran ayarlarını görmek ve düzenlemek için bir Ekran alanı olmalıdır. Değiştirmek istediğiniz ekranı bulun. AMD Radeon ayarları yazılımında, bir Özel Çözünürlükler seçebileceğiniz bölüm Yaratmak o ekranın yenileme hızını ayarlamak için.

  Oluştur vurgulanmış olarak AMD ayarları uygulamasında özel çözünürlük

 3. Yenileme Hızı (Hz) ayarını bulun ve bunu 75 Hz’e kadar ayarlayın. Seçme Kaydetmek Yeni ayarlarınızın geçerli olması için işiniz bittiğinde.

  Yenileme Hızı ve Kaydet vurgulanmış olarak AMD ayarları uygulamasında çözünürlüğü ayarlama

  60 Hz’lik bir monitörü 120 Hz’e hız aşırtabilir misiniz? Monitörler, maksimum yenileme hızını işleyecek şekilde üretilir. Bu maksimum değeri, ekranınızın markası ve modeli için üreticinin web sitesine bakarak belirleyebilirsiniz. Ekran 60 Hz’den daha yüksek yenileme hızına sahip değilse, o monitöre hız aşırtma yapamazsınız.

 4. Bazı grafik kartı yazılımları, ekran ayarlarını uygulamalara göre özelleştirmenizi sağlar. Özel ekran ayarlarını yapılandırmak için belirli oyunları seçtiğiniz bir oyun bölümü bile vardır. Bu, yalnızca belirli oyunları oynarken monitörünüzü hız aşırtma yapabileceğiniz anlamına gelir.

  AMD Ayarları uygulamasındaki oyun ayarları sayfasının ekran görüntüsü

Özel Çözünürlük Yardımcı Programıyla Yenileme Hızını Artırın

Monitörünüze hız aşırtmanın ve yenileme hızını artırmanın bir başka kolay yolu da Özel Çözünürlük Yardımcı Programı (CRU) adı verilen ücretsiz yazılımı kullanmaktır. Bu yardımcı program, tercih ettiğiniz daha yüksek yenileme hızını Windows’un Gelişmiş Görüntü Ayarlarına ekleyecektir, böylece monitörü bu daha yüksek ayara ayarlayabilirsiniz.

 1. CRU ZIP dosyasını indirdikten sonra, içeriği PC’nize çıkarın. Ayıklanan klasörü açın ve CRU.exe’yi yönetici olarak çalıştırın. Uygulama açıldığında, hız aşırtma yapmak istediğiniz ekranı seçmek için üstteki açılır menüyü kullanın.

  Seçenekler vurgulanmış olarak CRU'da ekranınızın seçilmesi

 2. Standart çözünürlükler bölmesinin altında, Eklemek düğme. Açılır pencerede, hız aşırtma yapmak istediğiniz çözünürlüğü seçin ve Yenileme hızı alan. Ardından seçin TAMAM. Seçme TAMAM CRU.exe’yi kapatmak için ana pencerede.

  Seçenekler vurgulanmış olarak CRU'da çözünürlüğü ayarlama

 3. Ayıklanan dosyalar klasörüne geri dönün, sisteminiz için uygun Restart.exe dosyasına sağ tıklayın (64 bit sistemler için Restart64.exe’yi kullanın) ve Yönetici olarak çalıştır.

  Yönetici Olarak Çalıştır vurgulanmış olarak grafik sürücüsü yeniden başlatılıyor

 4. Ekranlarınız birkaç kez kararacak. Döndüklerinde, Başlat menüsünü seçin, yazın Ayarlarve öğesini seçin Ayarlar uygulaması. Seçme Görüntülemek sol menüde ve seçin Gelişmiş ekran ayarları sağ bölmede. İlk açılır menüden hız aşırtma yapmak istediğiniz ekranı seçin ve ardından Yenileme hızı monitörün hangi yenileme hızlarına sahip olduğunu görmek için açılır menü. Artık, CRU uygulamasını kullanarak eklediğiniz 60 Hz’den yüksek yenileme hızını görmelisiniz. Monitörünüze hız aşırtmak için bunu seçin.

  Yenileme hızları vurgulanmış olarak ekranı 75 hz'ye değiştirme

SSS

 • Bir Intel CPU’yu nasıl overclock edebilirim?

  Bir Intel CPU’yu hız aşırtmak için, model numarasında K olan bir CPU’ya ve hız aşırtmayı destekleyen bir yonga setine ihtiyacınız olacak. En kolay yol, Intel Performance Maximizer’ı indirmek ve ardından yazılımı başlatıp çalıştırmaktır. Bilgisayarınızda bir sürücü seçecek, bir UEFI bölümü oluşturacak ve Devam etmek PC’nizin performansını test etmeye başlamak için. Test tamamlandığında, bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve yapılan iyileştirmelerin bir özetini göreceksiniz.

 • RAM’i nasıl overclock edebilirim?

  RAM’e hız aşırtmak için, hangi işlemciye, grafik kartına ve RAM’e sahip olduğunuzu ve her bir bileşenin şu anda ne kadar hızlı çalıştığını kontrol etmek için ücretsiz CPU-Z yardımcı programını kullanın. Anakart üreticinizi ve modelinizi bulun ve “Aşırı Bellek Profillerini” destekleyip desteklemediğini görmek için bir Google araması yapın; bu, RAM ayarlarınızın hız aşırtılabileceği anlamına gelir. BIOS’unuza yükleyin, donanım işlevlerinizde ince ayar yapın ve XMP seçenek. Değişikliklerinizin etkili olup olmadığını görmek için bilgisayarınızı kaydedin ve yeniden başlatın.

 • Bir GPU’yu nasıl overclock edebilirim?

  Bir GPU’ya hız aşırtmak için, video grafik kartınızı araştırın ve hız aşırtmanın yapılıp yapılamayacağını görmek için Overclock.net web sitesinde bilgilerini girin. Tüm grafik kartı sürücülerinizin güncellendiğinden emin olun ve bir temel oluşturmak için MSI Afterburner ve Unigine Heaven Benchmark gibi araçları kullanın. Çekirdek Saatini 10 Mhz’lik artışlarla artırmak için MSI Afterburner’ı kullanın ve her seferinde her şeyin kararlı olduğunu kontrol edin. Emin ol Maksimum GPU Sıcaklığı MSI Afterburner’ın izleme penceresi güvenli bir seviyede.