Skip to content

Bir Monitörün Ayarlarını Test Etme ve Ayarlama

18 de Nisan de 2021

Bir grafik tasarımcı, video düzenleyici veya bilgisayarınızda video izleyen biriyseniz, bilgisayarınızın monitörünün net ve net olması gerekir. Zamanla bir monitör donuk, bulanık veya çok parlak görünmeye başlayabilir. Genellikle, monitörün ayarlarını yapmak daha iyi bir görüntü elde etmenize ve izleme deneyiminizi iyileştirmenize yardımcı olur. Optimum görüntüleme için doğru şekilde kalibre edildiğinden emin olmak için monitörünüzü nasıl test edeceğiniz ve ekran ayarlarını nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bu makaledeki bilgiler genel olarak farklı bilgisayar monitörleri için geçerlidir. Daha fazla bilgi için cihazınızın kılavuzuna veya üreticinin web sitesine bakın.

Maskot / Getty Images

Açıklanan Ortak Monitör Terimleri

Karşılaşabileceğiniz bazı monitör terimleri kafa karıştırıcı veya gereksiz olabilir. İşte genel monitör ayarlarının bir açıklaması:

 • Renk: Renk ayarını artırmak veya azaltmak, renk doygunluğunu veya renklerin ne kadar derin ve koyu göründüğünü etkiler.
 • Parlaklık: Parlaklığın değiştirilmesi ekranı daha karanlık veya daha açık hale getirir. Ekranın her iki koşul için de optimize edildiğinden emin olmak için bunu ortam karanlık ve iyi aydınlatılmışken deneyin.
 • Keskinlik: Keskinliği artırmak, resmin kenarlarını daha koyu ve daha belirgin hale getirir. Bunu çok düşük ayarlamak, yumuşak, puslu bir resimle sonuçlanır.
 • Renk tonu: Renk tonu ayarı üreticiye göre değişir. Bazı ekranlarda rengi ve loşluğu etkileyebilir.

Yetenekler monitör tipine göre değişir. Örneğin, maksimum ekran kalitesi CRT ve LCD ekranlar için farklılık gösterir. IPS LCD ve TFT LCD monitörler arasında da göze çarpan bir kalite farkı vardır.

Manuel Monitör Ayarları

Çoğu monitörün manuel ayar ayarları vardır. Basit bir ince ayar istiyorsanız, monitörün fiziksel düğmelerini kullanarak ekranın renk ve parlaklık ayarlarını yapın. Bazı ekranlarda ayrıca ekranda daha fazla seçenek sunan bir menü düğmesi bulunur. Dizüstü bilgisayarlarda genellikle klavyede parlaklığı ve kontrastı kontrol etmek için düğmeler bulunur. Ayarlamalar yapmadan önce monitörünüzün yeteneklerini ve sınırlamalarını öğrenin. Windows PC’lerde ekran yönünü, varsayılan metin boyutunu, çift monitör kurulumunu ve Denetim Masası’ndaki diğer ayarları kontrol edin.

Monitörünüzü Nasıl Kalibre Edersiniz

Mac’ler ve Windows PC’ler, bir monitörün ayarlarını test etmek için harika bir ilk adım olan yerleşik, ücretsiz monitör kalibrasyon araçlarına sahiptir. Daha gelişmiş yardım için çevrimiçi monitör kalibrasyonu araçları, derinlemesine analiz ve ayar kılavuzu sağlar.

Mac’inizin Monitör Kalibrasyon Araçlarını Kullanın

MacOS yerleşik Ekran Kalibratör Yardımcısı, ekran görüntüleri orijinal sürümlerle yakından eşleşecek şekilde bir monitörü ayarlar. Bu, özellikle grafik tasarımcılar ve resimlerle çalışan herkes için önemlidir. İşleyiş şekli şöyledir:

 1. Şuraya git elma menü ve seç Sistem Tercihleri.

  Mac'te Sistem Tercihleri ​​komutunun vurgulandığı Apple Menüsü

 2. Açık Görüntüler.

  Sistem Tercihlerinde görüntülenir

 3. Seçin Renk sekmesi.

  Ekran tercihlerindeki Renk sekmesi

 4. Seçiniz Kalibre et Ekran Kalibratör Asistanını başlatmak için.

  Kalibre Et düğmesi

 5. Seçiniz Devam et.

  Ekran Kalibratörü Asistanını başlatmak için Kalibre Et'i seçin

 6. Ekran Kalibratör Yardımcısı, ekranı ayarlama sürecinde size yol gösterir. Ekrandaki yönergeleri takip edin.

 7. Bittiğinde, Ekran Kalibratör Yardımcısı kalibre edilmiş bir renk profili oluşturur ve bunu otomatik olarak ekranın renk profili olarak atar. Kalibrasyon sürecindeki ayarların sayısı, ekran tipine bağlı olarak değişir. Bazı ekranlarda ek yerleşik renk doğruluğu ve kalibrasyon özellikleri bulunur. Ekranınızın belgelerine bakın.

Windows 10 Renk Kalibrasyon Aracını kullanın

Windows 10 Ekran Rengi Kalibrasyonu yardımcı programı, renk, parlaklık ve doygunluk dahil olmak üzere ekranın farklı yönlerini ayarlar. İşte nasıl kullanılacağı:

 1. Windows 10’u açın Ayarlar uygulama ve seçin Sistem.

  Windows 10 ayarlarında Sistem başlığı

 2. Seç Görüntüle açık değilse sekme.

  Sistem ayarlarının Görüntü sekmesi

 3. Aşağı kaydırın ve seçin Gelişmiş ekran ayarları.

  Ekranda gelişmiş ekran ayarları

 4. Seçiniz Bağdaştırıcı özelliklerini görüntüleme kalibre etmek istediğiniz ekran için.

  Ekran bağdaştırıcısı özellikleri komutu

 5. Şuraya git Renk yönetimi sekmesi.

  Renk Yönetimi sekmesi

 6. Seçiniz Renk yönetimi.

  Renk Yönetimi düğmesi

 7. Şuraya git ileri sekmesi.

  Gelişmiş sekmesi

 8. Seçiniz Ekranı Kalibre Et.

  Ekranı Kalibre Et düğmesi

 9. Kalibrasyon sürecinden geçmek için ekrandaki talimatları izleyin.

Ücretsiz Bir Çevrimiçi Araçla Monitörünüzü Kalibre Edin

Monitörünüzü profesyonel amaçlarla kullanıyorsanız, mükemmel video ve görüntü kalitesi sağlamak için bazı ekstra önlemler almak isteyebilirsiniz. Lagom ve Eizo Monitor Test gibi ücretsiz çevrimiçi monitör testi araçları, renk şemaları ve test desenleri gibi nesnel kaynak materyalleri kullanarak ayarları değiştirmenize yardımcı olabilir.

Lagom Çevrimiçi Monitör Test Aracı

Lagom, en iyi resim kalitesini sağlamak için LCD monitörünüzün ayarlarını yapmanıza yardımcı olur.

 1. Lagom web sitesine gidin ve monitör kalibrasyonu ile ilgili talimatları okuyun.

  Lagom çevrimiçi monitör test aracı giriş sayfası

 2. Üstteki açılır menüden, çalıştırmak istediğiniz testleri seçin. Kontrast, Keskinlik, Gama Kalibrasyonu, ve dahası.

  Lagom'un monitör kalibrasyon testleri

  Lagom.nl’deki araçlar indirilebilir, böylece araçları internet bağlantınız olmadığında kullanabilirsiniz.

EIZO Çevrimiçi Monitör Test Aracı

EIZO’nun işlevselliği Lagom aracına benzer.

 1. EIZO web sitesine gidin ve aşağıdakiler dahil mevcut testleri görüntüleyin: Renk Mesafeleri, Degradeler, Arızalı Pikseller, ve dahası.

 2. Gerçekleştirmek istediğiniz testleri seçin ve ardından Testi Başlat.

  Eizo çevrimiçi monitör test aracı

 3. Ayarları yapmak için monitör testlerinden herhangi birini veya tamamını gerçekleştirin.

  EIZO tekdüzelik izleme testi

Profesyonel Monitör Kalibrasyon Araçları

Daha derinlemesine monitör kalibrasyonu arıyorsanız, çoğu ücretsiz deneme sürümü sunan ücretli profesyonel monitör testi programları vardır. Passmark MonitorTest yazılımı, çeşitli testlerin tam ekran görünümünü sunar. Mevcut tüm çözünürlükler ve renk derinlikleri için destek sunarken 35 test deseni oluşturur ve dokunmatik ekranları ve HDR’yi kapsar. MonitorTest, tüm çözünürlüklerde ve çoklu monitör kurulumlarında çalışır. Ayrıca döngülü testi destekler. DisplayMate, mobil ekranların, bilgisayar ve video monitörlerinin, projektörlerin ve TV’lerin görüntü ve resim kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan başka bir profesyonel monitör kalibrasyon aracıdır.