Skip to content

Bir MP3’ü AAC’den Farklı Kılan Nedir?

31 de Mayıs de 2021

İnsanlar genellikle herhangi bir müzik dosyasını “MP3” olarak adlandırır, ancak bu doğru değildir. MP3, belirli bir ses dosyası türüdür ve her dijital ses dosyası bir MP3 değildir. Bir iPhone veya başka bir Apple cihazı kullanıyorsanız, müziğinizin çoğunun MP3 olmaması ihtimali yüksektir. Peki dijital şarkılarınız ne tür dosyalar? Bu makale, MP3 dosya türünün, Apple tarafından kullanılan daha gelişmiş AAC biçiminin ve iPhone’lar ve iPod’larla çalışan ve çalışmayan diğer bazı yaygın ses dosyası türlerinin ayrıntılarını açıklamaktadır.

MP3 Nedir ve MP3 Nasıl Çalışır?

MP3, MPEG-2 Audio Layer-3’ün kısaltmasıdır. Teknik standartları oluşturan bir endüstri grubu olan Moving Picture Experts Group (MPEG) tarafından tasarlanmış bir dijital medya standardıdır. MP3 formatında kaydedilen şarkılar, WAV gibi CD kalitesinde bir ses formatı kullanılarak kaydedilen aynı şarkılardan daha az yer kaplar (bundan sonra daha fazlası) Bunu şarkıdaki verileri sıkıştırarak yaparlar. Şarkıları MP3’lere sıkıştırmak, dosyanın dinleme deneyimini etkilemeyecek kısımlarının, genellikle sesin çok yüksek ve çok düşük kısımlarının çıkarılmasını içerir. Bazı veriler silindiğinden ve bir MP3, CD kalitesindeki sürümüyle aynı ses çıkarmadığından, MP3 “kayıplı” bir sıkıştırma formatı olarak adlandırılır. Sesin bazı kısımlarının kaybolması, bazı ses tutkunlarının MP3’leri dinleme deneyimine zarar verdiği için eleştirmesine neden oldu, ancak birçok kişi farkı duyamıyor. MP3’ler sıkıştırıldığından, kayıpsız sıkıştırma formatları kullanan dosyalardan daha fazla MP3 dosyası aynı alanda depolanabilir. Genel olarak konuşursak, bir MP3, CD kalitesinde bir ses dosyasının yaklaşık% 10’unu kaplar. Dolayısıyla, bir şarkının CD kalitesinde sürümü 10 MB ise, MP3 sürümü yaklaşık 1 MB olacaktır (bu, ses kodlama ayarlarınıza bağlı olarak değişebilir).

Bit Hızlarını ve MP3’leri Anlamak

Bir MP3’ün (ve tüm dijital müzik dosyalarının) ses kalitesi bit hızıyla ölçülür. Daha yüksek bit hızları, dosyanın daha fazla veriye sahip olduğu ve MP3’ün daha iyi ses verdiği anlamına gelir. En yaygın bit hızları 128 kps, 192 kbps ve 256 kbps’dir. MP3’lerde kullanılan iki tür bit hızı vardır: Sabit Bit Hızı (CBR) ve Değişken Bit Hızı (VBR). Birçok modern MP3, şarkıların bazı bölümlerini daha düşük bit hızında ve diğerlerini daha yüksek bit hızlarında kodlayarak dosyaları daha küçük hale getiren VBR kullanır. Örneğin, yalnızca bir enstrümana sahip bir şarkının bir bölümü daha basittir ve daha düşük bir bit hızıyla kodlanabilir. Daha karmaşık enstrümantasyona sahip bir şarkının bölümleri, tüm ses aralığını yakalamak için daha az sıkıştırılmalıdır. Bit oranını değiştirerek, bir MP3’ün genel ses kalitesi yüksek kalabilir ve dosya boyutu daha da küçültülür.

MP3’ler Apple Music ve iTunes ile Nasıl Çalışır?

MP3, çevrimiçi olarak en popüler dijital ses formatı olabilir, ancak ne Apple Music ne de iTunes Store bu formatta müzik sunmaz (sonraki bölümde bununla ilgili daha fazla bilgi). Buna rağmen MP3’ler Apple Music, iTunes ve iPhone ve iPad gibi tüm iOS cihazlarla uyumludur. MP3’leri şuradan alabilirsiniz:

 • Dijital indirme mağazaları.
 • Müzik dönüştürme ayarlarınıza bağlı olarak CD’den şarkıları kopyalamak.
 • Birçok müzik dosyası paylaşım hizmeti.

AAC Ses Dosyaları Hakkında Her Şey

AAC, Advanced Audio Coding’in kısaltmasıdır. MP3’ün halefi olarak tanıtılan dijital bir ses dosyası türüdür. AAC genellikle aynı miktarda (veya daha az) disk alanı kullanırken MP3’ten daha yüksek kaliteli ses sunar. Birçok kişi AAC’nin tescilli bir Apple biçimi olduğunu düşünüyor, ancak bu yanlış. AAC, AT&T Bell Labs, Dolby, Nokia ve Sony gibi bir grup şirket tarafından geliştirilmiştir. Apple, müziği için AAC’yi benimsemiş olsa da, AAC dosyaları Google’ın Android işletim sistemini çalıştıran telefonlar, oyun konsolları ve diğerleri dahil olmak üzere pek çok Apple dışı cihazda çalınabilir.

AAC Nasıl Çalışır?

AAC, MP3 gibi kayıplı bir dosya formatıdır. CD kalitesindeki sesi daha az depolama alanı kaplayan dosyalara sıkıştırmak için, dinleme deneyimini etkilemeyecek veriler – yine genellikle yüksek ve düşük uçta – kaldırılır. Sonuç olarak, AAC dosyaları CD kalitesindeki dosyalarla aynı ses çıkarmaz, ancak genel olarak, çoğu insanın farkı fark etmeyeceği kadar iyi ses çıkarır. MP3’ler gibi, bir AAC dosyasının kalitesi de bit hızına göre ölçülür. Yaygın AAC bit hızları arasında 128 kbps, 192 kbps ve 256 kbps bulunur.

AAC, Apple Music ve iTunes ile Nasıl Çalışır?

Apple, ses için tercih edilen dosya formatı olarak AAC’yi benimsemiştir. Apple Music’ten aktarılan veya indirilen ya da iTunes Store’da satılan tüm şarkılar AAC formatındadır. Apple tarafından sunulan tüm AAC dosyaları 256 kbps’de kodlanmıştır.

İPhone, iPad ve Mac ile Çalışan Diğer Ses Dosyası Türleri

MP3 ve AAC, iPhone, iPad, Mac ve diğer Apple ürünleriyle kullanılan en popüler ses dosyası türleri olsa da, işe yarayanlar sadece bunlar değil. Burada, yaygın olarak kullanılan diğer bazı Apple uyumlu ses formatlarına bir göz atın.

WAV Ses Dosyaları

WAV, Waveform Audio Format’ın kısaltmasıdır. Bu, genellikle CD olarak kullanılan yüksek kaliteli bir ses dosyasıdır. WAV dosyaları sıkıştırılmamıştır ve bu nedenle MP3’lerden veya AAC’lerden daha fazla disk alanı kaplar. WAV dosyaları sıkıştırılmamış olduğundan (“kayıpsız” format olarak bilinir), daha fazla veri içerirler ve daha iyi, daha ince ve daha ayrıntılı sesler üretirler. Bir WAV dosyası genellikle her 1 dakikalık ses için 10 MB’ye ihtiyaç duyar. Karşılaştırıldığında, bir MP3’ün her 1 dakikada 1 MB’ye ihtiyacı vardır. WAV dosyaları Apple cihazlarıyla uyumludur ancak ses meraklıları dışında yaygın olarak kullanılmamaktadır.

WMA Ses Dosyaları

WMA, Windows Media Audio’nun kısaltmasıdır. Bu, onu icat eden şirket olan Microsoft tarafından tanıtılan dosya türüdür. Hem Mac’lerde hem de PC’lerde Windows Media Player’da kullanılan varsayılan biçimdir. MP3 ve AAC biçimleriyle rekabet eder ve bu biçimlerle benzer sıkıştırma ve dosya boyutları sunar. İPhone ve iPad ile uyumlu değildir.

AIFF Ses Dosyaları

AIFF, Audio Interchange File Format anlamına gelir. Başka bir sıkıştırılmamış ses formatı olan AIFF, 1980’lerin sonunda Apple tarafından icat edildi. WAV gibi, müzik dakikası başına yaklaşık 10 MB depolama alanı kullanır. Sesi sıkıştırmadığı için AIFF, audiophiles ve müzisyenler tarafından tercih edilen daha yüksek kaliteli bir formattır. Apple tarafından icat edildiği için Apple cihazlarıyla uyumludur.

Apple Kayıpsız Ses Dosyaları

Bir başka Apple icadı olan Apple Lossless Audio Codec (ALAC), AIFF’nin halefidir. 2004’te piyasaya sürüldü, başlangıçta tescilli bir formattı. Apple, 2011 yılında onu açık kaynak haline getirdi. Apple Lossless, daha küçük dosya boyutunu daha iyi ses kalitesiyle dengeler. Dosyaları genellikle sıkıştırılmamış dosyalardan yaklaşık% 50 daha küçüktür, ancak MP3 veya AAC’ye göre ses kalitesinde daha az kayıp vardır.

FLAC Ses Dosyaları

FLAC (Free Lossless Audio Codec), audiophiles arasında popüler olan açık kaynaklı bir ses formatıdır. Ses kalitesini çok fazla düşürmeden bir dosyanın boyutunu% 50-60 oranında azaltabilir. FLAC, kutudan çıktığı haliyle iTunes veya iOS cihazlarıyla uyumlu değildir, ancak cihazınıza yüklenen ek yazılımlarla çalışabilir.

İPhone, Mac ve Diğer Apple Ürünleriyle Uyumlu Ses Dosyaları

Uyumlu?
MP3 Evet
AAC Evet
WAV Evet
WMA Hayır
AIFF Evet
Apple Kayıpsız Evet
FLAC Ek yazılım ile

Lifewire’dan daha fazlası

 • ALAC Ses Formatı: AAC Kullanmaktan Daha mı İyi?

 • Windows 10'da birkaç M4A dosyasının ekran görüntüsü

  M4A Dosyası Nedir?

 • Genç adam dizüstü bilgisayarda ses kaydı

  İTunes ile AAC’yi MP3’e Dönüştürme

 • İTunes AAC'nin MP3'e dönüştürülmesi

  İTunes Şarkılarını MP3’e Dönüştürme

 • Dizüstü bilgisayar ile akıllı telefon kullanan adam

  Bir Gigabyte Depolama Kaç Şarkı Tutar?

 • kadın büyük kulaklık ile smartphone için dinleme

  Apple Music Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 • Grafiti ile duvara karşı iPhone'da müzik dinleyen genç

  İPhone Hangi Ses Dosyası Biçimlerini Oynatabilir?

 • Bir bilgisayar penceresinde farklı türde müzik dosyaları

  Ses Dosyası Biçimleri Nasıl Farklıdır ve Bu Dinleyiciler için Ne İfade Eder?

 • Müzik dinleyen bir kadın

  2021’in En İyi 4 MP3 Oynatıcıları

 • Mavi, altın rengi ve kırmızı iPod touch cihazları

  Taşınabilir Cihazım için En İyi Ses Formatı Nedir?

 • Müzik CD'lerinin sanatsal sunumu

  İTunes’u MP3’ler, AAC’ler ve Daha Fazlasını Oluşturmak için Kullanma

 • AAC vs mp3

  AAC ve MP3

 • iphone'da karışık müzik

  Müziğiniz İçin En İyi Format Hangisi: AAC veya MP3?

 • Çimlere yatan, gülümseyen ve kulaklık dinleyen kadın.

  Windows Media Player 11 Kullanarak CD’lerden Müzik Nasıl Kopyalanır

 • CBR ve VBR

  CBR ve VBR Kodlama

 • FLAC Logosu

  İPhone’da FLAC Dosyaları Nasıl Oynanır?

Cankurtaran

Bizi takip edin

 • Facebook

 • Hakkımızda
 • Reklam Verin
 • Gizlilik Politikası
 • Çerez politikası
 • Kariyerler
 • Yazım Yönergeleri
 • İletişim
 • Kullanım Şartları
 • AB Gizliliği
 • California Gizlilik Bildirimi
 • TRUSTeGizlilik Haklarınız

Lifewire ve üçüncü taraf ortaklarımız tanımlama bilgileri kullanır ve bir cihazda bilgi depolama ve / veya bilgilere erişme, kişiselleştirilmiş reklamlar görüntüleme ve içerik ölçümü, hedef kitle anlayışı ve ürün geliştirme izninize bağlı olarak benzersiz tanımlayıcılar gibi kişisel verileri işler. Meşru menfaatin kullanıldığı durumlarda itiraz etme hakkınız da dahil olmak üzere hayateli.com için onay seçeneklerinizi değiştirmek veya geri çekmek için aşağıya tıklayın. İstediğiniz zaman, herhangi bir sayfanın altındaki “AB Gizliliği” bağlantısını kullanarak ayarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Bu seçimler global olarak ortaklarımıza bildirilecek ve tarama verilerini etkilemeyecektir. İş Ortakları Listesi (satıcılar)

Biz ve ortaklarımız verileri şu amaçlarla işleriz:

Tanımlama için cihaz özelliklerini aktif olarak tarayın. Kesin coğrafi konum verilerini kullanın. Bir cihazda bilgi depolayın ve / veya bu bilgilere erişin. Kişiselleştirilmiş içeriği seçin. Kişiselleştirilmiş bir içerik profili oluşturun. Reklam performansını ölçün. Temel reklamları seçin. Kişiselleştirilmiş bir reklam profili oluşturun. Kişiselleştirilmiş reklamları seçin. Kitle içgörüleri oluşturmak için pazar araştırması uygulayın. İçerik performansını ölçün. Ürünleri geliştirin ve iyileştirin. İş Ortakları Listesi (satıcılar)