Skip to content

Bir Projeyi Kontrol Etmek İçin Ucuz Baskı Kanıtlarını Kullanma

22 de Haziran de 2021

Mavi çizgi, ticari bir matbaacı tarafından yapılan ve bir baskı işinin fotoğraflanmış, sıyrılmış ve görüntülenmiş öğelerini kontrol etmek amacıyla bir müşteriye sunulan bir kanıttır. Baskı için plakaların yapılacağı negatifler, ince mavi ışığa duyarlı kağıda görüntüleniyor. Metin ve resimlerin tümü açık mavi kağıt üzerinde koyu mavi olarak görünür, dolayısıyla ispatın adıdır.

Bluelines’ın Amacı

Mavi çizgiler, yazı tiplerinin varsayılan olarak daha az arzu edilen yazı tiplerine geçmediğini, bir kitap veya haber bülteninin sayfa numaralarının doğru sırada olduğunu ve bir baskı projesinin öğelerinin hepsinin doğru şekilde konumlandırıldığını doğrulamak için kullanışlıdır. Mavi çizgilerin oluşturulduğu kağıdın her iki tarafı da görüntülenebilir ve ardından her sayfanın doğru sayfaya yedeklendiğini, tüm sayfaların sıraya girdiğini ve her sayfanın ortalanmış olduğunu veya başka bir şekilde istendiği gibi konumlandırıldığını göstermek için kesilip katlanabilir müşteri. Mavi çizgi, negatiflerdeki çizikleri veya kusurları da gösterir. Bir müşteri bir blueline provasını onayladığında, baskı plakaları blueline’ı yapmak için kullanılan aynı negatiflerden maruz kalır.

Bluelines Kullanmanın Faydaları

  • Bluelines ucuz kanıtlardır.
  • Plakaların yapıldığı aynı filmden görüntüleniyorlar.
  • Prova sürecinin bu aşamasında değişiklik veya düzeltme yapmak daha kolay ve daha ucuzdur.
  • Kitap sayfalarını sırayla gösterirler ve yedeklerler.
  • Bluelines, son trim boyutunu ve kıvrımları gösterir.

Dijital Çağda Bluelines

Bazı ticari matbaacılar plaka ve geleneksel mavi çizgiler yapmak için hala film kullanıyor, ancak birçok matbaacı tamamen dijital iş akışlarına geçti. Bu adı taşıyan yeni kanıt mavi olmasa da, ‘mavi çizgi’ terimi varlığını sürdürüyor. Dijital blueline, baskı plakalarına yakılacak veya doğrudan baskıya gönderilecek olan empoze edilen elektronik dosyalardan yapılır. Prova kalitesi, baskı kalitesi veya renk doğruluğu değildir, ancak geleneksel mavi çizgiler gibi, öğe konumlarını ve sayfalandırma doğruluğunu onaylamak için kullanılır. Kanıt genellikle ince, beyaz kağıdın her iki yüzüne yazdırılır, ardından kırpılır ve uygunsa kitap veya haber bülteni biçiminde dikilir.

Diğer Kanıt Türleri

Ticari baskı şirketleri genellikle tam renkli ve doğru renklere sahip dijital renkli prova sunar. Bu tür bir kanıt, özellikle görüntülerin kalitesini ve rengin doğruluğunu yargılamak için kullanılır. Kağıt genellikle tek taraflı ve kalındır, bu nedenle bu prova, boyutuna göre katlanmış olarak yedeklenmez. Müşteri renk provasını onaylarsa, prova baskıdaki renkle eşleşen baskı teknisyenine verilir. Bu tip, bir blueline’dan daha pahalıysa kanıtı. Dijital renkli provalar, bitmiş ürünün kalitesini gösteren iyi bir iş çıkardığından, baskı provaları geçmişte olduğundan daha az yaygındır. Ancak, basın kanıtları hala mevcuttur. Bu durumda bir işi yazdırmak için yapılan tüm işler bir noktaya kadar tamamlanmış olur. Baskı teknisyeni, iş için belirtilen kağıt üzerinde basılı bir sayfa çalıştırmadan önce kalıpları ve mürekkepleri ayarlar. Bu basın kanıtı müşteriye sunulur. Müşteri ispatı incelerken basın teknisyeni bekler. Onaylanırsa iş çalıştırılır. Müşteri bir değişiklik yaparsa, iş baskıdan alınır ve başka bir gün veya saat için yeniden planlanır. Bu çok pahalı bir prova seçeneğidir.