Skip to content

Bir Radyo İstasyonu için Audition MP3 Dosyası Nasıl Oluşturulur

20 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Kayıt yazılımı edinin ve örnek komut dosyaları hazırlayın. Söylemek istediklerinizi uygulayın, kulağa doğal gelmeye çalışın ve ardından MP3’e aktarın.
 • Herhangi bir gönderim yönergesini izleyerek ses dosyasını istasyon yöneticisine gönderin. Bir özgeçmiş, referanslar ve kapak mektubu ekleyin.
 • Bir program yöneticisini etkilemek için yaklaşık 15 saniyeniz var. Demonuzu, gönderdiğiniz istasyonun tarzında kaydedin.

Bir radyo istasyonunda canlı bir iş bulmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan ilk şey bir program yöneticisine göndereceğiniz bir demo dosyasıdır. Hazırladığınız, uyguladığınız ve planladığınız sürece kendi seçmelerinizi veya demo dosyanızı oluşturmak zor değil.

Bir Audition Bandı hazırlayın

Bir demo kaseti jenerik olabilir ve herhangi bir istasyon için uygun olabilir veya belirli bir istasyona göre uyarlanması gerekebilir. Bazı yönetmenler, başvuru sahiplerinin size verdikleri bir konu gibi çok özel bir şey hakkında konuşmalarını ister. Demonuzu kaydetmek için gerekli tüm bilgilere sahip olduğunuzda, sonraki adım kayıt ortamınızı kurmaktır. Uygun ekipmanla bir stüdyoya erişiminiz yoksa, sesinizi kaydetmek için bir telefon veya yazılım içeren bir bilgisayar kullanın.

 1. Sesinizi kaydetmenize izin veren bir program veya uygulama yükleyin. Ücretsiz Audacity uygulaması, bilgisayarlar için iyi bir seçenektir. Bir akıllı telefondan kayıt yapıyorsanız, Smart Recorder Android uygulamasını veya iOS cihazları için Ses Kaydedici ve Ses Düzenleyiciyi deneyebilirsiniz.

 2. Bilgisayar kullanıyorsanız bir mikrofon takın. (Eğer yoksa satın alabileceğiniz en iyi USB mikrofonlara göz atın.)

Neyi Kaydedeceğinize Karar Verin

Kaydınızda bahsedeceğiniz bazı örnek komut dosyaları hazırlayın. Örneğin, hava durumu hakkında konuşun, uydurulmuş bir ürün hakkında 30 saniyelik bir reklam ekleyin ve bir promosyon duyurusu oluşturun. Belirli bir istasyon için bir demo oluşturuyorsanız, o istasyonun adını kullandığınızdan emin olun. Bu genel bir demo ise, isim o kadar önemli değildir. Senaryolarınızı hangi sırayla kaydedeceğinize karar verin, böylece kayıt zamanı geldiğinde konuların arasında dolaşmayacaksınız.

Sesinizi Kaydedin ve Dosyayı E-posta ile Gönderin

 1. Hazırladığınız senaryolarla sesinizi kaydedin, ancak kaydı sonlandırmadan önce söylemek istediklerinizi uyguladığınızdan emin olun. Doğal ve dostça görünmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Konuşurken gülümsemeye yardımcı olur, çünkü bu çoğu zaman bir ses kaydında bile görülür.

 2. Sunumunuzdan memnun olduğunuzda, dosyayı doğrudan masaüstü programından veya telefonunuzu kullanıyorsanız e-posta yoluyla bilgisayarınıza aktarın. MP3, çoğu program tarafından desteklendiği için kullanmak için iyi bir formattır. Demoyu radyo istasyonuna göndermeden önce istediğiniz kadar kayıt yapabileceğinizi unutmayın. Sevmediğiniz şeyleri silin ve yapabileceğiniz en iyi ses kaydını elde edene kadar denemeye devam edin.

 3. İstasyonu arayın ve program yöneticisinin adını, e-posta adresini ve telefon numarasını isteyin.

 4. Demonuzu program yöneticisine kısa bir tanıtım mektubu ile e-posta ile gönderin ve kısa bir özgeçmiş veya referanslar gibi diğer ilgili bilgilerle birlikte demo dosyanızı ekleyin.

 5. Bir hafta içinde telefonla takip edin.

Unutulmaması Gereken Son İpuçları

 • Program yöneticileri son derece meşgul. İlk 15 saniyede duyduklarını beğenmezlerse dinlemeyi bırakırlar.
 • Demonuzu, gönderdiğiniz istasyonun tarzında kaydedin. Örneğin, radyo haberleri yapmak istiyorsanız, kelime oyunları kullanmak ve süper rahat ve gerçekçi bir tarzda konuşmak istemezsiniz.
 • Mektubunuzda program müdürüne çalışma saatlerinizin esnek olduğunu söylediğinizden emin olun. Geç bir radyo konseri veya ay boyunca değişen bir konser için birine ihtiyaçları olabilir.
 • Herhangi bir istasyondan herhangi bir teklifi kabul edin. Küçük şeyler genellikle çok daha büyük şeylere yol açar.
 • Süslü olma konusunda endişelenme. Program direktörü sadece senin hakkında bir fikir edinmek istiyor. Bilmek istediği herhangi bir şey muhtemelen yüz yüze olacaktır.