Skip to content

Bir Şeyleri İnternette Nasıl Viral Hale Getireceğinize Dair 10 İpucu

27 de Mayıs de 2021

Herkes daha fazla web trafiği, daha fazla video görüntüleme, daha fazla abone, daha fazla takipçi, daha fazla beğeni ve çevrimiçi ulaşabildikleri kadar çok kişiden daha fazla yorum istiyor. İnternette viral olacak bir şey elde edebilirseniz, çok fazla çaba harcamadan kısa bir sürede çok fazla maruz kalabilirsiniz. Viral kıvılcımı elde etmek için doğru içerik, doğru zamanlama ve onu ilk keşfeden doğru insanlar gerekir. Çoğu, bunun sadece çok fazla şans gerektirdiğini iddia eder. İşte bir şeyin viral hale gelmesini sağlamaya çalışırken aklınızda bulundurmanız gereken on ipucu.

Güncel Olayları ve Eğilimleri Düşünün

Bir şey güncelse, içeriğinizin görüntülenme şansınız daha yüksektir çünkü insanlar onu Google’da, Twitter’da ve diğer her yerde ararlar. Kendinize günümüzün haber değeri taşıyan trendlerini viral içeriğinize nasıl dahil edebileceğinizi sormak faydalı olacaktır. Google Haberler bölümünü takip edin ve Google Trendler’e bakın. Haberler ayrıca ilk olarak Twitter’da ve Facebook’un trend bölümünde çıkar, bu nedenle oradaki trend olan konulara da dikkat edin. Araca kısa bir giriş için Google Arama Trendleri Nasıl Kullanılır ve biraz trafikten yararlanmak için onu kullanmaya nasıl başlayabileceğiniz hakkındaki makalemize bakın.

Harika Video İçeriği Oluşturun

İçeriğinizin viral olması için hangi formatta olması gerektiğine dair bir kural yoktur, ancak ne kadar görsel olursa o kadar iyidir. Videoların internette olağanüstü derecede iyi performans göstermesi ve çoğu zaman sosyal medyada çılgınca paylaşılması sürpriz olmamalı. YouTube, Vimeo ve hatta Facebook’a bir video yüklerseniz ve gördüklerini beğenen başkaları tarafından keşfedilirseniz, tüm tanıtımı kendi sosyal ağlarında paylaşarak sizin için tüm tanıtımı yapabilirler. En iyi ücretsiz YouTube video düzenleyici uygulamalarından bazılarına göz atın.

Alakalı Anahtar Kelimeleri Yapabildiğiniz Her Yerde Kullanın

İnsanların bir şeyler aramak için anahtar kelimeler ve kelime öbekleri yazdığını unutmayın – ister Google’da ister herhangi bir platformun arama alanında – bu nedenle, içeriğinizin sonuçlarda görünmesini sağlayabilirseniz, o zaman büyük bir şans elde edersiniz. doğru insanların gözü önünde. Başlığa, açıklamaya ve daha fazla yazılı içeriğe sahipse metin gövdesine sığdırabildiğiniz kadar çok anahtar kelimeniz olduğundan emin olun. Video başlığınıza ve açıklamanıza dahil edilecek alakalı anahtar kelimeleri bulmak için, bunları araştırmak için en iyi SEO araçlarından bazılarını kullanmayı düşünün. YouTube, Tumblr ve Twitter gibi platformlar da arama sonuçlarında görünmenize yardımcı olabilecek etiketler veya hashtag’ler kullanır.

Büyük Bir Etkileyiciden Yardım Alın

İçerik genellikle viral hale gelir çünkü büyük bir etkileyicinin (diğer bir deyişle, büyük bir çevrimiçi takipçiye sahip bir tür yüksek profilli birey) onunla karşılaşması ve büyük kitleleri ile paylaşması. Ne yazık ki, büyük ve ünlü biri tarafından fark edilmek kolay değil. Sosyal medya veya e-posta yoluyla onlara ulaşarak ve en iyisini umarak onları çok rahatsız edebilirsiniz, ancak sizi fark edeceklerinin garantisi yok. Daha akıllıca strateji, büyük etkileyicilerle akıllıca ağ kurmak olacaktır (mutlaka ünlüler değil, iyi itibarı olan ve çevrimiçi olarak büyük takipçileri olan insanlar) önce yardımlarını istemeye karar veriyorsun. Onlardan herhangi bir şey istemeden ilişkinizi beslemek için biraz zaman harcayın ve onlara sorma zamanınız geldiğinde viral kampanyanıza yardım etmeyi kabul etmeleri için daha büyük bir şansınız olacak. Instagram üzerindeyseniz, benzer içerik yayınlayan ve sizinle yaklaşık aynı sayıda takipçisi olan başka bir kullanıcıyla bir shoutout (S4S) ortaklığı denemek isteyebilirsiniz.

Eğlenceli bir Yarışma Başlatın

Yarışmalar, bir şeyi duyurmak için harika çalışıyor çünkü ödül nispeten küçük olsa bile insanlar kazanmayı seviyor. Değerli bir şey verebilirseniz, bu, insanların Facebook sayfanızı beğenmesini, sizi Twitter’da takip etmesini ve hatta yarışma hakkında tweet atmasını veya daha fazla insanı çekmek için Facebook’ta yayınlamasını sağlamak için bir rüşvet görevi görebilir. Birçok sosyal medya kampanyası, mevcut kitlelerini meşgul etmek ve yeni insanları çekmek için yarışmalardan ve eşantiyonlardan iyi bir şekilde yararlanır.

Büyük Mizah Anlayışınızı Kullanın

İnsanlar gülmeyi severler ve en azından gülünç derecede komik ya da eğlenceli bir şeyi paylaşmaktan çok mutlu olurlar, bu nedenle komedi konusunda yaratıcı bir yeteneğiniz varsa, sadece komik olarak biraz ilgi ve viral paylaşım elde edebilirsiniz. İçerikleriniz yeterince komikse, umduğunuz viral çekişe katkıda bulunarak her tür site ve blogda öne çıkabilirsiniz. Birçok insan Twitter’da parodi hesapları oluşturmak ve binlerce takipçi kazanmak için mizah anlayışlarını başarıyla kullandı. Bu senin işinse, işte kendine ait bir Twitter parodi hesabı oluşturmak için bazı fikirler.

Şok Edici ve Tartışmalı Olmaya Cesaret Edin

Tam olarak en olumlu olmayan bir şey için viral olmakta sorun yoksa ve bazı insanlar tarafından kötü bir şekilde eleştirilme, beğenilmeme ve hatta biraz nefret edilme olasılığının farkındaysanız, izleyicilerinizi biraz şaşırtmaya karar verebilirsiniz. tartışmalı bir konu hakkında tabu veya olumsuz bir yorum yapın. Bir içeriğin görüntülenmesi güçlü bir duygu uyandırdığında, insanlar doğal olarak arkadaşlarının buna nasıl tepki vereceğini görmek için bunu paylaşmak isterler. İyi ya da kötü, yine de viral olabilir!

Çok Sayıda Görsel Kullanın

Ortalama bir web sörfçüsünün dikkat süresi kısalıyor ve kısalıyor, bu nedenle büyük bir metin bloğu yerine cesur bir fotoğraf veya harika bir GIF ile insanların dikkatini çekme şansınız daha yüksek. Şimdi, neredeyse tamamen Instagram, Tumblr ve Pinterest gibi görsel içeriği zorlamaya adanmış büyük platformlarımız var. Facebook ayrıca artık haber akışında fotoğrafların çok büyük görünmesini sağlıyor, bu nedenle insanların onları fark etme olasılığı daha yüksek. Tüm görsellerinizi sizin için oluşturmak için mutlaka bir grafik tasarımcı tutmanıza gerek yok. Yeni başlayanların kullanabileceği bu harika (ve ücretsiz) grafik tasarım araçlarına göz atın.

İçeriğinizi Reddit’e Gönderin

Reddit’in ön sayfasına girebilirseniz, binlerce ve binlerce görüntüleme elde edebilirsiniz. Diğer kullanıcılar, gönderdiğiniz içerik parçasına olumlu oy verecek veya olumsuz oy verecek ve ne kadar çok olumlu oy alırsa, sayfanın önüne o kadar fazla itilecektir. Bununla birlikte, aldatıcıdır ve sadece kendi tanıtımınız için içeriklerinize bağlantılar göndermeden önce, Reddit topluluğuna katılmak için zaman ayırmanız önerilir. Reddit aslında kendi yazılarınızı gönderirken çok kaşlarını çatıyor, bu yüzden burada dikkatli olmalısınız.

Olabildiğince Eşsiz Olmak İçin Elinizden Geleni Yapın

Son fakat en az değil, vasat bir mesajla yeniden yazılan bir içerik varsa, önemli bir izleyici kitlesi tarafından hiçbir şeyin alınmasını bekleyemezsiniz. Viral olmak için daha önce hiç yapılmamış bir şey yapmanız gerekir. İnsanları heyecanlandırmalı ve onlara, içeriğinizi sosyal ağlarıyla paylaşmak istemelerini sağlayacak kadar güçlü bir şekilde duygularını etkileyebilecek bir şey sunmalısınız. Başka bir deyişle, onları duyguların içine doğru vurmanız gerekir. Bu günlerde viral olmak istiyorsanız, yapmanız gereken budur.