Skip to content

Bir ‘Sistem Dosyasının’ Tanımı ve İşlevi

17 de Nisan de 2021

Sistem dosyası, sistem özniteliğinin açık olduğu herhangi bir dosyadır. Sistem özniteliğinin açık olduğu bir dosya veya klasör, Windows’un veya başka bir programın öğeyi işletim sisteminin genel işlevi için çok önemli olarak gördüğü anlamına gelir. Sistem özniteliğinin oturum açtığı dosyalar ve klasörler genellikle yalnız bırakılmalıdır. Bunların değiştirilmesi, silinmesi veya taşınması kararsızlığa veya tam sistem arızasına neden olabilir. Bu nedenle, sistem dosyaları genellikle salt okunur özniteliğin yanı sıra gizli özniteliğe de sahiptir. Bir Windows bilgisayarda duymuş olabileceğiniz en popüler sistem dosyaları şunları içerir: kernel32.dll, msdos.sys, io.sys, pagefile.sys, ntdll.dll, ntdetect.com, hal.dll, ve ntldr.

Sistem Dosyaları Nerede Depolanır?

Çoğu Windows bilgisayarı varsayılan olarak sistem dosyalarını normal dosya aramalarında veya klasör görünümlerinde göstermeyecek şekilde yapılandırılmıştır. Bu iyi bir şey – herhangi bir şekilde sistem dosyalarıyla uğraşmak için çok az iyi neden var. Sistem dosyaları esas olarak Windows klasöründe bulunur, ancak diğer yerlerde de bulunabilir. Program dosyasıs klasörü. Windows’un yüklü olduğu sürücünün kök klasörü (genellikle C sürücü) bir dizi ortak sistem dosyalarına ve klasörlere sahiptir. hiberfil.sys, swapfile.sys, Sistem Kurtarma, ve Sistem ses bilgisi. Sistem dosyaları, Mac OS veya Linux ile PC’lerde olduğu gibi Windows dışı işletim sistemlerinde de mevcuttur.

Windows’ta Gizli Sistem Dosyaları Nasıl Gösterilir

Windows’ta sistem dosyalarını görebilmeniz için iki şey yapılmalıdır: 1) gizli dosya ve klasörleri gösterin; 2) korumalı işletim sistemi dosyalarını gösterin. Yukarıda belirtilen seçeneklerin her ikisi de aynı yerde mevcuttur ve bu işlemi oldukça kolaylaştırır. Devam etmeden önce şunu tekrar etmeliyiz Ortalama bir bilgisayar kullanıcısının sistem dosyalarının görüntülenmesini sağlaması için çok az iyi neden vardır. Bu bilgileri yalnızca, Windows’ta yalnızca sorun giderme işleminin bir parçası olarak belirli bir sistem dosyasına erişerek çözülebilecek bir sorunla karşılaştığınız için dahil ediyoruz. Peşinde olduğunuzla çalışmayı bitirdikten sonra bu adımları geri almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Windows’ta sistem dosyalarını göstermenin birkaç yolu vardır, ancak aşağıdaki işlem Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP’de eşit derecede iyi çalışır, bu nedenle basitlik uğruna bu yolu takip edeceğiz:

  1. Komut İstemi’ni açın.

  2. Yürüt kontrol klasörleri.

  3. Simgesine dokunun veya tıklayın. Görünüm sekmesi.

  4. Seç Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster seçeneği.

  5. İşareti kaldır Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle seçeneği.

  6. Dokunun veya tıklayın TAMAM MI.

Bunu yapmak için daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa veya bununla ilgili diğer yollardan bazılarıyla ilgileniyorsanız Windows’ta Gizli Dosyaları, Klasörleri ve Sürücüleri Nasıl Gösterirsiniz konusuna bakın. Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra, sistem dosyaları ve klasörlerinin yanı sıra gizli özelliği açık olan her şeyin Windows’ta göründüklerinde soluklaşacağını fark edebilirsiniz. Bu, yalnızca belgeler, müzik vb. Gibi normal dosyalar değil, normalde görmemeniz gereken önemli dosyalar olduklarını bilmeniz içindir.

Sistem Dosyaları Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sistem dosyası özniteliği, arşiv dosyaları ve sıkıştırılmış dosyalar gibi diğer dosya öznitelikleri kadar kolay bir şekilde açılıp kapatılamaz. Bunun yerine attrib komutu kullanılmalıdır. Sistem özniteliği, diğer herhangi bir dosya özniteliği gibi, seçtiğiniz herhangi bir dosya veya klasör üzerinde manuel olarak ayarlanabilir. Ancak bu, verilerin işletim sisteminin genel işlevinde aniden önemli bir rol üstlendiği anlamına gelmez. Başka bir deyişle, örneğin, bilgisayarınıza bir görüntü dosyası kaydederseniz ve ardından bu dosya için sistem özniteliğini açarsanız, bu dosyayı sildikten sonra bilgisayarınız çökmez. Asla olmadı gerçek sistem dosyası, en azından işletim sisteminin ayrılmaz bir parçası olması anlamında değil. Sistem dosyalarını silerken (umarız şimdiye kadar yapmamanız gerektiğini fark etmişsinizdir), Windows onu gerçekten kaldırmak istediğinize dair bir onay isteyecektir. Bu, Windows’daki gerçek sistem dosyaları için olduğu kadar sistem özniteliğini manuel olarak açtığınız dosyalar için de geçerlidir. Biz konu üzerindeyken … normalde Windows tarafından aktif olarak kullanılan bir sistem dosyasını silemezsiniz. Bu dosya türü kilitli dosya olarak kabul edilir ve hiçbir şekilde değiştirilemez. Windows genellikle sistem dosyalarının birden çok sürümünü depolar. Bazıları yedek olarak kullanılırken, diğerleri eski, önceki sürümler olabilir. Bir bilgisayara normal verilerinizin (sistem dışı dosyalar) dosya özniteliğini gizli veya sistem özniteliği açık olanlarla değiştiren bir virüs bulaşabilir. Böyle bir durumda, görünürlüğü yeniden kazanmak ve dosyaları normal şekilde kullanmak için sistemi veya gizli özniteliği kapatmak güvenlidir. Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC), Windows’ta bulunan ve bozuk sistem dosyalarını onarabilen bir araçtır. Hasar görmüş veya eksik olan bir sistem dosyasını değiştirmek için bu aracı kullanmak, çoğu zaman bilgisayarı tekrar çalışır duruma getirecektir.