Skip to content

Bir Sonraki Telefonunuzda Neden Işın İzleme Olmayacak?

14 de Ocak de 2023

Temel Çıkarımlar

  • AMD ve Samsung, RDNA 2 ve daha gelişmiş grafik özelliklerini akıllı telefonlara getirmek için çalışıyor.
  • Işın izleme ve değişken yenileme hızı, Samsung ve AMD’nin amiral gemisi telefonlara sunmak istediği yeni nesil görsel seçeneklerin başında geliyor.
  • Uzmanlar, heyecan verici olmakla birlikte, ışın izleme ve daha gelişmiş grafik özellikleri için telefon endüstrisinde ana akım bir hamle yapmak için henüz çok erken olduğunu söylüyor.

Akıllı telefon şirketleri, akıllı telefonlara ışın izleme ve diğer yeni nesil grafik özelliklerini getirmekten bahsediyor, ancak uzmanlar, çoğu tüketicinin bu güncellemeleri önemsemesi için daha kat etmemiz gereken çok yol olduğunu söylüyor. AMD ve Samsung, AMD’nin en son grafik teknolojisi olan RDNA 2’yi akıllı telefon grafik işlemcilerine getirmek için iş birliği yaptı. Mobil oyunlar, RDNA 2 etkinleştirildiğinde ışın izleme ve değişken yenileme hızları gibi yeni nesil görsellerden yararlanabilir ve uzmanlar, yeni teknolojinin mobil oyunu yükseltebileceğini söylüyor. Ayrıca her tür mobil kullanıcı için fayda sağlayabilir. Teknoloji uzmanı ve GadgetReview CEO’su Rex Freiberger, Lifewire’a bir e-postada “AMD’nin ortaklığı ve özellikle RDNA2 grafik teknolojisi, telefonlara grafikler için çok daha fazla işlem gücü sağlıyor” dedi. “Teknolojinin üretilmesi daha kolay ve dolayısıyla daha ucuz hale geldikçe, sonunda tüm kullanıcılara fayda sağlayacağını düşünüyorum. Daha iyi grafik yetenekleri, bir telefonun tüm grafik işlevlerinin çok daha iyi çalıştığı anlamına gelir.”

Faydalar

RDNA 2, AMD’nin PC’ler ve Xbox Series X ve Xbox Series S için mevcut grafik kartlarında kullandığı sağlam bir grafik mimarisidir. Işın izleme gibi özellikler sunmanın yanı sıra, RDNA 2 başka birçok performans avantajını masaya getirir. Tabii ki, bu güncellemelerin ve ilerlemelerin mobil oyunlara getirdiği faydalar var. Işın izleme, daha yeni oyunlarda zaten gördüğümüz daha gerçekçi gölgeler ve ışıklandırmaya izin verecek. Alternatif olarak, yeni nesil oyun deneyiminin küçük bir parçası olan Nvidia’nın DLSS’sine benzer daha fazla performans artırıcı seçeneğe de izin verebilir. AMD şu anda gelecekte telefonlara da geçiş yapabilecek kendi DLSS biçimi üzerinde çalışıyor. En önemlisi, RDNA 2, onu kullanan cihazda bulunan herhangi bir grafik sisteminin daha verimli işlenmesine izin verir. Bu, telefon animasyonlarına, geçişlere ve kullanıcıların bel bağladıkları diğer günlük özelliklere kadar uzanabilir.

Suyu Test Etme

RDNA 2 için çok fazla potansiyel ve akıllı telefon kullanıcılarına sunabileceği grafiksel özellikler olsa da Freiberger, bunun büyük olasılıkla tüketicilerin bu gelişmeleri ne kadar önemseyeceğini görmek için bir test olduğunu söylüyor. Şu anda mobil oyunlar, RDNA 2’nin sunduğu özelliklerle kapsamlı grafik işlemcilere ihtiyaç duymuyor. Ancak üreticiler bunun için bir pazar olduğunu kanıtlarsa, teknolojinin daha yaygın bir şekilde benimsendiğini görebiliriz. Ancak RDNA 2 tarafından etkinleştirilen daha güçlü grafik seçeneklerine gerçekten kimin ihtiyacı var? Birincisi, Freiberger akıllı telefonlara daha fazla grafik ve yaratıcı endüstri çekebileceğini söylüyor. Ray Tracing, tüm tanıtımıyla PC ve konsol oyun endüstrisini kasıp kavuran büyük bir moda kelime haline gelse de, hala geniş çapta benimsenmekten çok uzak. “Ayrıca, telefonlara grafik profesyonellerinin dikkatini çekmek için rekabet etme şansı veriyor. Birçok sanatçı ve fotoğrafçı tablet kullanıyor, ancak telefonlarda daha iyi bir grafik işlemcisi, yaratıcı yardımcılar olarak ileri teknoloji telefonların benimsenmesi anlamına gelebilir” diye açıkladı. Bunun dışında, daha fazla grafik gücü, daha yüksek kalite anlamına gelen daha yüksek çözünürlüklü ekran desteği potansiyelinin kilidini açabilir.

Oldukça Yaygın Değil

Işın izleme ve gelişmiş grafik özellikleri akıllı telefonlar için hoş bir dokunuş olsa da, çoğu tüketici muhtemelen bu özellikleri umursamayacak. Işın izleme ve diğer gelişmiş görsel seçeneklerin temel öğeler haline geldiği PC ve konsollarda bile çoğu tüketici, genel performanstan tasarruf sağladığı için oyunları hala bunlar olmadan çalıştırıyor. Ayrıca uzmanlar, ışın izlemenin getirdiği değişiklikler daha incelikli olduğu için çoğu tüketicinin seçebileceği bir özellik olmadığını söylüyor. Bir 3D grafik uzmanı olan Tom Lindén, Lifewire’a bir e-postada “Akıllı telefon endüstrisinde ışın izleme için çok erken” dedi.

Akıllı telefonda oyun oynayan birinin yakın çekimi.

“Işın İzleme, tüm tanıtımıyla PC ve konsol oyun endüstrisini kasıp kavuran büyük bir moda sözcük haline gelse de, hala geniş çapta benimsenmekten çok uzak. Geliştiricilerin desteklemediği için ışın izleme desteğine sahip oyunların listesi hala oldukça kısa. Çoğu insanın henüz bunun için donanıma sahip olmadığını bilerek buna öncelik verin” dedi. “Başka bir neden de, grafikler için bariz avantajları olsa da, pek çok tüketicinin kör testte ışın izlemenin açık olduğu oyunu seçmekte zorlanacak olması. Daha fazla işleme bilgisine sahip biri için, bir oyunun gerçek olup olmadığını anlamak kolaydır. Kullanın ya da kullanmayın, ancak ortalama bir oyuncu çoğu zaman farkı göremeyecektir.”