Skip to content

Bir Sonraki Yeni Gadget’ınız Çelikten Daha Güçlü Olabilir

19 de Nisan de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Yeni, ultra dayanıklı bir malzeme, dizüstü bilgisayarları ve diğer kişisel elektronik cihazları değiştirebilir.
  • 2DPA-1 adı verilen malzeme o kadar güçlü ki bir binayı bile destekleyebilir.
  • Diğer yeni malzemeler, telefonlarımızın çevremiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayan sensörler oluşturabilir.
Dizüstü bilgisayarlar ve diğer gadget’lar yakında çok daha hafif ve daha güçlü olabilir. MIT araştırmacıları, plastik kadar hafif ve çelik kadar güçlü yeni bir malzeme yarattı. 2DPA-1 olarak adlandırılan malzeme, endüstriyel ölçekte üretilebilen bir poliaramid türüdür. Kişisel elektroniği dönüştürebilecek bir yenilikçi malzeme dalgasının en yenisi. Teknoloji girişim sermayesi şirketi Celesta Capital’in ortağı olan malzeme uzmanı Terry Gilton, Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”Yeni malzemelerle çözülen birçok sorun var” dedi. “Telefonunuzun ekranında gördüğünüz her şeyi size gösterebilecek bir güneş gözlüğüne sığacak kadar küçük ekranlar hayal edin.”

Kendinden Montaj

MIT’nin yeni malzemesi, tek boyutlu, spagetti benzeri zincirler oluşturan diğer tüm polimerlerin aksine, kendi kendine tabakalar halinde birleşen iki boyutlu bir polimerdir. Bilim adamları, şimdiye kadar polimerleri 2D tabakalar oluşturmaya teşvik etmenin imkansız olduğuna inanıyorlardı. MIT’de kimya mühendisliği profesörü ve yeni çalışmanın kıdemli yazarı Michael Strano, böyle bir malzemenin araba parçaları veya cep telefonları için hafif, dayanıklı bir kaplama veya köprüler veya diğer yapılar için bir yapı malzemesi olarak kullanılabileceğini söyledi.

MIT araştırmacıları tarafından oluşturulan poliaramid örneği.

MIT araştırmacıları tarafından oluşturulan poliaramid örneği.

Haber bülteninde, “Plastikleri genellikle bir binayı desteklemek için kullanabileceğiniz bir şey olarak düşünmüyoruz, ancak bu malzemeyle yeni şeyler sağlayabilirsiniz” dedi. Araştırmacılar, yeni malzemenin elastik modülünün (bir malzemeyi deforme etmek için ne kadar kuvvet gerektiğinin bir ölçüsü) kurşun geçirmez camınkinden dört ila altı kat daha fazla olduğunu buldular. Ayrıca, malzemenin çeliğin yoğunluğunun yalnızca altıda biri kadar olmasına rağmen, akma dayanımının veya malzemeyi kırmak için ne kadar kuvvet gerektiğinin çeliğin iki katı olduğunu buldular. Basın açıklamasında, Chicago Üniversitesi’ndeki Pritzker Moleküler Mühendisliği Okulu’nun dekanı Matthew Tirrell, yeni tekniğin “bu bağlı 2D polimerleri yapmak için çok yaratıcı bir kimya içerdiğini” söyledi. 2DPA-1’in bir diğer önemli özelliği de gaz geçirmez olmasıdır. Diğer polimerler gazların sızmasına izin veren boşluklara sahip sarmal zincirlerden yapılırken, yeni malzeme LEGO’lar gibi birbirine kilitlenen monomerlerden yapılmıştır ve moleküller aralarına giremez. Strano, “Bu, su veya gazların geçmesini tamamen engelleyebilecek ultra ince kaplamalar oluşturmamıza izin verebilir.” Dedi. “Bu tür bariyer kaplama, metalleri arabalarda ve diğer araçlarda veya çelik yapılarda korumak için kullanılabilir.” “Plastikleri genellikle bir binayı desteklemek için kullanabileceğiniz bir şey olarak düşünmüyoruz…”

Yeni Malzemeler

MIT keşfi, gadget’ları geliştirmek için yakında kullanılabilecek birçok materyalden yalnızca biridir. Gilton, örneğin titanyum gibi çeşitli metallerin yeni nanoparçacık versiyonlarının metalik bileşenlerin 3D baskısını daha hızlı ve daha ucuz hale getireceğini söyledi. Metallerin kullanıldığı bu ‘katkılı imalat’, imalatta devrim yaratıyor. Gilton, kuantum noktaları gibi yeni görüntüleme teknolojilerinin, monitörler ve ekranlar için kullanılan mevcut malzemelerin yerini alabileceğini belirtti. “Işığı filtrelemede daha iyiler ve yeni bileşiklere dayalı olarak daha iyi renkler gösteriyorlar” diye ekledi. Gilton, diğer yenilikçi malzemelerin, telefonlarımızın çevremiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayan sensörler oluşturabileceğini söyledi. Örneğin, belirli gazları emdiklerinde değişen benzersiz polimerler, bir çip üzerinde elektronik bir ‘burun’ pratik olarak oluşturulmasına izin verir. Darmstadt, Almanya’da bulunan Merck KGaA’nın bir işletmesi olan Intermolecular’ın genel müdürü ve iş alanı başkanı Casper van Oosten, Lifewire’a e-posta yoluyla, şirketlerin, çiplerin atomik hassasiyetle inşa edilmesini sağlayacak yapı malzemeleri için yeni teknikler araştırdığını söyledi. Malzemeler, potansiyel olarak daha ucuz, daha hızlı ve daha enerji verimli bilgisayar çipleri yapmak için atom atom inşa edildi. “Tüketiciler bunu, kendi kendine giden arabalardan normal Zoom çağrılarımızın yerini alan AR/VR gözlüklerine kadar çevremizdeki ‘akıllı’ veya ‘Akıllı’ cihazların patlamasında görecek” dedi.