Skip to content

Bir Sürücünün Birim Etiketi Nedir?

6 de Mayıs de 2021

Bazen a olarak adlandırılan bir birim etiketi cilt adı, bir sabit sürücüye, diske veya başka bir ortama atanan benzersiz bir addır. Windows’ta gerekli değildir, ancak gelecekte kullanımını belirlemeye yardımcı olması için bir sürücüye bir ad vermek genellikle yararlıdır. Bir sürücünün birim etiketi herhangi bir zamanda değiştirilebilir, ancak genellikle sürücünün biçimlendirilmesi sırasında ayarlanır.

Hacim Etiketi Kısıtlamaları

Diskte hangi dosya sisteminin olduğuna bağlı olarak birim etiketleri atarken belirli kısıtlamalar geçerlidir – NTFS veya FAT:

NTFS Sürücüler

 • Maksimum 32 karakter
 • Sekme yok

FAT Sürücüleri

 • Maksimum 11 karakter
 • Hayır * ? . ,; : / | + = <> [ ]
 • Sekme yok

İki dosya sisteminden hangisinin kullanıldığına bakılmaksızın birim etiketinde boşluklara izin verilir. NTFS ile FAT dosya sistemlerindeki birim etiketleri arasındaki diğer önemli fark, NTFS formatlı bir sürücüdeki bir etiketin durumunu koruyacağı ve bir FAT sürücüsündeki bir etiketin nasıl girilirse girilsin büyük harf olarak saklanacağıdır. Örneğin, bir etiket Müzik olarak görüntülenecek Müzik NTFS sürücülerinde ancak şu şekilde görüntülenecektir: MÜZİK FAT sürücülerinde.

Hacim Etiketi Değişikliklerini Anlama

Hacim etiketini değiştirmek, hacimleri birbirinden ayırt etmek için yararlıdır. Örneğin, bir adınız olabilir Destek olmak ve bir diğeri etiketli Filmler böylece dosya yedeklemeleri için hangi birimin kullanıldığını ve hangisinin film koleksiyonunuza sahip olduğunu hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz. Windows’ta birim etiketini bulmanın iki yolu ve değiştirmenin üç yolu vardır. Bunu Windows Gezgini aracılığıyla (pencereleri ve menüleri açarak) veya Komut İstemi aracılığıyla komut satırıyla yapabilirsiniz. Bunu Windows Kayıt Defteri aracılığıyla da değiştirebilirsiniz, ancak bu en hızlı veya en kolay yöntem değildir.

Hacim Etiketi Nasıl Bulunur?

Birim etiketini Komut İstemi ile bulmak için vol komutu adı verilen basit bir komut gerekir. Bir sonraki en iyi yöntem, Disk Yönetimi’nde listelenen birimlere bakmaktır. Her sürücünün yanında bir harf ve ad bulunur; ad, birim etiketidir. Oraya ulaşmak için yardıma ihtiyacınız varsa Disk Yönetimi Nasıl Açılır konusuna bakın. Windows’un çoğu sürümünde çalışan başka bir yöntem, Windows Gezgini’ni kendiniz açmak ve sürücünün yanında görüntülenen adı okumaktır. Bunu yapmanın hızlı bir yolu, WIN + E klavye kombinasyonu – açılacak kısayol Dosya Gezgini, Bu Bilgisayar, Bilgisayarveya Benim bilgisayarımWindows sürümünüze bağlı olarak.

Windows 10 Bu PC ekranı

Gördüğünüz gibi, bu bilgisayarınıza takılı sürücüleri listeler. Disk Yönetimi’nde olduğu gibi, birim etiketi sürücü harfinin yanında belirtilir. Bu kısayol tuşunu kullandıktan sonra Windows 10’da sürücüleri görmüyorsanız, Bu bilgisayar Dosya Gezgini’nin sol tarafından.

Hacim Etiketi Nasıl Değiştirilir

Bir birimi yeniden adlandırmak, hem Komut İstemi’nden hem de Windows Gezgini’nden veya Disk Yönetimi’nden yapmak kolaydır. Disk Yönetimi’ni açın ve yeniden adlandırmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayın. Seç Özellikleri ve sonra Genel sekmesi, oradakileri silin ve kendi birim etiketinizi yerleştirin.

Windows 10'da Disk Yönetimi'nden birim etiketinin nasıl değiştirileceğini gösteren ekran görüntüsü

Birim Etiketini Disk Yönetiminden Değiştirme (Windows 10).

Aynı şeyi Windows Gezgini’nde de yapabilirsiniz. Yeniden adlandırmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve ardından Özellikleri ayarlamak için. Bunu Disk Yönetimi aracılığıyla yapmak istiyorsanız Sürücü Mektubu Nasıl Değiştirilir konusuna bakın. Adımlar, hacim etiketini değiştirmeye benzer ancak tam olarak aynı değildir. Etiketi Komut İstemi’nden görüntülemek gibi, etiketi de değiştirebilirsiniz, ancak etiket onun yerine komut kullanılır. Yükseltilmiş bir Komut İstemi açıkken, birim etiketini değiştirmek için şunu yazın: etiket z: Harici

Windows 10 Komut İstemi'nde Etiket komutu

Bu örnekte görebileceğiniz gibi, Z sürücü şu şekilde değiştirildi: Harici. Bu komutu durumunuza uygun olacak şekilde ayarlayın, harfi sürücünüzün harfine ve adını yeniden adlandırmak istediğiniz şeye değiştirin. Windows yüklü “ana” sabit sürücüde değiştiriyorsanız, şuna benzer bir komut çalıştırabilirsiniz: etiket c: Windows

Bir birim etiketini kayıt defterinden değiştirmek için, birkaç kayıt defteri anahtarı oluşturmanız ve bir kayıt defteri değerini değiştirmeniz gerekir. Oldukça basit, ancak kesinlikle yukarıdaki yöntemler kadar hızlı değil. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.

 2. HKEY_LOCAL_MACHINE kovanından şu anahtara gidin: SOFTWARE Microsoft Windows CurrentVersion Explorer

  tür = “kod”>

 3. Adlı yeni bir anahtar yap DriveIcons eğer zaten yoksa.

 4. Bu anahtarı seçin ve ardından içinde başka bir anahtar yapın ve etiketini değiştirmek istediğiniz birimin harfiyle adlandırın. Örneğin, aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi, benimkini okuttum F Sabit diskimin adı bu olduğundan, birim etiketini değiştirmek istiyorum.

 5. O denilenin içinde başka bir anahtar daha yap DefaultLabel. Bu adımda ve 3. Adımda boşluklardan kaçınmak için özel dikkat gösterin. Bu anahtarlar, yukarıda gösterildiği gibi boşluksuz olarak etiketlenmelidir, aksi takdirde kayıt defteri ayarlaması çalışmayacaktır.

 6. Seçin DefaultLabel görmenin anahtarı (Varsayılan) sağdaki değer kapalı. Açmak için bu değere çift tıklayın veya çift dokunun. Dizeyi Düzenle pencere.

 7. İstediğiniz birim etiketini girin ve ardından TAMAM MI değişiklikleri kaydetmek için.

  Windows 10'da Windows Kayıt Defteri'ndeki birim etiketi seçeneği

 8. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkın ve değişikliklerin etkili olması için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yeniden başlatmak istemiyor musunuz? Değişikliklerin görünmesini sağlamanın bir başka yolu da Explorer’ı yeniden başlatmaktır. Bunu, Görev Yöneticisi’ni açarak ve explorer.exe işlemi ve ardından Dosya > Yeni görevi çalıştır yeni bir gezgin örneği başlatma seçeneği – yazın explorer.exe bunu yapmak için o kutuda.

Hacim Etiketleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Birim etiketi, birim önyükleme kaydının bir parçası olan disk parametre bloğunda saklanır. Birini görüntülemek ve değiştirmek, ücretsiz bir bölümleme yazılımı programıyla da mümkündür, ancak yukarıda açıklanan yöntemlerle çok daha kolaydır çünkü üçüncü taraf bir program indirmenizi gerektirmezler.