Skip to content

Bir Sürücünün Birim Etiketini veya Seri Numarasını Bulma

18 de Mayıs de 2021

Bir sürücünün birim etiketi genellikle önemli bir bilgi parçası değildir, ancak Komut İstemi’nden belirli komutları yürütürken olabilir. Örneğin, format komutu, formatladığınız bir sürücünün birim etiketini, bir tane olduğunu varsayarak girmenizi gerektirir. Convert komutu aynı şeyi yapar. Birim etiketini bilmiyorsanız, görevi tamamlayamazsınız. Cilt seri numarası daha az önemlidir, ancak bazı özel durumlarda değerli bir bilgi parçası olabilir.

Komut İstemi’nden birim etiketini veya birim seri numarasını bulmak için bu hızlı ve kolay adımları izleyin. Aşağıda açıklanan adımlar Windows 10’dan Windows XP’ye kadar geçerlidir.

Komut İsteminden Bir Sürücünün Birim Etiketini veya Seri Numarasını Bulma

  1. Komut İstemi’ni açın. Windows 10 ve Windows 8’de, Başlat düğmesine sağ tıklayarak Komut İstemi’ni bulabilirsiniz. Windows’un eski sürümlerinde, ya Başlat menüsünde arama yapın cmd veya içinde Komut İstemi’ni bulun. Aksesuarlar Başlat menüsünün klasörü. Normal bir Komut İstemi sorun değil; yükseltilmiş bir tane açmanıza gerek yok. Windows’a erişilemiyorsa, Komut İstemi, Windows’un tüm sürümlerinde Güvenli Mod’dan, Windows 10 ve Windows 8’deki Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerinden ve Windows 7 ve Windows Vista’daki Sistem Kurtarma Seçeneklerinden de kullanılabilir.

  2. Komut isteminde, vol komutunu aşağıda gösterildiği gibi yürütün ve ardından düğmesine basın. Giriş: cilt c:

    Değişiklik c birim etiketini veya seri numarasını bulmak istediğiniz sürücüye. Örneğin, E sürücüsü için bu bilgiyi bulmak istiyorsanız, yazın cilt: yerine.

  3. İstemin hemen altında, aşağıdakine benzer iki satır görmelisiniz: C sürücüsündeki birim Windows’dur

    type = “code”> Seri Numarası C1F3-A79E’dir

    type = “code”> Gördüğünüz gibi, C sürücüsü dır-dir pencereler ve cilt seri numarası C1F3-A79E. Onun yerine görürsen C sürücüsündeki birimin etiketi yok o zaman tam olarak bu demektir. Birim etiketleri isteğe bağlıdır ve sürücünüzde bir etiket yok.

  4. Artık birim etiketini veya birim seri numarasını bulduğunuza göre, işiniz bittiğinde Komut İstemi’ni kapatabilir veya ek komutları yürütmeye devam edebilirsiniz.

Hacim Etiketini veya Seri Numarasını Bulmanın Diğer Yolları

Komut İstemi’ni kullanmak bu bilgiyi bulmanın en hızlı yoludur ancak başka yöntemler de vardır. Bunun bir yolu, sürücünün özelliklerini Windows içinden kullanmaktır. Yürütmek WIN + E sabit sürücü listesini açmak için klavye kısayolu (Windows 10 kullanıyorsanız, ayrıca Bu bilgisayar soldan). Her sürücünün yanında ilgili birim etiketi bulunur. Birine sağ tıklayın (veya dokunup basılı tutun) ve Özellikleri orada da görmek ve sürücünün birim etiketini değiştirmek için.

Windows 10'da sabit sürücü özellikleri

Bir diğeri, ücretsiz Speccy programı gibi ücretsiz bir sistem bilgi aracı kullanmaktır. Bu programla, özellikle, Depolama bölümünü açın ve bilgilerini istediğiniz sabit sürücüyü seçin. Her sürücü için hem seri numarası hem de belirli birim seri numaraları gösterilir.