Skip to content

Bir USB Modemi Kablosuz Yönlendiriciye Bağlama

29 de Ekim de 2022

Bilinmesi gereken

 • USB modeminizi yönlendiricinizdeki USB bağlantı noktasına takın.
 • Yönlendiricinin yönetici ayarlarına erişin ve USB modeminizin seçili olduğundan emin olun.
 • Tüm yönlendiriciler USB modemleri desteklemez, bu nedenle satın almadan önce sizinkinin de desteklediğinden emin olun.

Bu kılavuz, bir USB modemin kablosuz yönlendiriciye nasıl bağlanacağını açıklayacaktır.

USB’yi Yönlendiriciye Bağlayabilir miyim?

Çoğu yönlendirici bir USB bağlantı noktasıyla gelir, ancak tüm yönlendiriciler USB modem işlevselliğini desteklemez, bu nedenle kablosuz yönlendiricinizle çevrimiçi olmak için bir USB modem kullanmayı denemeden önce sizinkinin desteklediğinden emin olun.

 1. USB modeminizi kurun: Bir SIM kart eklemeniz veya PC’nize veya dizüstü bilgisayarınıza takarak dongle’ı etkinleştirmeniz gerekebilir. USB modemin servis sağlayıcısına ve modeline bağlı olacaktır, bu nedenle modeliniz için özel yardıma ihtiyacınız varsa üreticinizin web sitesine veya kılavuza bakın.

  USB dongle’ın doğru kurulduğuna inandığınızda, bağlı cihazda internete bağlanmayı deneyin. İşe yararsa 2. Adıma geçin. Aksi takdirde, bazı ağ sorunlarını gidermeniz gerekir.

 2. USB Modemi Bağlayın: USB modemi kablosuz yönlendiricinizdeki USB bağlantı noktasına takın.

 3. Yönlendiricide oturum açın: PC’nizi, dizüstü bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı yönlendiricinin kablosuz ağına bağlayın ve kurulum sırasında seçtiğiniz parolayı kullanarak yönlendiricinizin yönetici bölümünde oturum açın. Alternatif olarak, yönlendiriciyle birlikte verilen varsayılan oturum açma kimlik bilgilerini kullanın. Bulamazsanız üreticinin web sitesine veya yönlendiricinin kılavuzuna bakın.

  Bir TP-Link yönlendiricisinde yönetici oturum açma ekranı.

  Yönlendiricinizde hala varsayılan parolayı kullanıyorsanız, şimdi değiştirmeyi düşünün. Yönlendiricinizin parolasını değiştirmek, Wi-Fi ağınızı bilgisayar korsanlarından ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak için çok önemli bir adımdır.

 4. Yönlendiricinizi 3G/4G moduna ayarlayın: Yönlendiricinizin kurulum ayarlarında tercih edilen internet erişim ayarlarını şu şekilde değiştirin: 3G/4G Tercih Edilen veya Yalnızca 3G/4G, özel durumunuza bağlı olarak. Özel ifadeler ve konum, yönlendiricinizin markasına ve modeline bağlı olacaktır, bu nedenle ayrıntılı talimatlar için üreticinin web sitesine veya yönlendirici kılavuzuna bakın.

Modemi Yönlendiriciye Kablosuz Olarak Bağlayabilir misiniz?

USB modemler söz konusu olduğunda, hayır, bir USB modemi bir yönlendiriciye kablosuz olarak bağlayamazsınız. Çoğu, başka bir yönlendiriciye kablosuz olarak bağlanma işlevinden ve kablosuz güç için bir pilden yoksundur.

SSS

 • Bir USB harici sabit sürücüyü kablosuz modem yönlendiricisine nasıl bağlarım?

  USB harici sabit sürücünüzü yönlendiricinize bağlamak için yönlendiricinizin USB bağlantı noktalarına sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Sabit sürücüyü bir duvar prizine takın ve yönlendiriciye bağlayın. Alternatif olarak, sabit sürücüyü bir güç kaynağına takabilir ve sabit sürücüyü ve yönlendiriciyi bir Ethernet kablosuyla bağlayabilirsiniz.

 • Bir USB modemi bir tablete nasıl bağlarım?

  USB modeminizi bir Android tablete bağlamak ve tabletinizin işlevselliğini artırmak için, Android tabletin modemi tanıması için Google Play Store’dan PPP Widget 3 gibi bir uygulama yükleyin. Ardından, modemi Android’in MicroUSB bağlantı noktasına bağlamak için bir USB OTG kablosu kullanın. Uygulamayı başlatın ve istemleri izleyin.

 • Harici bir anteni bir USB modeme nasıl bağlarım?

  Modeme, antene ve bir anten adaptörüne ihtiyacınız olacak. Adaptörü harici antene bağlayın ve anteni USB modeme takın. Her şeyin doğru şekilde bağlandığından emin olun.