Skip to content

Bir USB Sürücüye Puppy Linux Tahr Nasıl Kurulur

7 de Mayıs de 2021

Puppy Linux, DVD’ler ve USB sürücüler gibi çıkarılabilir cihazlardan çalışmak üzere tasarlanmış hafif bir Linux dağıtımıdır. Slackware Linux dağıtımına dayanan Puppy Slacko ve Ubuntu tabanlı Puppy Tahr dahil olmak üzere bir dizi Puppy Linux varyantı vardır. Puppy Linux’un diğer sürümleri arasında Sadelik ve MacPUP bulunur.

Puppy Linux ile Çalışan Cihazlar

UNetbootin, Puppy Linux USB sürücünüzü oluşturmak için önerilen yöntemdir, ancak başka yöntemler de vardır. Puppy Linux, eski dizüstü bilgisayarlarda, netbook’larda ve sabit diskleri olmayan bilgisayarlarda harika çalışır. Bir sabit diske yüklenmek üzere tasarlanmamıştır, ancak isterseniz bu şekilde çalıştırabilirsiniz. Bu kılavuz, Puppy’nin oldukça eski bir sürümünü kapsamaktadır. Bionic’in en son sürümünü ana sitede bulabilirsiniz. Buradaki talimatlar biraz farklı olabilir, ancak en son sürüme benzer olmalıdır.

Puppy Linux Tahr’ı yükleyin

Bu kılavuz, Puppy Linux Tahr’ı bir USB sürücüsüne nasıl kuracağınızı gösterir.

 1. İlk önce Puppy Tahr’ı indirin.

 2. İsterseniz, Puppy Tahr ISO’yu USB sürücülerinizden birine yazmak için UNetbootin’i kullanabilirsiniz. Puppy’nin UEFI tabanlı makinelerde iyi oynamadığını unutmayın.

 3. Oluşturduğunuz DVD’yi veya USB’yi kullanarak Puppy Linux’a önyükleyin.

 4. Seçin Yüklemek Simgelerin üst sırasındaki simge.

 5. Kurulum ekranında, Evrensel Yükleyici.

 6. Puppy Linux Universal Installer, Linux’u bir flash sürücüye, sabit sürücüye veya DVD’ye yüklemek için seçenekler sunar. Puppy Linux’u kurmak istediğiniz USB sürücüsünün takılı olduğundan emin olun ve USB flash sürücü.

  Puppy Linux'u kurmak istediğiniz USB sürücüsünün takılı olduğundan emin olun ve USB flash sürücüyü seçin.

 7. Basın USB aleti simgesine tıklayın ve yüklemek istediğiniz USB sürücüsünü seçin.

  USB cihaz simgesine basın ve yüklemek istediğiniz USB sürücüsünü seçin.

 8. Bir sonraki ekran, USB sürücüsünün nasıl bölümleneceğini gösterir. Genel olarak, USB sürücüsünü bölümlere ayırmak istemediğiniz sürece, varsayılan seçenekleri seçili bırakmak güvenlidir. Sağ üst köşedeki kelimelerin yanındaki küçük simgeyi seçinYavru köpeği sdx’e yükleyin.

  Sağ üst köşedeki Yavru köpeği sdx'e yükleyin kelimelerinin yanındaki küçük simgeyi seçin.

 9. Puppy’ye yazmak istediğiniz sürücüyü ve bölümün boyutunu onaylayan bir pencere görünecektir. Basın TAMAM MI devam etmek.

 10. Bu kılavuzu en başından takip ettiyseniz, Puppy’i başlatmak için gerekli olan dosyalar CD’de olacaktır. Basın CD.

  Puppy'i başlatmak için gerekli olan dosyalar CD'de olacaktır. CD'ye basın.

  Dosyalar ayrıca orijinal ISO’dan da mevcut olacak ve ISO’yu her zaman bir klasöre çıkarabilir ve seçerek bu klasöre gidebilirsiniz. Dizin.

 11. Eğer seçersen CD, CD / DVD’nin sürücüde olduğundan emin olmanız istenecektir. Basın TAMAM MI devam etmek. Eğer gittiysen Dizin rota, ISO’yu çıkardığınız klasöre gitmeniz gerekecektir.

 12. Varsayılan olarak, önyükleyiciyi USB sürücüsündeki ana önyükleme kaydına yüklemek isteyeceksiniz. Listelenen diğer seçenekler, USB sürücüsünün önyükleme yapmayacağı zamanlar için yedekleme çözümleri olarak sağlanır. Varsayılan seçeneği seçili bırakın ve TAMAM MI.

  Varsayılan seçeneği seçili bırakın ve Tamam'a basın.

 13. Bir sonraki ekran sizden “SADECE DEVAM ET” diye soruyor. Biraz anlamsız görünüyor, ancak süreci daha önce yaşadıysanız ve işe yaramadıysa, denemeniz için size birkaç ekstra seçenek sunar. Varsayılan seçeneği seçili bırakın ve TAMAM MI.

 14. USB sürücünüze tam olarak ne olacağını söyleyen son bir mesajla birlikte bir terminal penceresi açılacaktır. Devam etmek için Giriş klavyede.

  Devam etmek için klavyede Enter tuşuna basın.

 15. Ancak, sonraki ekran size sürücüdeki tüm dosyaların silineceğini söyleyeceği için, son akıl sağlığı kontrolü son kontrol değildir. Devam etmek için yazmalısın Evet.

 16. Bundan sonra Puppy’nin önyüklendiğinde belleğe yüklenmesini isteyip istemediğinizi soran son bir ekran var. Bilgisayarınızda 256 megabayttan fazla RAM varsa, yanıtlamanız önerilir. Evet. Aksi takdirde, girin Hayır.

 17. Presleme Giriş Puppy Linux Tahr’ı USB sürücüsüne kuracak.

 18. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve orijinal DVD veya USB sürücüsünü çıkarın ve yeni oluşturulan Puppy Linux USB sürücüsünü takılı bırakın.

 19. Puppy Linux şimdi başlatılmalıdır.

  Masaüstü Yavru Linux Tahr

 20. Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, yeniden başlatmaktır, çünkü bu, SFS dosyasını nereye kaydetmek istediğinizi soracaktır. SFS dosyası, Puppy Linux kullanırken yaptığınız değişiklikleri saklamak için kullanılan büyük bir kaydetme dosyasıdır. Puppy’nin kalıcılık katma yolu budur.