Skip to content

Bir Web Sayfasının Parçaları Nelerdir?

5 de Mayıs de 2021

Web sayfaları diğer belgeler gibidir. Hepsi daha büyük bütüne katkıda bulunan birkaç temel parçadan oluşurlar. Web sayfaları için bu bölümler, resimler ve videolar, başlıklar, gövde içeriği, gezinme ve jeneriği içerir. Çoğu web sayfası bu öğelerin en az üçünü içerir ve birçoğu beşini de içerir. Bazı web sayfalarının başka alanları da olabilir, ancak bu beşi en yaygın olanıdır.

Resimler ve Videolar

Görseller, hemen hemen her web sayfasının görsel öğeleridir. Göze çarpıyorlar ve okuyucuları sayfanın belirli bölümlerine yönlendirmeye yardımcı oluyorlar. Bir noktayı açıklayabilir ve sayfanın konusu için ek bağlam sağlayabilir. Videolar da aynı şeyi yaparak sunuya bir hareket ve ses öğesi ekler. Çoğu modern web sayfasında, siteye ilgi eklemek ve sayfa ziyaretçilerini bilgilendirmek için birkaç yüksek kaliteli resim ve video bulunur.

Başlıklar

Görüntülerden sonra, başlıklar veya başlıklar çoğu web sayfasındaki en önemli ikinci unsurdur. Çoğu web tasarımcısı, çevreleyen metinden daha büyük ve daha belirgin başlıklar oluşturmak için bir tür tipografi kullanır. Ayrıca, iyi bir SEO, HTML’deki başlıkları görsel olarak temsil etmek için HTML başlık etiketlerini kullanmanızı gerektirir. İyi tasarlanmış başlıklar bir sayfanın metnini bölerek ziyaretçilerin içeriği okumasını ve işlemesini kolaylaştırır.

Vücut İçeriği

Gövde içeriği, web sayfanızın çoğunu oluşturan metindir. Web tasarımında “İçerik Kraldır” diye bir söz vardır, bu da içeriğin insanların web sayfanıza gelmesinin nedeni olduğu anlamına gelir. Bu içeriğin düzeni, daha etkili bir şekilde okumalarına yardımcı olabilir. Metnin başlıklarla birlikte paragraflarda oluşturulması, bir web sayfasının okunmasını kolaylaştırırken, listeler ve bağlantılar gibi öğeler metnin gözden geçirilmesini kolaylaştırır. Tüm bu parçalar, okuyucularınızın anlayacağı ve keyif alacağı sayfa içeriği oluşturmak için bir araya gelir.

Navigasyon

Çoğu web sayfası bağımsız sayfalar değildir; daha büyük bir yapının – bir bütün olarak web sitesinin parçasıdırlar. Bu nedenle, gezinme çoğu web sayfası için müşterileri sitede tutmak ve diğer sayfaları okumak için çok önemli bir rol oynar. Web sayfalarında, özellikle çok fazla içeriğe sahip uzun sayfalar için dahili gezinme de olabilir. Gezinme, okuyucularınızın oryantasyonunu korumalarına yardımcı olur ve onların sayfada ve bir bütün olarak sitede yollarını bulmalarını mümkün kılar.

Kredi

Bir web sayfasındaki krediler, içerik veya gezinme olmayan ancak sayfa hakkında ayrıntılar sağlayan bir sayfanın bilgi öğeleridir. Yayın tarihi, telif hakkı bilgileri, gizlilik politikası bağlantıları, yasal sorunlar ve web sayfasının tasarımcıları, yazarları veya sahipleri hakkındaki diğer bilgileri içerir. Çoğu web sayfası bu bilgileri altta içerir, ancak tasarımınıza uyuyorsa bir kenar çubuğuna veya üste de ekleyebilirsiniz.