Skip to content

Bir Web Sayfasının Site Adresi Nedir?

16 de Nisan de 2021

Bir web sayfasına gittiğinizde, o sayfanın adresi, http: // ve ondan sonra gelenler de dahil olmak üzere web tarayıcınızın adres penceresinde gösterilen her şeydir. Bu tam site adresidir, ancak sıklıkla ima edildiği için http: //’yi dışarıda bırakmak için kısaltıldığını duyarsınız, hatta http: // www. web adresinin bir kısmını ve sadece hayateli.com gibi takip edenleri vermek. Çoğu tarayıcı http: // www. site adreslerinin bölümleri.

Ayrıca şöyle bilinir: Web sitesi adresi, web adresi, URL Örnekleri:

  • Sitenizin adresi nedir? Yeni sitenizi görmek istiyorum.
  • Google için site adresi http://www.google.com

 

Web Sayfaları İçin Site Adresinin Temelleri

Örnek olarak https://www.hayateli.com/user.htm kullanarak bir web sitesi adresini inceleyelim.

http: // Bu, hiper metin aktarım protokolü anlamına gelir. Ayrıca, protokolün güvenli biçimi olan https: // göreceksiniz. : //, etki alanı adını ve ulaşmak istediğiniz site ve sayfanın adresinin geri kalanını girmeden önce bir ayırıcıdır. Çoğu tarayıcı, unutursanız ekleyebilecek kadar akıllı olduğundan, genellikle bunları eklemenize gerek yoktur.

www. Bu üç harf genellikle alan adını devam ettirir. Http: //’de olduğu gibi, sık sık onları devre dışı bırakabilirsiniz ve tarayıcı bunu önemsemez. Bazen bir alt alanı ziyaret edersiniz ve bu, http://personalweb.hayateli.com gibi bir alan adından önce gelir; burada kişiselweb, hayateli.com’un bir alt alanıdır.

ornek.com Bu alan adıdır. Adresin önemli bir parçasıdır ve kullanıcıyı web sitesine yönlendirir. Başka hiçbir şey eklemezseniz, alan adının ana sayfasına yönlendirilirsiniz.

/user.htm Bu, ziyaret etmek istediğiniz web sitesindeki bir sayfanın dosya adıdır. Bunu site adresine eklerseniz, etki alanının ana sayfası yerine doğrudan o sayfaya gideceksiniz.

Web Sayfaları İçin İnsanlara Hangi Site Adresini Söylemeliyim?

Basit tutabilir ve insanları web sayfanıza veya ziyaret etmelerini istediğiniz web sitesine getiren en kısa site adresini listeleyebilirsiniz. Genelde http: //’yi bırakabilir ve hatta www’yi kaldırabilirsiniz. Etki alanınız hayateli.com ise ve insanların ana sayfanıza gelmesini istiyorsanız, onlara hayateli.com’u söylemeniz yeterlidir. Bunu çoğu tarayıcıya girebilmeli ve web sayfanıza ulaşabilmelidirler.

Etki alanı alışılmadıksa ve .com veya .org dışında bir uzantı kullanıyorsa, http: // www eklemek isteyebilirsiniz, böylece insanlar bunun bir sosyal medya tanıtıcısı veya farklı bir şey yerine bir web sitesi adresi olduğunu anlar. Bir belgeye veya e-postaya bir site adresi yazıyorsanız ve tıklanabilir olmasını istiyorsanız, http: // www dahil tam site adresini eklemeniz gerekebilir. Farklı e-posta programları, çevrimiçi formlar ve kelime işlemciler bunları otomatik olarak tıklanabilir yapabilir veya yapmayabilir. Ancak tam site adresini kullanırsanız, bunu yapma olasılıkları daha yüksektir.

Bir Web Tarayıcısının Adres Penceresi?

Zaman zaman, bir web tarayıcısında bir adres penceresi bulamayabilirsiniz. Gizlenebilirler. Ayrıca, Siri’ye veya başka bir bilgisayar asistanına bir komut vererek web’e erişebilirsiniz. Bu durumlarda, asistandan sayfayı sizin için açmasını isterken muhtemelen web adresinin http: // www kısmını bırakabilirsiniz. Örneğin, “Siri, hayateli.com’u aç” diyebilirsiniz.