Skip to content

Bir Web Semineri Nasıl Düzenlenir ve Barındırılır

5 de Mayıs de 2021

Etkinlik bütçelerinin kısıldığı ve geniş bant İnternet erişiminin arttığı bir çağda, web seminerleri giderek daha popüler hale geliyor. Web seminerleri, genellikle 30’dan fazla katılımcıyı içeren ve sunumlar, atölyeler, konferanslar ve büyük ölçekli toplantılar yapmak için kullanılan web tabanlı seminerlerdir. Web seminerleri çevrimiçi olarak yapıldığından, şirketlerin seyahat, yemek ve mekanlarda tasarruf etmelerine olanak tanır ve bunların tümü genellikle yüz yüze seminerlerle ilişkilendirilen maliyetlerdir. Bununla birlikte, büyük katılımları nedeniyle, web seminerlerinin başarılı olmak için dikkatli planlamaya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, bir web seminerine ev sahipliği yapmayı planlayanların, web seminerinin başarısını sağlayacak gerekli tüm adımları doğru bir şekilde uyguladıklarından emin olmak için zaman ayırmaları gerekir. Web seminerinizi düzenlemenize yardımcı olmak için, uygulamanız gereken en önemli adımları aşağıda vurguladık.

Önceden Bir Tarih Seçin

Bir web semineri veya bir dizi web semineri planlarken yapmanız gereken ilk şey, çok önceden bir tatil ve etkinlik takvimine başvurmaktır. Yoğun programları olan birkaç kişiyi davet edeceğinizi unutmayın, bu nedenle web seminerinize zaman ayırmaları için onlara yeterince bildirimde bulunun. Örneğin, insanlar tatile çıkmadan önce tüm yarım kalmış işlerini halletmeye çalıştıkları için Noel tatilinden önceki hafta son derece yoğun olabilir. Seçtiğiniz tarihleri ​​dikkatlice değerlendirerek maksimum katılım sağlayabilirsiniz.

Doğru Zamanı Ayırdığınızdan Emin Olun

Saat dilimi farklılıklarını göz önünde bulundurun; Batı yakasındaysanız, ancak aynı zamanda doğu kıyısından katılımcıları da davet ediyorsanız (ve tersi), katılımcılarınızın ofis dışında olacağı zaman için bir web semineri planlamayın. Ayrıca, web seminerinizi günün sonuna çok yakın planlamayın – bu, katılımcılarınızın dinlenmek ve zamanında eve dönmek için hala ne yapmaları gerektiğini görmek isteyecekleri zamandır. Diğer ülkelerden insanları davet ediyorsanız, genel olarak tüm katılımcılar için işe yarayabilecek bir zaman seçin (bu nadirdir) veya farklı saat dilimlerini hesaba katmak için web seminerinizi birkaç kez düzenlemeyi planlayın.

Web Semineri Aracınızı Seçin

Çoğu çevrimiçi toplantı aracının web semineri seçenekleri vardır, yalnızca davet etmeyi beklediğiniz katılımcı sayısına karşılık gelen planı seçmeniz gerekir. Mevcut çeşitli araçları test edin ve size en uygun özellik ve işlevlere sahip olanı seçin. Sunacağınız web seminerinin türüne bağlı olarak, konuşmacılar arasında kolayca geçiş yapmanız veya çevrimiçi yayınlamak için web seminerini kaydetmeniz gerekebilir. Birkaç farklı araçtan tüm özellikleri araştırdığınızda, durumunuz için mükemmel yazılımı bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Aracı seçtikten sonra, sağlayıcınızın sizi eğitmek istediğinden emin olun, böylece web seminerinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Web Semineri Çalıştırma Alıştırması

Ev sahibi olarak, web seminerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamanız beklenir. Örneğin, konuşmacılar arasında nasıl geçiş yapılacağını bilmemek, anket yapmak veya web seminerini kaydetmek için hiçbir mazeret yok. Sağlayıcıyla eğitiminizden sonra aracı birkaç kez test etmenize yardımcı olmak için bazı meslektaşlarınızı davet edin. Ayrıca, tüm sunucularınızın web semineri aracına aşina olduğundan emin olun.

Gündem ve Davet Geliştirin

Hedef kitlenizi davet etmeden önce web seminerinizi dikkatlice ayarlayın. Web seminerinizin ne kadar süreceğini ve tartışmak istediğiniz sırayla tartışmak istediğiniz ana konuları düşünün. Ayrıca, katılımcılarınızın sunumunuzun sonunda muhtemelen bazı soruları olacağı için bir Soru-Cevap oturumu planlayın. Ardından, davetiyede gündemi ana hatlarıyla belirtin. Bu, katılımcılarınızın web seminerinizin kendileriyle alakalı olup olmayacağını bilmelerinin en kolay yoludur. Davetiye ayrıca katılımcılarınızın web seminerine bağlanmalarına olanak tanıyan bir bağlantı ve telefonla dinlemeyi tercih etmeleri durumunda bir arama numarası içermelidir.

Kitlenizi Davet Edin

Ne sunmak istediğinizi dikkatlice düşünün ve hedef kitlenizi buna göre seçin. Yanıtlarınızı takip ettiğinizden emin olun, böylece web seminerinize kimlerin katılacağını bilirsiniz. Katılımcı listenizi yakından takip ederek, takibinizi önceden planlayabileceksiniz.

Sunumunuzu Planlayın

En iyi çevrimiçi toplantı sunumlarının son derece görsel ve ilgi çekici olduğunu unutmayın. Örneğin PowerPoint kullanıyorsanız, slaytları yalnızca kelimelerle doldurmayın. Sunduğunuz şeyle alakalı resimleri ekleyin. Ayrıca, uygunsa, sunumunuzu canlandırmak için videoyu ve hatta çevrimiçi oyunları da kullanabilirsiniz. Bazı web semineri planlayıcıları, toplantıdan önce katılımcıların ofislerine materyal bile gönderirler. Yaratıcı düşünmeyi öğrenin ve web semineriniz hayat bulacaktır.

Web Seminerinizi Kaydedin

Web seminerinizin bir kaydını hazırlayarak, tartışmanın bir kısmını tekrar ziyaret etmek isteyenler veya yapamayanlar, kendi zamanında söylenenleri dinleyebilirler. Web seminerinizi bir çevrimiçi pazarlama kampanyasına bağlıyorsanız, kaydı gönderdiğiniz herhangi bir e-postada kullanabilir ve mesajınızı güçlendirebilirsiniz.

Takip et

Çevrimiçi toplantılarda olduğu gibi, bir web seminerini takip etmek son derece önemlidir. Katılımcılarınıza neyin tartışıldığını hatırlatın ve web seminerinin nasıl gittiğine dair düşüncelerini toplamak için bir anket düzenleyin. Hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek başka bir web semineri planlıyorsanız, onlara ne zaman bir davetiye bekleyebileceklerini bildirdiğinizden emin olun.

Geri Bildiriminizi İnceleyin

Web seminerlerinizde aldığınız geri bildirimleri her zaman gözden geçirdiğinizden emin olun. Bir sonrakini bu şekilde geliştirebilirsin. Web seminerinin özünü oluşturan sunumla ilgili geri bildirimlere özellikle dikkat edin.