Skip to content

Bir Web Sitesinde RSS Beslemesi Nasıl Bulunur?

10 de Mayıs de 2021

Çoğu RSS okuyucusu RSS beslemelerini önerir veya bunları aramanıza izin verir. Ancak, bazen abone olmak istediğiniz site favori RSS okuyucu uygulamanızda bir seçenek olarak görünmüyorsa manuel olarak bulmanız gerekir. En yeni içeriğin tümünden haberdar olabilmeniz için bir web sitesinin RSS beslemesini bulmanıza yardımcı olacak birkaç yol aşağıda verilmiştir.

RSS Simgesini arayın

Bir RSS beslemesi bulmanın en kolay yolu, web sitesinde herhangi bir yerde RSS simgesini aramaktır. Bir site varsa, abone olmanızı istedikleri için göstermekten çekinmezler. RSS beslemesi simgesini genellikle sitenin üstünde veya altında bulabilirsiniz. Genellikle bir arama çubuğunun, e-posta haber bülteni kayıt formunun veya sosyal medya simgelerinin yakınındadır. Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, tüm RSS bağlantıları standart RSS simgesi gibi turuncu değildir. Ayrıca bu sembolü içermeleri gerekmez. RSS beslemesini “Güncellemeler için abone ol” veya tamamen farklı bir sembol veya mesaj yazan bir bağlantıdan bulabilirsiniz. Web sitesine bağlı olarak, abone olabileceğiniz birkaç farklı RSS beslemesi olabilir. Bu bağlantıları bulmak için, bir arama yapmanız veya sitenin güncellenmesini istediğiniz belirli bir alanını bulmanız gerekebilir. Bu tür içerik için bir RSS beslemesi varsa, sonuçlarla birlikte simge görünecektir.

URL’yi düzenleyin

Birçok web sitesi RSS beslemelerini beslemek veya rss. Bunu denemek için web sitesinin ana sayfasına gidin (alan adı dışındaki her şeyi silin) ​​ve şunu yazın: / feed veya / rss. İşte bir örnek: https://www.lifehack.org/feed

Bulunduğunuz web sitesine ve kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak, daha sonra göreceğiniz şey normal görünümlü bir web sayfası olabilir. Abone ol düğme veya bir grup metin ve sembol içeren XML biçimli bir sayfa.

Sayfa Kaynağını Görüntüle

RSS beslemesini bulmanın başka bir yolu da sayfanın “arkasına” bakmaktır. Bunu, web tarayıcınızın görüntülenebilir bir sayfaya çevirdiği ham veriler olan kaynağını görüntüleyerek yapabilirsiniz. Çoğu web tarayıcısı, sayfa kaynağını hızlı bir şekilde açmanıza izin verir. Ctrl + U veya Command + U klavye kısayolu. Kaynak kodunu gördükten sonra içinde arama yapın ( Ctrl + F veya Command + F) için RSS. Beslemenin doğrudan bağlantısını genellikle bu hat çevresinde bir yerde bulabilirsiniz.

Firefox'ta sayfa kaynağından RSS besleme bağlantısı

RSS Beslemesi Bulucu kullanın

Bir sitenin RSS beslemelerini bulmak için web tarayıcınıza yükleyebileceğiniz özel araçlar vardır. Bu eklentilerin kurulumu çok kolaydır ve genellikle gerçekten iyi çalışır. Chrome kullanıyorsanız, RSS Besleme URL’sini veya RSS Abonelik Uzantısını (Google’dan) almayı deneyebilirsiniz. Firefox kullanıcıları, Awesome RSS ve Feedbro gibi benzer seçeneklere sahiptir.

Chrome için RSS Feed URL uzantısını alın

Sitenin RSS Beslemesini Hala Bulamıyor musunuz?

Bazı web siteleri RSS beslemelerini kullanmaz. Ancak bu, şansınız kalmadığı anlamına gelmez. Kullanmayan web sitelerinden RSS beslemeleri oluşturmak için kullanabileceğiniz araçlar vardır, ancak bunlar her zaman çok iyi çalışmazlar. Hemen hemen her web sitesinden özet akışı oluşturmanıza olanak tanıyan bazı RSS oluşturucu örnekleri arasında FetchRSS, Feed Creator, PolitePol, Feed43 ve Feedity bulunur.

RSS Beslemesini Bulduktan Sonra Ne Yapmalı?

Abone olmak istediğiniz RSS beslemesini bulduktan sonra, beslemeden verileri okuyabilen ve özet akışı değiştiğinde sizi güncelleyebilen belirli bir program kullanmanız gerekir. Öncelikle, RSS besleme URL’sini sağ tıklayıp şunu seçerek kopyalayın: kopya seçeneği. Kopyalanan adresle, haberi size ulaştırmak için kullanmak istediğiniz araca yapıştırabilirsiniz. Çevrimiçi RSS okuyucuları, Windows için besleme okuyucuları ve Mac destekli RSS okuyucuları, ayrıca birden çok beslemeyi bir araya getirmek için RSS toplayıcı araçları mevcuttur. Bulduğunuz RSS beslemesi bu formattaysa OPML dosyasını nasıl açacağınızı öğrenin.