Skip to content

Bir Web Sitesindeki Index.html Sayfasını Anlama

5 de Nisan de 2021

Ayak parmaklarınızı web sitesi tasarımının sularına daldırmaya başladığınızda öğrendiğiniz ilk şeylerden biri, belgelerinizi web sayfaları olarak nasıl kaydedeceğinizdir. Web tasarımına başlamayla ilgili birçok öğretici ve makale, size ilk HTML belgenizi dosya adıyla kaydetmenizi söyleyecektir. index.html. Gerçekten de endüstri çapında bir standart olan bu özel adlandırma sözleşmesinin arkasındaki anlama bir göz atalım.

Derek Abella / Cankurtaran

Varsayılan anasayfa

İndex.html sayfası, bir ziyaretçi siteyi istediğinde başka bir sayfa belirtilmezse, bir web sitesinde gösterilen varsayılan sayfa için kullanılan en yaygın addır. Başka bir deyişle, index.html, web sitesinin ana sayfası için kullanılan addır.

Site Mimarisi ve Index.html

Web siteleri, bir web sunucusundaki dizinlerin içinde oluşturulur. Web siteniz için her web sayfasını ayrı bir dosya olarak kaydetmelisiniz. Örneğin, “Hakkımızda” sayfanız şu şekilde kaydedilebilir: about.html ve “Bize Ulaşın” sayfanız şu olabilir: contact.html. Siteniz bu .html belgelerinden oluşacaktır. Bazen birisi web sitesini ziyaret ettiğinde, bunu URL için kullandıkları adreste bu belirli dosyalardan birini belirtmeden yaparlar. Örneğin: https://www.hayateli.com

class = “ql-syntax”> Sunucuya yapılan URL isteğinde listelenen hiçbir sayfa olmasa da, bu web sunucusunun tarayıcının görüntüleyecek bir şeyi olması için bu istek için bir sayfa teslim etmesi gerekir. Teslim edilecek dosya, o dizinin varsayılan sayfasıdır. Temel olarak, herhangi bir dosya istenmezse, sunucu varsayılan olarak hangisinin sunulacağını bilir. Çoğu web sunucusunda, bir dizindeki varsayılan sayfa index.html olarak adlandırılır.

class = “ql-syntax”> Temelde, bir URL’ye gidip belirli bir dosya belirttiğinizde, sunucunun teslim edeceği şey budur. Bir dosya adı belirtmezseniz, sunucu varsayılan bir dosya arar ve bunu otomatik olarak görüntüler – neredeyse URL’de o dosya adını yazmışsınız gibi.

Diğer Varsayılan Sayfa Adları

İndex.html’nin yanı sıra, bazı sitelerin kullandığı başka varsayılan sayfa adları vardır:

  • index.htm
  • default.htm veya default.html
  • home.htm veya home.html

Gerçek şu ki, bir web sunucusu, istediğiniz herhangi bir dosyayı o site için varsayılan olarak tanıyacak şekilde yapılandırılabilir. Bu durumda, index.html veya index.htm’ye bağlı kalmak yine de iyi bir fikirdir, çünkü çoğu sunucuda herhangi bir ek yapılandırma gerekmeden hemen tanınır. Default.htm bazen Windows sunucularında kullanılır, ancak index.html kullanarak sitenizi nerede barındırmayı seçerseniz seçin, gelecekte barındırma sağlayıcılarını değiştirmeyi seçmeniz de dahil olmak üzere, varsayılan ana sayfanızın yine de tanınmasını ve görüntülenmesini sağlar. .

Tüm Dizinlerinizde bir index.html Sayfanız Olmalıdır

Web sitenizde bir dizininiz olduğunda, buna karşılık gelen bir index.html sayfasına sahip olmak en iyi uygulamadır. Herhangi bir gerçek sayfa bağlantısına sahip seçili dizinlerin dizin sayfalarında içerik görüntülemeyi planlamıyor olsanız bile, dosyanın yerinde olması akıllı bir kullanıcı deneyimi taşıması ve bir güvenlik özelliğidir.

İndex.html Gibi Varsayılan Dosya Adının Kullanılması da bir Güvenlik Özelliğidir

Çoğu web sunucusu, birisi varsayılan dosyası olmayan bir dizine geldiğinde görünür dizin yapısıyla başlar. Bu görünüm onlara, web sitesi hakkında, dizinler ve o klasördeki diğer dosyalar gibi, aksi takdirde gizlenecek bilgileri gösterir. Bu şeffaflık, bir sitenin geliştirilmesi sırasında yardımcı olabilir, ancak bir site yayına girdikten sonra, dizin görüntülemesine izin vermek bir güvenlik açığı olabilir. Bir dizine index.html dosyası koymazsanız, varsayılan olarak çoğu web sunucusu o dizindeki tüm dosyaların bir listesini görüntüleyecektir. Bu davranış sunucu düzeyinde devre dışı bırakılabilse de, çalışmasını sağlamak için sunucu yöneticisini dahil etmeniz gerektiği anlamına gelir. IIS kurulumlarında dizin tarama varsayılan olarak devre dışı bırakılır. Varsayılan belge bulunmazsa ve hem varsayılan belge hem de dizine göz atma devre dışı bırakılırsa, kullanıcı 404 hatası alır. Zamanınız varsa ve bunu kendi başınıza kontrol etmek istiyorsanız, basit bir çözüm, varsayılan bir web sayfası yazmak ve bunu index.html olarak adlandırmaktır. Bu dosyayı dizininize yüklemek, bu olası güvenlik açığının kapatılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, barındırma sağlayıcınızla iletişime geçip dizin görüntülemenin devre dışı bırakılmasını istemek de iyi bir fikirdir.

.HTML Dosyaları Kullanmayan Siteler

Bir içerik yönetim sistemi tarafından desteklenenler veya PHP veya ASP gibi daha sağlam programlama dilleri kullanan web siteleri gibi bazı web siteleri yapılarında .html sayfalarını kullanmayabilir. Bu siteler için, yine de varsayılan bir sayfanın belirtildiğinden emin olmak istiyorsunuz ve bu sitedeki belirli dizinlerde, açıklanan nedenlerden ötürü bir index.html (veya index.php, index.asp, vb.) Sayfasına sahip olmak yine de istenebilir yukarıda.