Skip to content

Bir Yazıcıyı Wi-Fi’ye Bağlama

10 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

 • Yazıcıyı açın ve Wi-Fi ağınıza bağlayın. Wi-Fi ağ adına (SSID) ve şifresine ihtiyacınız olacak.
 • Kablosuz yazdırma için bilgisayarınızın aynı Wi-Fi ağında olması gerekir.
 • İOS’ta kablosuz olarak yazdırmak için AirPrint’i kullanabilirsiniz ve Android, varsayılan bir yazıcı seçmenize izin verir.

Bu makale bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler için kablosuz yazdırmanın nasıl kurulacağını ve kablosuz bir yazıcının nasıl test edileceğini açıklar.

Kablosuz Yazıcı Nasıl Kurulur

İlk adım, yazıcıyı Wi-Fi ağına bağlamaktır, böylece dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere ağdaki herhangi bir cihaz yazıcıdan yazdırabilir.

 1. Yazıcıyı kablosuz yönlendiricinin menziline yerleştirin.

 2. Yazıcıyı açın. Yazıcıdan kablosuz ağa bağlanacağınız için, yazıcıyı bir bilgisayara bağlamanıza gerek yoktur.

 3. Yazıcıyı kablosuz ağa bağlayın. Bunun için süreç, yazıcının markasına ve modeline göre değişir. Tüm yöntemler için Wi-Fi ağ adını (SSID) ve şifresini bilmeniz gerekir. Yazıcınızı ağa bağlamak için özel talimatlar kutunun içinde olmalıdır. Genellikle, sistemi açmak ve ağa yazıcı arayüzü veya bilgisayarınızdaki veya mobil cihazınızdaki yardımcı bir uygulama aracılığıyla bağlanmak için basit bir işlemdir.

 4. Yazıcınız artık kablosuz yazıcı olarak kullanılabilir. Ancak, bitirmediniz. Yazıcının, yazıcıyı kablosuz olarak kullanacak cihazlara bağlı olduğundan emin olun.

Kablosuz Baskı İçin Mobil Aygıtlarınızı Nasıl Kurarsınız?

Artık yazıcı ağa bağlandığına göre, yazdırmak istediğiniz cihazı kurmanın zamanı geldi.

 • Bilgisayarınızdan kablosuz yazdırmak için: Windows veya Mac’e bir yazıcı eklemek için uygun talimatları izleyerek yazıcıyı bilgisayarın yazıcı listesine ekleyin.
 • İOS mobil cihazlardan kablosuz olarak yazdırmak için: Yazıcı destekliyorsa AirPrint’i veya desteklemiyorsa HandyPrint veya Printopia gibi bir yazdırma uygulamasını kullanın. Yazdırma uygulamaları, bilgisayarın AirPrint’ten veri almasına ve ardından kablosuz yazıcıya göndermesine yardımcı olur.
 • Android mobil cihazlardan kablosuz olarak yazdırmak için: Yazıcıyı, Google Chrome gibi yazdırmayı destekleyen herhangi bir uygulamadan yazdırma işleri göndermenizi sağlayan Android’in Varsayılan Yazdırma Hizmeti ayarları sayfasına ekleyin.

Kablosuz Yazıcınızı Test Etme

Son adım, doğru olduğundan emin olmak için kablosuz yazıcı kurulumunuzu test etmektir.

 1. Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda bir belge veya dosya açın.

 2. Seçiniz Yazdır, uygun.

 3. Yazıcı listesinden kablosuz yazıcıyı (veya AirPrint gibi hizmeti) seçin. Yazıcı listede görünmüyorsa, yazıcıyı veya mobil cihazı yeniden başlatın. Sorun yaşamaya devam ederseniz, yardım için yazıcı üreticisinin web sitesine bakın.

 4. Seçiniz TAMAM MI veya Yazdırve belge veya dosya kısa bir gecikmeden sonra yazdırılır.

Kablosuz Yazdırmanın Avantajları

Evde, işte veya okulda olun, kablosuz baskı kullanışlıdır. İşte kablosuz yazdırmanın avantajlarından birkaçı.

 • Her bütçeye uygun yazıcılar: Büyük yazıcı üreticileri, genellikle tüm fiyat noktalarında, yazıcı modellerinde Wi-Fi içerir. 50 doların altında bir kablosuz yazıcı satın alabilirsiniz.
 • Her yerden yazdırın: HP ePrint gibi bulut baskı çözümleriyle, başka bir fiziksel konumdaki bir yazıcıya kablosuz olarak yazdırabilirsiniz. (Tipik olarak, kablosuz olarak yazdırmak için aygıt ve yazıcının aynı ağda olması gerekir.) Yazıcıyı ve sürücülerini önceden yükleme ihtiyacını ortadan kaldırdığı için insanların yazdırmasını kolaylaştırır. Aynı ağa bağlı herhangi bir cihazdan da yazdırabilirsiniz.
 • Fazladan kordon ve kabloları ortadan kaldırın: Bir kablosuz yazıcının, fazladan kabloları ortadan kaldıran yalnızca bir güç kablosu takılıdır. Bunu uygun bir konuma kurabilirsiniz ve bilgisayarınızda başka bir şey için kullanabileceğiniz bir USB bağlantı noktasını serbest bırakır.
 • Enerji ve kağıt maliyetlerinden tasarruf edin: Herhangi birinin yazdırması gereken yerde birden fazla yazıcı kurmak yerine, tek bir kablosuz yazıcıda yazdırmayı merkezileştirebilirsiniz. Kağıt, toner ve mürekkep maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz çünkü herkes yazdırmadan önce iki kez düşünebilir.

Yeni yazıcıların çoğu herhangi bir kablosuz ağa bağlanır. Böylece dizüstü bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan yazdırabilirsiniz. Çoğu kişi için kablosuz yazdırma, Bluetooth özellikli yazdırma veya Wi-Fi yazdırmayı ifade eder. Her ikisi de, aygıtınız ile yazıcı arasında herhangi bir kablo bağlamadan yazdırmanıza olanak tanır.