Skip to content

Bir Zaman Makinesindeki FileVault Yedeklemelerine Erişmek için Finder’ı Kullanın

16 de Mayıs de 2021

Apple’ın Time Machine, Mac’te yedeklenmiş dosya ve klasörleri geri yüklemek için kullanışlı bir arayüz kullanır, ancak geri yüklemek istediğiniz dosya yedeklenmiş bir FileVault görüntüsünün içinde yer aldığında ne olur? Buradaki bilgiler macOS 10.15 sürümünde (Catalina) doğrulandı, ancak genellikle diğer macOS sürümleri için de geçerlidir.

FileVault hakkında

FileVault, Mac bilgisayarlarda bulunan bir disk şifreleme programıdır. Bununla, klasörleri şifreleyebilir ve bir parola ile koruyabilirsiniz. Şifrelenmiş bir FileVault görüntüsündeki tek tek dosyalar ve klasörler kilitlenir ve Time Machine kullanılarak erişilemez. Ancak Apple, FileVault verilerine erişebilen başka bir uygulama sağlar: Finder. Bu, yalnızca herkesin şifrelenmiş dosyalara erişmesine izin veren bir arka kapı değildir. Dosyalara erişim sağlamak için yine de kullanıcı hesabı parolasını bilmeniz gerekir, ancak Time Machine yedeklemesinden tam bir geri yükleme yapmak zorunda kalmadan tek bir dosyayı veya dosya grubunu geri yüklemek için bir yol sağlar. Bu ipucunun çok gizli olmayan kısmı, Time Machine’in yalnızca FileVault ana klasörünüz olan şifrelenmiş seyrek paket görüntüsünü kopyalamasıdır. Finder’ı kullanarak, yedeklenen klasöre göz atabilir, şifrelenmiş görüntüye çift tıklayabilir, şifreyi girebilirsiniz ve görüntü eklenecektir. Daha sonra istediğiniz dosyayı bulabilir ve masaüstüne veya başka bir konuma sürükleyebilirsiniz.

Finder’ı FileVault Yedeklemelerine Erişmek İçin Kullanma

FileVault Yedeklemesini şu şekilde açabilirsiniz:

 1. Bir Bulucu Mac’teki pencereyi tıklayarak Bulucu yuvadaki simge veya klavye kısayolunu kullanarak Command + N.

 2. Ekranın sol panelindeki Time Machine yedeklemeleri için kullandığınız sürücüye tıklayın. Bulucu pencere.

 3. Backups.backupdb klasör ve ardından bilgisayarınızın adını taşıyan klasör. İkincisi içinde tarih ve saatlerin bulunduğu bir klasör listesi bulunur.

  Bir yedekleme sürücüsündeki yedekler klasörü

 4. Geri yüklemek istediğiniz dosyanın yedekleme tarihine karşılık gelen klasörü açın.

 5. Bilgisayarınızın adını taşıyan başka bir klasör sunulur. Bunu aç. Bu klasörün içinde, yedeklemenin alındığı andaki tüm Mac’inizin bir temsili bulunur.

 6. Kullan Bulucu kullanıcı hesabınızın ana klasörüne göz atmak için, genellikle bu yol üzerinden: Bilgisayar adı > Kullanıcılar > Kullanıcı adı. İçinde adlı bir dosya var username.sparsebundle. Bu, FileVault korumalı kullanıcı hesabınızın kopyasıdır.

 7. Çift tıklayın username.sparsebundle dosya.

 8. Görüntü dosyasını eklemek ve şifresini çözmek için kullanıcı hesabı şifresini girin.

 9. Mac’inizdeki başka bir klasör gibi FileVault görüntüsünde gezinmek için tarayıcıyı kullanın. Geri yüklemek istediğiniz dosyaları veya klasörleri bulun ve bunları masaüstüne veya başka bir konuma sürükleyin.

İstediğiniz dosyaları kopyalamayı bitirdiğinizde, oturumu kapattığınızdan veya username.sparsebundle görüntü.