Skip to content

Birden Çok Parçadan Oluşan Bir Bülten Düzeni Nasıl Bir Araya Getirilir

23 de Mayıs de 2021

Tüm haber bülteni düzenlerinin en az üç öğesi vardır: isim plakası, gövde metni ve başlıklar. Tipik olarak haber bültenleri, okuyucuyu çekmek ve bilgi iletmek için burada listelenen bir haber bülteni düzeninin birçok bölümünü kullanır. Bir düzen oluşturulduktan sonra, bültenin her sayısı tutarlılık açısından diğer tüm sayılarla aynı bölümlere sahiptir. Bir tasarımcı veya haber bülteni editörü olarak, haber bülteni başlatıldıktan sonra bazı öğeleri eklemek veya çıkarmak istediğinizi fark ederseniz, her birkaç sayıda bir düzeni tamamen elden geçirmek yerine, her seferinde yalnızca bir değişiklik yapmak en iyisidir. Bir gazetenin bölümlerine aşinalık, hangi değişikliklerin okuyucularınıza fayda sağlayacağı konusunda size yol gösterebilir.

Tabela

Yayını tanımlayan bir haber bülteninin önündeki afiş, onun isim levhasıdır. İsim plakası genellikle haber bülteninin adını, muhtemelen grafikleri veya bir logoyu ve belki bir alt başlık, slogan ve cilt numarası ve sayı veya tarih dahil olmak üzere yayın bilgilerini içerir.

Vücut

Haber bülteninin gövdesi, başlıklar ve dekoratif metin öğeleri hariç, metnin büyük kısmıdır. Haber bülteni içeriğini oluşturan makalelerdir.

İçindekiler

Genellikle ön sayfada görünen içindekiler tablosu, makaleleri ve haber bülteninin özel bölümlerini ve bu öğelerin sayfa numarasını kısaca listeler.

Künye

Masthead, bir haber bülteni düzeninin (genellikle ikinci sayfada bulunur, ancak herhangi bir sayfada olabilir), yayıncının adını ve diğer ilgili verileri listeleyen bölümüdür. Personel adlarını, katkıda bulunanları, abonelik bilgilerini, adresleri, logoları ve iletişim bilgilerini içerebilir.

Başlıklar ve Başlıklar

Başlıklar ve başlıklar, okuyucuyu haber bülteni içeriğine yönlendiren bir hiyerarşi oluşturur.

 • Başlık. İsim plakasından sonra, bir haber bültenindeki her bir makaleyi tanımlayan ana başlık en belirgin metin öğesidir.
 • Kicker. Genellikle haber bülteni tasarımında görülen kicker, başlığın üzerinde küçük tipte ayarlanmış kısa bir ifadedir. Kicker, normal bir sütunu tanımlamak için bir giriş veya bölüm başlığı görevi görebilir.
 • Güverte. Haber bülteni destesi, başlık ile makalenin gövdesi arasında bulunan bir veya daha fazla metin satırıdır. Sunum, eşlik eden metnin başlığını ve konusunu detaylandırır veya genişletir.
 • Alt başlık. Makalelerin gövdesi içinde görünen alt başlıklar, makaleyi daha küçük bölümlere ayırır.
 • Sayfa başlığı. Daha tanıdık bir şekilde başlık olarak bilinen, akan bir başlık, her sayfada görünen metnin tekrarlanmasıdır. Genellikle yayının başlığı her sayfanın en üstünde görünür. Sayfa numarası bazen hareketli kafa ile birleştirilir.
 • Devam Kafaları. Bir önceki sayfadan devam eden bir makalenin başında görünen küçük başlıklar.

Sayfa numaraları

Sayfa numaraları, sayfaların üstünde, altında veya yanlarında görünebilir. Genellikle, birinci sayfa bir haber bülteninde numaralandırılmaz.

Bylines

Satır, bir haber bültenindeki bir makalenin yazarının adını belirten kısa bir cümle veya paragraftır. Başlık, genellikle makalenin başlığı ile başlangıcı arasında yer alır ve makalenin sonunda da görünse de başında “Yazar” kelimesi bulunur. Haber bülteninin tamamı tek bir kişi tarafından yazılmışsa, tek tek makaleler başlıkları içermez.

Devam Hatları

Makaleler iki veya daha fazla sayfaya yayıldığında, bir haber bülteni editörü, okuyucuların makalenin geri kalanını bulmalarına yardımcı olmak için devam satırlarını kullanır.

 • Atlama çizgileri. Devam çizgileri olarak da adlandırılan atlama çizgileri, “45. sayfadaki devamı” bölümünde olduğu gibi genellikle bir sütunun sonunda görünür. Bir sütunun üst kısmındaki atlama çizgileri, “16. sayfadan devam ediyor” gibi makalenin nereden devam ettiğini gösterir.
 • Devam Kafaları. Makaleler bir sayfadan diğerine atladığında, devam başlıkları makalelerin devam eden kısmını belirler. Devam başlıkları, atlama çizgileri ile birlikte süreklilik sağlar ve okuyucunun okumayı nereden alacağı konusunda ipucu verir.

Bitiş İşaretleri

Bir haber bültenindeki bir hikayenin sonunu işaretlemek için kullanılan bir dingbat veya matbaanın süsü, bir bitiş işaretidir. Okuyuculara makalenin sonuna geldiklerini bildirir.

Çekme Alıntıları

Özellikle uzun makalelerde, dikkat çekmek için kullanılan bir alıntı, daha büyük bir yazı tipinde “çıkarılan ve alıntılanan” küçük bir metin seçimidir.

Fotoğraflar ve Çizimler

Bir haber bülteni düzeni fotoğraflar, çizimler, çizelgeler, grafikler veya küçük resimler içerebilir.

 • Kafadan vuruş. Haber bülteni tasarımındaki bir kişinin en tipik fotoğrafı, doğrudan kameraya bakan bir kişinin baş-omuz fotoğrafı olan headshot’tır.
 • Başlık. Başlık, fotoğraf veya tablo gibi bir illüstrasyonun içeriğini tanımlayan bir cümle, cümle veya paragraftır. Başlık genellikle, açıkladığı resmin hemen üstüne, altına veya yanına yerleştirilir.
 • Fotoğraf Kredi Limiti. Bir makalenin başlığına benzer şekilde, fotoğraf kredisi fotoğrafçıyı veya görüntünün kaynağını tanımlar. Fotoğrafla birlikte görünebilir veya bir makalenin sonu gibi sayfanın başka bir yerine yerleştirilebilir.

Posta Paneli

Kendi kendine posta gönderen (zarfsız) olarak oluşturulan haber bültenlerinin bir posta paneline ihtiyacı vardır. Bu, haber bülteni tasarımının iade adresini, alıcının posta adresini ve posta ücretini içeren bölümüdür. Posta paneli tipik olarak arka sayfanın yarısında veya üçte birinde görünür, böylece katlandığında dışarı bakar.