Skip to content

Birden Fazla Subwoofer Kullanmanın Yararları

22 de Mayıs de 2021

İyi bir ses sistemi, optimize edilmiş bas tepkisine sahip iyi bir subwoofer gerektirir. Hoparlörlerinizin ne kadar yüksek kaliteli veya pahalı olduğu önemli değil: Gümbürdeyen veya şişirilmiş sesler yüksek frekansları boğarak veya alt ucu bulandırarak dinleme deneyimini mahvedebilir. Ancak sıkı, iyi tanımlanmış, eşit olarak dağıtılmış bir bas, ister ev sineması, ister stereo veya masaüstü hoparlör sistemi olsun, dinleme deneyimini büyük ölçüde geliştirebilir. Geniş bir alanı veya birden çok odayı kapsaması amaçlanan ses sistemleri için, birkaç farklı subwoofer, isteyebileceğiniz tüm gücü sunarken, alt düzey netliği korumaya yardımcı olabilir.

Subwoofer Yerleşimi ve Dinleme Konumları

Bas kalitesi büyük ölçüde iki faktör tarafından belirlenir: subwoofer yerleşimi ve dinleyici konumu. Tipik bir ev ortamında, bas bazı yerlerde aşırı yüksek ses çıkarırken diğerlerinde zayıf olabilir. Her şey, subwoofer’ın nereye yerleştirildiğine ve onunla ilişkili olarak nerede olduğunuza bağlıdır. “Oda rezonansı”, subwoofer’ın ses dalgalarının bir kısmının oluştuğu ve bası olması gerekenden daha yüksek hale getirdiği bir odadaki alanlara atıfta bulunur. Oda rezonansları, ses dalgalarının birbirini iptal ederek bas sesini zayıflattığı alanlar da oluşturabilir. Subwoofer’ın konumunu deneyerek bu rezonans “iniş çıkışlarını” önleyebilir veya en aza indirebilirsiniz.

Daha Fazlası Gerçekten Daha İyi Olabilir

Sisteminizin düşük kaliteli yanıtını etkileyebilecek başka bir faktör daha vardır ve bu, kullandığınız subwoofer sayısıdır. Ortalama büyüklükteki bir oda için genellikle yeterli bas işlenebilirken, ek subwooferlar oda rezonansını azaltabilir ve oda genelinde genel bas kalitesini artırabilir. Anlaşılması gereken şey, bunun daha fazla bas eklemekle ilgili olmadığı; odaya daha eşit bir şekilde dağıtmakla ilgilidir. Uygun şekilde yerleştirilmiş iki, üç veya hatta dört subwoofer, tüm oda rezonansları olmasa da bazılarını etkili bir şekilde iptal edebilir. Sadece genel bas performansını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda odadaki ideal dinleme alanlarını da genişletir. Birden fazla subwoofer’ı evin tüm alanlarını etkileyebilecek merkezi hava gibi düşünün, oysa tek bir subwoofer, sınırlı erişime sahip bir ayakta yer fanı gibidir. Tipik bir kurulum, odanın zıt köşelerine yerleştirilmiş iki subwoofer kullanır. Bu, bir alanı eşit ama enerjik bir alt uç tepkiyle kaplamanın mantıklı bir yoludur. Bir amplifikatörden güç alan dört ayrı subwoofer içeren subwoofer sistemleri de vardır. Dört subwoofer aşırı gibi görünse de, bir çifte sahip olmak yönetilebilir ve tek başına tek bir subwoofer’dan çok daha iyi bas sağlar. Subwoofer’ların fiyatı, birkaç yüz ila birkaç bin dolar arasında büyük ölçüde değişiklik gösterir. Satın almadan önce pasif ve güçlü subwooferlar arasındaki farkı anladığınızdan emin olun. Birden fazla subwoofer ile bas yanıtındaki gelişme o kadar belirgindir ki çoğu kişi, büyük bir subwoofer yerine birden fazla küçük subwoofer satın almayı savunur. Dördün performansı genellikle ikiyi yener ve iki her zaman birden iyidir.

İki Subwoofer Nereye Yerleştirilir

İki subwoofer kullanıyorsanız, aşağıdaki gibi yerleştirmeyi deneyin:

  • Odanın zıt köşelerinde.
  • Ön ve arka duvarların ortasında.
  • Her bir yan duvarın ortasında.

Dört Subwoofer Nereye Yerleştirilir

Benzer bir strateji kullanarak, aşağıdaki gibi dört subwoofer yerleştirmeyi deneyin:

  • Odanın her köşesinde bir tane.
  • Her duvarın ortasında bir tane: ön, arka, sol ve sağ.

İpuçları

  • Subwoofer ile duvarlar arasında yeterli boşluk bırakın.
  • Subwoofer’ı bir alıcıya veya amplifikatöre doğru şekilde bağlamayı unutmayın.
  • Subwoofer için en iyi görünen yerleşim her zaman en iyi performans gösteren yerleşim değildir.
  • En sonunda stereo ses ekolayzerindeki frekansları ayarlamayı unutmayın.
  • Subwoofer vızıltısını / vızıltısını duyduğunuzda düzeltin.