Skip to content

Birleşik İletişim Nedir?

27 de Mayıs de 2021

Ses, iletişim bulmacasının yalnızca bir parçasıdır. Bir ortakla veya müşteriyle yeni bir anlaşma yapmış olabilirsiniz, ancak yine de e-posta veya faksla bir teklif almanız veya göndermeniz gerekiyor; veya sesli iletişim çok pahalıysa, sohbette daha uzun bir diyalog yürütmeye karar verebilirsiniz; veya yine de, bir ürün prototipini video konferans konusunda birkaç iş ortağıyla tartışmak gerekebilir. Öte yandan, iletişim araçlarını sadece ofiste veya evde kullanmazsınız – bunu arabada, parkta, bir restoranda öğle yemeği yerken ve hatta yatakta yaparsınız. Ayrıca, işletmelerin giderek daha fazla ‘sanal’ hale geldiği gerçeği vardır; bu, bir işletmenin veya çalışanlarının ille de tek bir fiziksel ofis veya adresle sınırlı olmadığı anlamına gelir; işletme, çoğu yalnızca çevrimiçi olan birçok ademi merkeziyetçi unsurla çalışıyor olabilir. Tüm bu hizmetlerin entegrasyon eksikliği nedeniyle, bu farklı teknolojilerin kullanımı optimize edilmemiştir. Sonuç olarak, iletişim etkili olabilirken, hem teknik hem de ekonomik olarak verimli olmaktan uzaktır. Örneğin, telefon, video konferans, anlık mesajlaşma, faks, vb. İçin ayrı hizmetlere ve donanıma sahip olmayı ve bunların tümünü aynı hizmet ve minimum donanımda bütünleştirmeyi karşılaştırın. Birleşik iletişimlere girin.

Birleşik İletişim Nedir?

Birleşik iletişim (UC), hem işletmelerin hem de bireylerin tüm iletişimlerini ayrı ayrı yerine tek bir varlıkta yönetebilmeleri için iletişim araçlarının entegre edildiği yeni bir teknolojik mimaridir. Kısacası, birleşik iletişim, VoIP ile diğer bilgisayarla ilgili iletişim teknolojileri arasındaki boşluğu doldurur. Birleşik iletişim, aşağıda gördüğümüz gibi, mevcudiyet ve tek numara erişim gibi önemli özellikler üzerinde daha iyi kontrol sağlar.

Varlık Kavramı

Varlık, bir kişinin iletişim kurmak için uygunluğunu ve istekliliğini temsil eder. Basit bir örnek, anlık mesajlaşma programınızdaki arkadaşlarınızın listesidir. Çevrimiçi olduklarında (yani, müsait oldukları ve iletişim kurmaya istekli oldukları), anlık mesajlaşma programınız size bu etkiye dair bir gösterge verir. Durumunuz, nerede olduğunuzu ve nasıl (birçok iletişim aracını entegre etmekten bahsettiğimiz için) sizinle nasıl iletişime geçilebileceğini göstermek için de geliştirilebilir. Örneğin, bir arkadaşınız ofisinde veya bilgisayarının önünde değilse, bilgisayardan telefona arama gibi diğer iletişim teknolojileri entegre edilmedikçe anlık mesajlaşma uygulayıcınızın onunla iletişime geçmenize imkan yoktur. Birleşik iletişim sayesinde, arkadaşınızın nerede olduğunu ve onunla nasıl iletişim kurabileceğinizi öğrenebilirsiniz … ama elbette, bu bilgiyi paylaşmak isterse.

Tek Numara Erişim

Varlığınız birleşik iletişim ile izlenip paylaşılabilse bile, erişim noktanız (bir adres, numara vb.) Mevcut değilse veya bilinmiyorsa sizinle iletişim kurmak yine de imkansız olabilir. Şimdi, iletişim kurmanın beş yolu olduğunu söyleyin (telefon, e-posta, çağrı … adını siz verin), insanlar istedikleri zaman sizinle iletişim kurabilmek için beş farklı bilgiyi saklamak veya bilmek ister mi? Birleşik iletişimle, (şu anda olduğu gibi, ideal olarak) insanların, bilgisayarlarının anlık mesajlaşma yazılımını, yazılım telefonlarını, IP telefonlarını, e-postalarını, vb. Kullansalar da sizinle iletişim kurabilecekleri bir erişim noktasına (bir numara) sahip olacaksınız. Bir örnek Bu tür bir yazılım telefonu tabanlı hizmetten biri, tüm iletişim ihtiyaçlarınızı birleştirmeyi amaçlayan VoxOx’tur. Tek numaralı erişim hizmetinin en iyi örneği Google Voice’tur.

Birleşik İletişim Neleri Kapsar

Entegrasyondan bahsettiğimiz için, iletişim hizmetindeki her şey entegre edilebilir. İşte en yaygın şeylerin bir listesi:

 • Birleşik mesajlaşma ve multimedya hizmetleri
  Bu, tüm biçimlerindeki sesli iletişimi, sesli postayı, e-postayı, faksı ve resimler, animasyonlar, videolar vb. Gibi diğer multimedya öğelerini içerir.
 • Gerçek zamanlı iletişim
  Gerçek zamanlı sistemler, girişten sonra anında işleme ve yanıt almayı içerir. Örnekler arasında konferans, arama süzme, anlık mesajlaşma, çağrı vb. Sayılabilir.
 • Veri servisleri
  Bu, web verileri, çevrimiçi hizmetler vb. Gibi bilgi dağıtımını içerir.
 • İşlemler
  Bu, e-ticaret, kurumsal uygulamalar, çevrimiçi bankacılık vb. Gibi çevrimiçi, web üzerinden veya başka şekillerde yapılan işlemleri kapsar.

Birleşik İletişim Nasıl Kullanışlı Olabilir?

Aşağıda, birleşik iletişimin nasıl yararlı olabileceğine dair bazı örnekler verilmiştir:

 • Bağlantıda mobiliteye güvenen kişiler, ofis veya evin dışında olsalar bile yazılım telefonlarıyla veya kablosuz IP ahizeleriyle bağlantılarını sürdürebilirler.
 • İşletmeler, evden çalışmalarına izin vererek, tüm sonuçlarla birlikte, işçileri barındırmak için katlanılan maliyetleri önemli ölçüde azaltabilir. Dahası, yabancı insan kaynağından, coğrafi uzaklıktan kaynaklanan normal gecikmeler olmadan ve herhangi bir maliyet artışı olmaksızın yararlanılabilir.
 • Web ve video konferans çağrıları, daha iyi etkileşim ve ardından daha iyi üretkenlik sağlayarak seyahat ve telekom maliyetlerini düşürür.
 • Bir birey veya bir işletme olarak, tüm hizmetlerinizi tek bir sağlayıcıdan alıyor olabileceğiniz ve tek bir numarayla ulaşılabileceğiniz için, kaygılarınız ve endişelenmeniz gereken daha az faturanız olacak.

Birleşik İletişim Hazır mı?

Birleşik iletişim çoktan geldi ve sanki kırmızı bir halı yavaş yavaş açılıyor gibi. Yukarıda yazdıklarımızın ortak kullanım haline gelmesi sadece bir zaman meselesidir. Birleşik iletişime doğru atılan dev adımın güzel bir örneği Microsoft’un Office Communications Suite’idir. Yani, birleşik iletişim gerçekten hazır, ancak henüz tam olarak yüklenmedi. Bir sonraki sorunuz “Hazır mıyım?” Olmalıdır.