Skip to content

Bitcoin Nedir?

16 de Nisan de 2021

Bitcoin, madeni para başına fiyatı 2018’in başlarında 13.000 doların üzerine çıktıktan sonra tanınan sanal bir para birimidir. Kripto para birimi (birçoklarından biri), mahremiyet, bankacılık düzenlemeleri ve teknolojik yeniliklerin karmaşık bir kesişim noktasının merkezinde yer almaktadır. Bugün, bazı perakendeciler bitcoin kabul ederken, diğer yargı bölgelerinde Bitcoin yasa dışıdır.

Kripto Para Birimi Tanımlı

Kripto para birimleri, parasal değeri olan bilgisayar kodu satırlarıdır. Bu kod satırları elektrik ve yüksek performanslı bilgisayarlar tarafından oluşturulur. Kripto para birimi şu şekilde de bilinir: dijital para birimi. Bu, matematiksel hesaplamalarla oluşturulan ve aynı ağdaki milyonlarca bilgisayar (madenciler olarak adlandırılır) tarafından denetlenen bir dijital para biçimidir. Fiziksel olarak, kripto para ile takas edilebilmesine rağmen, tutacak hiçbir şey yok.

Lifewire / Vin Ganapathy
Kripto kelimeden gelir kriptografiSatın alma işlemlerinde kod satırlarını gönderen işlemlerin korunması için kullanılan işlemdir. Kriptografi ayrıca yeni madeni paraların yaratılmasını da kontrol eder. Yüzlerce madeni para türü artık kripto piyasalarını işaret ediyor, ancak yalnızca bir avuç dolusu geçerli bir yatırım olma potansiyeline sahip. Hükümetlerin kripto para birimlerinin yaratılması üzerinde hiçbir kontrolü yok, bu da onları başlangıçta bu kadar popüler kıldı. Çoğu kripto para birimi, akılda bir piyasa değeri ile başlar, bu da üretimlerinin zamanla azaldığı anlamına gelir. Bu, madeni paraların fiziksel olarak parasal üretimine benzer; üretim belli bir noktada biter ve madeni paralar ileride daha değerli hale gelir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin ilk popüler kripto para birimiydi. Kimin yarattığını kimse bilmiyor – çoğu kripto para birimi maksimum anonimlik için tasarlandı – ancak bitcoinler ilk olarak 2009’da Satoshi Nakamoto adlı bir geliştiriciden ortaya çıktı. O zamandan beri ortadan kayboldu ve arkasında bir bitcoin serveti bıraktı. Bitcoin ilk büyük kripto para birimi olduğu için, o zamandan beri yaratılan tüm dijital para birimlerine altcoin veya alternatif paralar deniyor. Litecoin, Peercoin, Feathercoin, Ethereum ve diğer yüzlerce kripto para, bitcoin olmadıkları için altcoindir. Bitcoin’in avantajlarından biri, güvenli bir sabit sürücü gibi yerel donanımlarda çevrimdışı olarak depolanabilmesidir. Bu sürece denir soğuk depo, ve para biriminin başkaları tarafından çalınmasını önler. Para birimi internette bir yerde saklandığında, buna sıcak depolamaçalınma riski vardır. Kapak tarafında, bir kişi bitcoinleri içeren donanıma erişimi kaybederse, para birimi sonsuza dek yok olur. Madenciler ve yatırımcılar tarafından 30 milyar dolar kadar bitcoin kaybedildiği veya yanlış yerleştirildiği tahmin ediliyor.

Bitcoin Neden Bu Kadar Tartışmalı?

Çeşitli olaylar, bitcoin’i bir medya hissine dönüştürdü. 2011’den 2013’e kadar, suç tacirleri bitcoin’leri milyonlarca dolarlık partiler halinde satın alarak meşhur ettiler, böylece parayı kolluk kuvvetlerinin ve vergi tahsildarlarının gözünün dışına taşıyabilirlerdi. Daha sonra, bitcoinlerin değeri fırladı.

Yasadışı finansal işlem

krisanapong detraphiphat / Getty Images
Kripto para dünyasında dolandırıcılık da çok gerçektir. Hem saf hem de anlayışlı yatırımcılar dolandırıcılık nedeniyle yüzlerce veya binlerce dolar kaybedebilir. Bitcoinler ve altcoinler tartışmalı çünkü merkez bankalarından para çıkarma gücünü alıp genel halka veriyorlar. Bitcoin hesapları dondurulamaz veya vergi müfettişleri tarafından incelenemez ve aracı bankalar, bitcoinlerin hareket etmesi için gereksizdir. Kolluk kuvvetleri ve bankacılar, bitcoinleri vahşi batıdaki altın külçelerine benziyor – polis ve finans kurumlarının kontrolü dışında.

Bitcoin’ler Nasıl Çalışır?

Bitcoinler, bankaların parayı taşımasına ve depolamasına gerek kalmadan, değerleri için kendi kendine yetecek şekilde tasarlanmış tamamen sanal paralardır. Bitcoin bir kişiye ait olduğunda, fiziksel altın paralar gibi davranırlar. Altın külçesiymiş gibi değere ve ticarete sahiptirler. Bitcoin, bunları kabul eden işletmelerle çevrimiçi olarak mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir veya değerlerinin zamanla artması umuduyla saklanabilir. Bitcoinler bir kişisel cüzdandan diğerine aktarılır. Cüzdan, bir bilgisayar sürücüsünde, akıllı telefonda, tablette veya bulutta depolanan küçük bir kişisel veritabanıdır.

Bitcoin logosu

KTSDESIGN / BİLİM FOTOĞRAF KÜTÜPHANESİ / Getty Images
Bitcoinler sahteciliğe karşı dayanıklıdır çünkü ağdaki düğüm adı verilen birden fazla bilgisayarın her işlemin geçerliliğini onaylaması gerekir. Bir bitcoin yaratmak o kadar hesaplama açısından yoğun ki, sahtecilerin sistemi manipüle etmesine finansal olarak değmez.

Bitcoin Değerleri ve Düzenlemeleri

Tek bir bitcoin değeri günlük olarak değişir. Mevcut par oranlarını görmek için Coindesk gibi yerleri kontrol edin. Var olan 2 milyar dolardan fazla bitcoin var. Toplam sayı, 2040 yılı civarında olacağı tahmin edilen 21 milyar jetona ulaştığında bitcoin oluşturulmayı bırakacak. 2017’ye kadar bu bitcoinlerin yarısından fazlası yaratılmıştı. Bitcoin para birimi tamamen düzensizdir ve tamamen merkezi değildir. Para birimi bağımsızdır ve teminatsızdır, yani bitcoinlerin arkasında değerli metal yoktur. Her bir bitcoin’in değeri, bitcoin’in kendisinde bulunur. Bitcoinler, kişisel bilgisayar kaynaklarını bitcoin ağına katkıda bulunan insanlardan oluşan bir ağ olan madenciler tarafından yönetilmektedir. Madenciler, tüm bitcoin işlemleri için defter tutucusu ve denetçi olarak hareket eder. Madencilere, ağa katkıda bulundukları kaynak miktarı kadar yeni bitcoin kazanarak muhasebe çalışmaları için ödeme yapılır.

Bitcoin’ler Nasıl İzlenir?

Bir bitcoin, blok zinciri adı verilen basit bir veri defteri dosyası tutar. Her blok zinciri, her kullanıcıya ve kullanıcının kişisel bitcoin cüzdanına özgüdür.

Dijital ağ

Dong Wenjie / Getty Images
Tüm bitcoin işlemleri günlüğe kaydedilir ve halka açık bir defterde sunulur, bu da gerçekliğini sağlar ve dolandırıcılığı önler. Bu işlem, işlemlerin kopyalanmasını ve kişilerin bitcoin kopyalamasını engeller. Her bitcoin dokunduğu her cüzdanın dijital adresini kaydederken, bitcoin sistemi bunu yapmaz. cüzdan sahibi olan kişilerin adlarını kaydedin. Pratik anlamda bu, her bitcoin işleminin dijital olarak onaylandığı ancak aynı zamanda tamamen anonim olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, insanlar işlemin kişisel kimliğini veya ayrıntılarını kolayca göremeseler de, bir bitcoin cüzdanının doğrulanmış finansal geçmişini görebilirler. Herkese açık bir geçmiş her işleme şeffaflık ve güvenlik kattığından, bu iyi bir şeydir.

Bitcoin Kullanımına İlişkin Bankacılık veya Diğer Ücretler

Üç grup bitcoin hizmetine ödenen bitcoin kullanmak için küçük ücretler vardır:

  • Madenci ağını destekleyen sunucular (düğümler)
  • Bitcoin’leri dolara dönüştüren çevrimiçi borsalar
  • Madencilik havuzları

Bazı sunucu düğümlerinin sahipleri, düğümlerine her para gönderildiğinde birkaç kuruşluk bir kerelik işlem ücreti alır ve çevrimiçi borsalar, bitcoin dolar veya euro karşılığında paraya çevrildiğinde de benzer şekilde ücret alır. Ek olarak, çoğu madencilik havuzu ya% 1’lik küçük bir destek ücreti talep ediyor ya da havuzlarına katılan insanlardan küçük bir bağış istiyor. Bitcoin kullanmanın nominal maliyetleri olsa da işlem ücretleri ve madencilik havuzu bağışları, geleneksel bankacılık veya banka havalesi ücretlerinden daha ucuzdur.

Bitcoin Üretim Gerçekleri

Bitcoin madenciliği, iş kanıtı problemlerini (hesaplama açısından yoğun matematik problemleri) çözmek için bir ev bilgisayarına 24 saat komut vermeyi içerir. Her bitcoin matematik probleminin bir dizi olası 64 basamaklı çözümü vardır. Bir masaüstü bilgisayar, durmadan çalışıyorsa, bir bitcoin problemini iki ila üç gün içinde çözebilir, ancak daha uzun sürebilir.

Bitcoin yaratan bilgisayar

Caiaimage / Adam Gault / Getty Images
Bitcoin madenciliği yapan tek bir kişisel bilgisayar, elektrik maliyetleri düşüldükten sonra günde 50 ila 75 sent kazanabilir. Aynı anda 36 güçlü bilgisayarı çalıştıran büyük ölçekli bir madenci, maliyetlerin ardından günde 500 $ ‘a kadar kazanabilir. Tüketici sınıfı tek bir bilgisayara sahip küçük ölçekli bir madenci, madencilik bitcoinleri kazanacağından daha fazlasını elektriğe harcayabilir. Bitcoin madenciliği, yalnızca yüksek performanslı video işleme kartlarına sahip birden fazla bilgisayar çalıştıranlar ve donanım gücünü birleştirmek için bir grup madenciye katılanlar için kârlıdır. Bu engelleyici donanım gereksinimi, insanları bitcoin sistemini manipüle etmeye çalışmaktan caydıran en büyük güvenlik önlemlerinden biridir.

Bitcoin Güvenliği

Makul önlemler alan kişiler, kişisel bitcoin önbelleklerinin bilgisayar korsanları tarafından çalınmasına karşı güvende olurlar. Bitcoin söz konusu olduğunda iki ana güvenlik açığı vardır:

  • Çevrimiçi bulut bitcoin hesabının (Coinbase gibi) çalınan veya saldırıya uğramış şifresi
  • Bitcoin’lerin depolandığı sabit diskin kaybı, çalınması veya imhası

Hacker saldırısından daha fazlası, bitcoin ile gerçek kayıp riski, güvenli bir kopya ile bir cüzdanı yedeklememek etrafında döner. Her bitcoin alındığında veya gönderildiğinde güncellenen önemli bir .dat dosyası vardır, bu nedenle bu .dat dosyası her gün yinelenen bir yedekleme olarak kopyalanmalı ve depolanmalıdır. Mt.’nin halkın çöküşü. Gox bitcoin takas hizmeti, bitcoin sistemindeki herhangi bir zayıflıktan kaynaklanmadı. Aksine, organizasyon kötü yönetim ve şirketin uygun güvenlik önlemlerine yatırım yapma konusundaki isteksizliği nedeniyle çöktü. Mt. Gox’un güvenlik görevlisi olmayan büyük bir bankası vardı.

Bitcoinlerin Kötüye Kullanımı

Bitcoin para biriminin kötüye kullanılmasının bilinen üç yolu vardır:

Teknik Zayıflık: Onaylamada Zaman Gecikmesi

Onay aralığı sırasında bazı nadir durumlarda Bitcoin iki kez harcanabilir. Bitcoinler uçtan uca seyahat ettiğinden, bir işlemin P2P bilgisayarlar arasında onaylanması birkaç saniye sürer. Bu birkaç saniye boyunca, hızlı tıklama kullanan dürüst olmayan bir kişi, aynı bitcoinlerin ikinci bir ödemesini farklı bir alıcıya gönderebilir. Sistem sonunda çift harcamayı yakalayıp dürüst olmayan ikinci işlemi reddederken, ikinci alıcı, dürüst olmayan işlemin onayını almadan önce malları dürüst olmayan alıcıya aktarırsa, ikinci alıcı ödemeyi ve malları kaybeder.

İnsan Sahtekarlığı: Haksız Hisse Dilimleri Alan Havuz Organizatörleri

Bitcoin madenciliği en iyi şekilde havuzlama yoluyla elde edildiğinden (bir grup diğer binlerce madenciye katılarak), her havuzun organizatörleri keşfedilen bitcoinlerin nasıl bölüneceğini seçerler. Bitcoin madenciliği havuzu organizatörleri, kendileri için sahtekâr bir şekilde daha fazla bitcoin madenciliği hissesi alabilir.

Yanlış İnsan Yönetimi: Çevrimiçi Değişimler

Mt. Gox en büyük örnek olarak, bitcoin karşılığında nakit ticareti yapan, düzenlenmemiş çevrimiçi borsalar yürüten kişiler sahtekar veya yetersiz olabilir. Bu, Fannie Mae ve Freddie Mac yatırım bankalarının insan sahtekarlığı ve beceriksizliği nedeniyle batmasına benzer. Tek fark, geleneksel bankacılık kayıplarının banka kullanıcıları için kısmen sigortalanması, ancak bitcoin borsalarının kullanıcılar için sigorta kapsamı olmamasıdır.

Bitcoin’lerin Bu Kadar Büyük Bir Fırsat Olmasının Üç Nedeni

Bitcoinler hakkında çok fazla tartışma var.

Bir Merkez Bankası Tarafından Oluşturulmamış veya Herhangi Bir Hükümet Tarafından Düzenlenmemiş

Bankalar para hareketini kaydetmez ve devlet vergi daireleri ve polis parayı takip edemez. Düzenlenmemiş para hükümet kontrolü, vergilendirme ve polislik için bir tehdit olduğu için bu değişebilir. Bitcoinler, hükümetin gözetimi olmaması nedeniyle kaçak ticaret ve kara para aklama için bir araç haline geldi. Zengin suçlular büyük miktarlarda bitcoin satın aldıkları için geçmişte bitcoinlerin değeri fırladı. Düzenleme olmadığı için insanlar madenci veya yatırımcı olarak kaybedebilirler.

Bitcoin Bankaları Tamamen Atlar

Bitcoinler, bir dilim alacak aracı banka olmadan bireyler arasında eşler arası bir ağ aracılığıyla aktarılır. Bitcoin cüzdanlarına el konulamaz, dondurulamaz veya bankalar ve kanun yaptırımı tarafından denetlenemez. Bitcoin cüzdanlarının kendilerine uygulanan harcama ve para çekme limitleri olamaz. Bitcoin cüzdanının sahibi dışında kimse servetin nasıl yönetileceğine karar vermez.

Bitcoin İşlemleri Geri Alınamaz

Kredi kartı ücreti, banka poliçesi, kişisel çek veya banka havalesi gibi geleneksel ödeme yöntemleri, ilgili bankalar tarafından sigortalanmak ve geri döndürülebilir olmaktan yararlanır. Bitcoin söz konusu olduğunda, bitcoinler her el değiştirdiğinde ve cüzdan değiştirdiğinde sonuç nihaidir. Aynı zamanda, bir bitcoin cüzdanı için sigorta koruması yoktur. Bir cüzdanın sabit sürücü verileri veya cüzdan şifresi kaybolursa, cüzdanın içeriği sonsuza kadar kaybolur.