Skip to content

Black Tech Kurucuları Neden Eksik ve Nasıl Daha İyi Yapılır?

19 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Siyah teknoloji kurucularının daha fazla risk sermayesine ihtiyacı var, ancak daha fazla girişimci kaynağı da aynı derecede önemli.
  • Büyümek için, teknoloji topluluklarının Siyah kurucuların karşılaştığı eşitsizlikleri ve önyargıları kabul etmeye başlaması gerekiyor.
  • Yatırımcıların kendilerine benzemeyen kurucular hakkında bilgi edinmesi gerekiyor çünkü bu kurucuların fikirleri altın olabilir.
WOCinTech / flickr
ABD’de neden bu kadar az Black teknoloji kurucusu var ve teknoloji ekosistemi onları nasıl daha iyi destekleyebilir? Bu yüklü bir soru, çünkü çeşitli nedenler var. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, 2019’da beyazların işgücünün% 77’sini oluşturduğunu, Siyah ve Asyalıların ise sırasıyla% 13 ve% 6’sını oluşturduğuna işaret ederek başlayalım. Yine de veriler Siyah girişimciliğinin yükselişte olduğunu gösteriyor. Şimdi, Lifewire ile röportaj yapan uzmanlar Diyelim ki zorluk, onları daha iyi desteklemek için ülkenin teknoloji ekosistemini yenilemeye dönüşüyor. 1863 Ventures’ın yönetici ortağı Melissa Bradley, bir e-posta röportajında ​​Lifewire’a verdiği demeçte, birçok Siyah insanın teknoloji kariyerlerine giden kaynaklardan ve yollardan yoksun olduğunu söyledi. Oraya vardıklarında, beyaz girişimcilerle aynı sermayeye erişimden yoksundurlar. Bradley, “Siyah kurucular sosyal sermayeye sahip olmadıkları için çok fazla VC parası almıyorlar. Anlaşmaları düzenleyebilecek insanlarla ilişkileri yok ve sadece birkaç Siyah fon yöneticisi olduğu için beklentiler mantıksız,” dedi. “Daha fazla çekişe sahip Siyah kurucuların, daha az çekişe sahip beyaz kuruculardan daha az para kazandığını gördük.”

Melissa Bradley portresi

1863 Girişimler
Bradley’nin Washington, DC merkezli 1863 Ventures firması, öncelikli olarak azınlık girişimcilerin operasyonlarına, satışlarına, müşteri kazanmalarına, finansmanlarına ve benzerlerine odaklanarak ölçeklendirmelerine yardımcı olmaya odaklanan bir iş hızlandırma programıdır. Sosyal girişimcilik, teknoloji yatırımları ve yeni ortaya çıkan girişimlerle çalışma konularında geniş bir geçmişe sahip olan Bradley, Black teknoloji kurucularının desteğinin eksikliğini ilk elden gördü. ABD’deki Siyah girişimcilerin yaklaşık% 20’sinin teknoloji alanında çalıştığını, ancak bu sektördeki en fazla kaynağa sahip olmadıklarını söyledi. Bu eğilimi tersine çevirmenin, teknoloji ekosistemini bir bütün olarak kökünden sökmekle başlaması gerektiğini söyledi. Bradley, “Geleneksel teknoloji ekosistemlerinin aktif ve büyüyen Siyah teknoloji ekosistemi kurucularının olduğunu kabul etmesi gerekiyor,” dedi. “Bu nedenle, çeşitli sistemlerin, Black teknoloji kurucularının ihtiyaçlarını ve başarılarını artırmaya nasıl yardımcı olacaklarını daha iyi anlamak için bağlanması gerekiyor.” Bir örnek olarak Bradley, renkli girişimcileri birbirine bağlayan çevrimiçi bir platform olan Founders of Color’ın CEO’su ve Black Innovation Alliance’ın kurucu ortağı Kelly Burton’ın çalışmalarını vurguladı.

Black Tech Kurucusu Olmanın Mücadelesi

Siyah bir kadın olarak Happied’in kurucu ortağı ve CEO’su April Johnson, zorlukları ilk elden doğrulayabilir. Johnson’s şirketi, yüz yüze veya sanal mutlu saatler için gruplara yiyecek ve içecek setleri sunan bir çevrimiçi hizmet işletmektedir. Ticarette bir avukat olan Johnson, daha en başından Happied’i ön plana çıkardı ve kendisinin ve kurucu ortağı Sharon Cao’nun bir teknoloji işini yürütme yetenekleri konusunda sık sık şüphelerle karşı karşıya olduklarını söyledi.

April Johnson, Happied'in kurucu ortağı ve CEO'su

Johnson Lifewire’a bir telefon röportajında ​​”Karşılaştığım zorluklar genel olarak iki kovaya konabilir” dedi. “Yetkinliğim ve izleyicilerim açısından mikro saldırılar, ayrıca sermayeye ve müşterilere erişim.” Johnson şirketini kurduğunda hayatın her kesiminden yoğun iş profesyonellerini hedef aldı. Bununla birlikte, çoğu zaman satış konuşması toplantılarında, bar sahiplerinin hedef kitlesinin yarışı hakkında kurnazca sorular soracağını fark etti. Beyaz meslektaşlarına aynı soruların sorulmadığından şüphelendiği için bu onu rahatsız etti. Teorisini test etmek için Siyah olmayan satış acentelerini işe alacak kadar ileri gitti ve şirketin satışlarının hızla arttığını gördü. Johnson, “Bir Siyah kurucu olarak ürününüzün yalnızca Siyah bir izleyici kitlesi için olduğu ve / veya çeşitlilik odaklı bir şey yaptığınız varsayımı vardır,” dedi. “İnsanların bunu gerçekten durdurması gerekiyor. Siyah insanlar geniş tabanlı kitleler ve müşteriler için ürünler geliştirebilir ve yapabilir.” Bu, potansiyel müşterilere veya yatırımcılara satış yapıp yapmadığına bakılmaksızın, birçok Black teknoloji kurucusu için gerçek bir gerçektir. “Black teknoloji kurucularının ihtiyaçlarını ve başarılarını artırmaya nasıl yardımcı olacaklarını daha iyi anlamak için çeşitli sistemlerin birbirine bağlanması gerekiyor.” Bazen, yatırımcıların Black teknoloji kurucularının başarılı olabileceğine güvenmediğini veya müşterilerin Siyah’ın sahip olduğu işletmelerden ürün satın almaya güvenmediğini söyledi. Johnson, “Yetkinliğiniz otomatik olarak sorgulanırsa ve hedef kitleniz otomatik olarak sınırlı olduğu düşünülürse, nasıl cevap verirseniz verin, yeterince iyi olmayan sorularla karşılaşırsınız,” dedi Johnson. Johnson, bu deneyimin hiç bitmeyen bir domino etkisi gibi olduğunu açıklıyor. Yerel DC teknoloji ekosisteminde genel olarak desteklendiğini hissederken, teknoloji girişim topluluklarının Black kurucularının desteğiyle daha bilinçli ve doğrudan olması gerektiğini söyledi. Ve 1863 Ventures ve şehrin BLCK VC bölümü gibi organizasyonlardan yerel destek bulsa da, ulusal teknoloji ekosistemlerinin gerçekten bir revizyona ihtiyaç duyabileceğini düşünüyor. Teknoloji topluluklarının var olan eşitsizlikleri ve önyargıları kabul etmeye başlaması ve daha fazla Siyah kurucuyu finanse etmesi gerektiğini söylüyor. “Sanırım, uzayda halihazırda az sayıda Siyah insanın var olduğu, boru hattı ve mentorluk programlarının eksikliğiyle birleştiğinde, nispeten az sayıda kendi kendini devam ettiren bir döngü ile sonuçlanacaksınız. Siyah teknoloji kurucuları, “dedi. “Neyi bilmediğinizi bilmiyorsunuz ve birçok potansiyel Black teknoloji kurucusu, bir teknoloji ürününe nasıl başlayacaklarını bile bilmiyor olabilir.”

Ekosistem Liderleri Daha İyi Müttefikler Olabilir

Adam Mutschler, bir koçluk ve liderlik geliştirme şirketi olan The Kedar Group’un ortağı olduğunda, zamanını geleneksel olarak yetersiz hizmet alan geçmişlere sahip müşterilerle çalışmaya adamaya hazırdı. Lifewire’a, Siyah teknoloji kurucularının eksikliğinin, yerleşik teknoloji şirketlerinde liderlik pozisyonlarında Siyahların yokluğuyla daha da kötüleştiğini söyledi. Mutschler, “Bir insan topluluğu, nesilden nesile sistematik olarak baskı altında kaldığında ve agresif ve kasıtlı olarak yetersiz kaynaklara sahip olduğunda, insanların şirketleri kurma ve yönetme yetenekleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacak ve bu etkiye sahip olacaktır,” dedi.

Adam Mutschler

Kedar Grubu
“İnsanlar kendilerini iktidar ve nüfuz pozisyonlarında temsil eden insanları görmediklerinde, bir role geçmek çok daha zordur.” Mutschler, teknoloji ekosisteminde, özellikle risk sermayesi söz konusu olduğunda, değişim için çok fazla baskı olduğunu söyledi. Siyah teknoloji girişimleri için sermaye eksikliğini, çoğu durumda kendilerine benzemeyen teknoloji kurucuları hakkında bilgi almaya istekli olmayan yatırımcıların tembelliğine işaret etti. “Gerçek şu ki ve istatistikler orada, girişim destekli girişimlerin çoğu başarısız. Küçük bir çoğunluk değil, büyük bir çoğunluk. Bunu akılda tutarak tembelliğin daha da belirgin hale geldiğini söyleyebilirim” dedi. “VC’ler geleneksel olarak anladıkları endüstrilere, pazarlara ve topluluklara yatırım yaparlar. Biraz bilinmeyen bir alana veya demografiye yatırım yapmaktan çekinmeseler bile, araştırmaya başlayın, yeni pazarları, yeni yenilikçileri tanıyın, öğrenci olun ve anlayın potansiyel.” Mutschler, renkli girişimciler için uzun süredir bir savunucudur. Desteğini vermesinin bir yolu, AfroTech’in yıllık konferansına veya diğer benzer etkinliklere katılmak ve sohbet başlatmak gibi potansiyel azınlık olduğu alanlara girmektir. Black teknoloji kurucularını desteklemenin birden fazla yolu olduğunu ve tek çözümün risk sermayesi olmadığını söyledi. “Azınlık kurucularının çeklerini kesmekle ilgili söylenecek çok şey var. Bunu okuyorsanız ve çekleri keserseniz, bunu yapın, mümkün olduğunca buna ihtiyacımız var” dedi. “… birçok potansiyel Black teknoloji kurucusu, bir teknoloji ürününe nasıl başlayacağını bile bilmiyor olabilir.” “Çekleri kestiğim bir aşamada değilim, bu yüzden çeklerimi zamanın para biriminde kestim. Enerjimi ve desteğimi azınlık teknoloji kurucularına yatırmak için harcadığım kadar zaman harcıyorum. Zaman veriyorum, koçluk yapıyorum, tavsiyelerde bulunuyorum, akıl hocası ve belki de en önemlisi, dinleyen herkese isimlerini ve şirketlerini tanıtıp yükseltiyorum. ” Her şeyden önce, dedi ki, bu alanda bir müttefik olmak istiyorsanız, Siyah teknoloji kurucularının karşılaştığı sorunlar konusunda kendinizi eğitin ve bunların üstesinden gelmek için beyin fırtınası yapın. Onlara neye ihtiyaçları olduğunu sorun, çünkü risk sermayesi yaratma mücadelesi her durumda sorun olmayabilir. Mutschler, meslektaşlarınızı da bu zor işi yapmaları için zorlayın, çünkü Black teknoloji ekosistemi ne kadar çok müttefik kazanırsa, büyümesi için o kadar çok destek gerekir. “Siyah teknoloji kurucularını gerçekten cezbetmek için yapacak çok işimiz var,” dedi. “Onlara yatırım yaparak, ürünlerine inanarak ve yenilik yaptıkları pazarlara inanarak yeteneklerine ve kapasitelerine inandığımızı onlara göstermemiz gerekiyor.”