Skip to content

BlackBerry Nedir?

30 de Nisan de 2021

İnsanların bir BlackBerry’den bahsettiğini duyabilir ve meyveden bahsetmediklerinden şüphelenebilirsiniz. Muhtemelen bir BlackBerry akıllı telefondan bahsediyorlar. BlackBerry, Kanadalı BlackBerry Limited (eski adıyla Research In Motion) tarafından üretilen bir akıllı telefon. BlackBerry telefonlar, e-posta yönetimi ve güvenlik özellikleriyle bilinir ve BlackBerry’nin tüketici pazarına katılma çabalarına rağmen genellikle iş merkezli cihazlar olarak düşünülür.

BlackBerry Cihazının Tarihçesi

Research in Motion (RIM), 1999’da BlackBerry 850 çağrı cihazını piyasaya sürdü. BlackBerry el bilgisayarları yalnızca cihazlar olarak başladı; telefon görüşmesi yapmak için kullanılamazlar. İlk modeller, tam QWERTY klavyeye sahip iki yönlü çağrı cihazıydı. Öncelikle iş adamları tarafından kablosuz olarak ileri geri mesaj göndermek için kullanıldılar. RIM, çok geçmeden, avukatlar ve diğer kurumsal kullanıcılar arasında giderek daha popüler hale gelen BlackBerry cihazlarına e-posta yetenekleri ekledi. İlk BlackBerry e-posta cihazları tam QWERTY klavyeler ve siyah-beyaz ekranlara sahipti, ancak yine de telefon özelliklerinden yoksundu. 2002 yılında piyasaya sürülen BlackBerry 5810, telefon işlevselliği ekleyen ilk BlackBerry oldu. Aynı çömelme şeklini, QWERTY klavyesini ve tek renkli ekranı koruyan RIM’in tek cihazları gibi görünüyordu. Hoparlör yerleşik olmadığından, sesli arama yapmak için bir kulaklık ve mikrofon gerekliydi. 2002’de de piyasaya sürülen BlackBerry 6000 serisi, entegre telefon işlevine sahip ilk üründü, yani kullanıcıların arama yapmak için harici bir kulaklığa ihtiyacı yoktu. . 7000 serisi renkli ekranlar ekledi ve çoğu tuşta iki harf bulunan ve daha küçük telefonlara izin veren değiştirilmiş QWERTY formatı olan SureType klavyenin ilk çıkışını gördü. Bu dönemin BlackBerry telefonları arasında BlackBerry Bold, Curve 8900 ve fiziksel klavyeyi bir dokunmatik ekran lehine terk eden çok kötü huylu BlackBerry Storm vardı. BlackBerry telefonlarının tümü kısa süre sonra renkli ekranlara, bol miktarda yazılıma ve telefon özelliklerine sahip oldu. Bir e-posta cihazı olarak BlackBerry’nin köklerine sadık kaldılar: BlackBerry akıllı telefonlar, bir akıllı telefonda bulabileceğiniz en iyi e-posta işlemlerinden bazılarını sunar. Ne yazık ki Research in Motion için, akıllı telefon rekabeti şiddetliydi ve şirket, sahada rekabet edebilmek için birkaç farklı şeyi denemek zorunda kaldı. BlackBerry, kendi işletim sistemini terk etti ve son akıllı telefonlarını Google’ın Android işletim sistemi olan BlackBerry Priv, DTEK50 ve BlackBerry’de kendi bünyesinde geliştirilen son telefon olan DTEK60 ile piyasaya sürdü.

BlackBerry’nin Geleceği

BlackBerry kurumsal yazılım ve hizmetlere yöneldi. Uçtan uca bir Nesneler Teşkilatı çözümü BlackBerry Secure kullanarak Nesnelerin İnterneti uç noktalarının güvenliğini sağlamaya ve yönetmeye odaklanır. BlackBerry, ABD dışında BlackBerry markalı akıllı telefonlar üretmek için üretici TCL Corporation ile birleşti TCL kısa süre sonra ABD’de BlackBerry KeyONE’yi piyasaya sürdü. 2018’de ABD’de BlackBerry akıllı telefonlar olarak DTEK50, DTEK60 ve ardından BlackBerry Motion’a katıldı.