Skip to content

Blog Arşivleri: Nedirler ve Neden Önemlidirler

5 de Haziran de 2021

Blog arşivleri, blogunuzun kalbi ve geçmişidir. En son blog yazılarınız blogunuzun ana sayfasında görünse de eski yazılarınızı bulmak daha zordur. Çoğu blog uygulamasındaki arşivleme özelliği sayesinde, eski gönderileriniz gelecekte herhangi bir zamanda çevrimiçi olarak bulunabilir. Blogunuzu, zaman içinde daha fazla içerik yayınlarken, ziyaretçilerin arşivlerinizdeki belirli gönderileri bulmasını kolaylaştıracak şekilde ayarlamak size kalmış.

Blog Arşivleri Nasıl Evrimleşti?

Unutmayın, blogosferin ilk günlerinde bloglar, girişlerin ters kronolojik sırayla yayınlandığı ve en son girişin (bir gönderi olarak adlandırılır) blogun ana sayfasının en üstünde yayınlandığı çevrimiçi günlüklerdi. Okuyucular, günlüğün tamamını okumak için sayfalar ve blog gönderilerinin sayfaları arasında gezinebilir. Bloglar çevrimiçi yorum, haber ve iş iletişimi kaynakları haline geldikçe, okuyucuların kendileri için önemli olan içeriği bulmak için bu eski gönderiler arasında gezinmeleri daha önemli hale geldi. Birdenbire blog arşivleri çok daha önemli hale geldi ve blog uygulaması sağlayıcıları, okuyucuların eski blog gönderileri arasında daha kolay gezinmesini sağlayacak özellikler başlattı. Bu eski blog gönderilerine blog arşivleri deniyordu.

Blog Arşivleri Neden Önemlidir?

Blog arşivleri, çeşitli nedenlerle blogunuzun başarısı için önemlidir. En önemlisi, blogunuza derinlik ve güvenilirlik kazandırırlar. Yılların arşivi olan bir blogun, yalnızca birkaç aylık arşivi olan bir bloga göre üstünlüğü vardır. Bunun nedeni, her yeni blog gönderisiyle birlikte, arama motorlarının blogunuzu bulmak için başka bir yolu olması ve insanların çevrimiçi bağlantıları tarafından paylaşılan gönderiler, diğer bloglardaki girişler aracılığıyla tartışılan gönderiler veya Twitter güncellemeleri vb. yoluyla blogunuzu bulmanın daha fazla yolu olmasıdır. Başka bir deyişle, daha fazla gönderi, daha fazla giriş noktasına eşittir, bu da insanların blogunuzu ve daha fazla blog trafiğini bulması için daha fazla yol sağlar. Çoğu blog arşivi, zamanında gönderiler ve her zaman yeşil olan gönderilerin bir karışımı ile doldurulur. En basit ifadeyle, her zaman yeşil olan gönderiler, zamana dayanabilen gönderilerdir. Bu, her zaman yeşil olan gönderilerinizdeki bilgilerin birkaç ay, hatta birkaç yıl içinde güncelliğini yitirmeyeceği anlamına gelir. Evergreen içerik bugün, yarın ve bundan yıllar sonra alakalı. Bu, blog arşivlerinizdeki, gelecek yıllarda blogunuza trafik çekmeye devam edecek olan içeriktir. Yeni ziyaretçiler bu arşivlenmiş içeriği bulduğunda, daha yeni içeriği okumak için tıklayabilir ve sadık ziyaretçiler haline gelebilirler. Aynı zamanda, blog arşivleri düzenli okuyucularınız (ve açıkçası tüm ziyaretçileriniz) için önemlidir çünkü insanların kendileri için önemli olan içeriği bulmasını kolaylaştırır. Örneğin, bir ziyaretçi belirli bir ilgi konusu (örneğin, yeni bir ürünün incelemesi) hakkında güncel bir blog gönderisini okuyorsa, benzer ürün incelemeleri, ürün ipuçları gibi ilgili bilgileri almak için blog arşivlerini tıklayabilir. ve benzeri. Arşiv işlevi sayesinde tüm bu içeriği bulmak kolaydır.

Blog Arşivlerinizi Nasıl Yapılandırırsınız

Tüm blog uygulamalarının blog arşivleri için aynı düzeyde özelleştirme ve erişilebilirlik sağlamadığını unutmayın. Mümkünse, blog arşivlerinizi blogunuzun kenar çubuğunda hem yazı kategorisine hem de tarihe göre erişilebilir hale getirin. Ayrıca, her blog gönderisinin altında gönderi kategorilerini (Blogger kullanıcıları için, etiketleri görüntüleyin) görüntüleyin. Blog uygulamanız izin veriyorsa, her blog gönderisinin sonunda ilgili gönderilerin bağlantılarını da görüntüleyin. Blog arşivlerinizi kolayca erişilebilir hale getirmenin bir başka harika yolu da kenar çubuğunuzda veya alt bilginizde bir kategori beslemesi görüntülemektir. İnsanların bu gönderilere erişmesini hızlı ve kolay hale getirmek için en son 3-5 gönderiyi popüler bir kategoride gösterin. Ayrıca, en popüler ve en çok yorum yapılan gönderilerinize beslemeler gösterme fırsatları da vardır. WordPress kullanıyorsanız, birçok temaya yerleştirilmiş widget’ların kullanımı veya WordPress eklentileri aracılığıyla bu beslemeleri eklemek kolaydır.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Günelius, Susan. “Blog Arşivleri: Nedirler ve Neden Önemlidirler.” ThoughtCo, 4 Haziran 2021, Thoughtco.com/overview-of-blog-archives-3476575.
Günelius, Susan. (2021, 4 Haziran). Blog Arşivleri: Nedirler ve Neden Önemlidirler. https://www.thinktco.com/overview-of-blog-archives-3476575 adresinden alındı
Günelius, Susan. “Blog Arşivleri: Nedirler ve Neden Önemlidirler.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/overview-of-blog-archives-3476575 (5 Haziran 2021’de erişildi).