Skip to content

Blog Oluşturma ve Sosyal Ağ için Tumblr Nasıl Kullanılır

2 de Mayıs de 2021

Belki Tumblr’ı duymuşsunuzdur ve aksiyona katılmakla ilgileniyorsunuzdur. Sonuçta, genç kalabalığın en sıcak blog platformu ve sosyal ağ bölümünü doğru bir şekilde alırsanız içeriğinizi gözbebekleri ve paylaşımlar açısından tamamen fırlatma potansiyeline sahip.

Bir Tumblr Hesabı Açın ve Kontrol Panelinize Erişin

Tumblr hem bir blog platformu hem de bir sosyal ağdır. Bunu kesinlikle blog yazmak için veya kesinlikle diğer kullanıcılarla ya da her ikinizle sosyal ağ kurmak için kullanabilirsiniz. Bu platformun gücü, onu her ikisi olarak da kullandığınızda gerçekten parlıyor. Tumblr’ı kullanmaya başladığınızda, muhtemelen onunla Twitter, Facebook, Pinterest ve hatta Instagram gibi diğer popüler sosyal ağlar arasında birçok benzerlik olduğunu fark edeceksiniz. “Bloglama” geleneksel olarak yazmayı içerme eğiliminde olsa da, Tumblr aslında oldukça görseldir ve daha çok fotoğraflar, animasyonlu GIF’ler ve videolar içeren kısa blog yazıları yayınlamakla ilgilidir. Tumblr’ı ne kadar çok kullanırsanız, platformda o kadar fazla trend belirleyebilir ve kullanıcıların görmeyi ve paylaşmayı sevdiği şeyler hakkında size ipuçları verirsiniz. Bir Tumblr gönderisi birkaç saat içinde viral hale gelebilir, hatta diğer sosyal ağlarda bile yayılabilir. Gönderilerinizin bunu yapmasını sağlayabileceğinizi hayal edin! Tumblr’ı kullanmaya başlamak kolaydır, ancak Tumblr’daki varlığınızı yapmak için ana ipuçlarını ve ipuçlarını almak ve olabilecek en iyi deneyimi yaşamak için aşağıdaki slaytlara göz atabilirsiniz.

Bir Tarayıcıda Tumblr.com’a gidin

Tumblr.com’da veya ücretsiz mobil uygulamalardan biri aracılığıyla bir Tumblr hesabına kaydolmak ücretsizdir. Tek ihtiyacınız olan bir e-posta adresi, şifre ve kullanıcı adıdır. Kullanıcı adınız, şuraya giderek erişebileceğiniz Tumblr blogunuzun URL’si olarak görünecektir. Kullanıcı Adınız.Tumblr.com tercih ettiğiniz web tarayıcısında. Henüz alınmamış benzersiz bir Tumblr kullanıcı adının nasıl seçileceğine dair bazı ipuçları. Tumblr, ilgi alanlarınızı sormaya devam etmeden önce yaşınızı ve insan olduğunuzu onaylamanızı isteyecektir. Size en çok hitap eden beş ilgi alanını seçmenizi isteyen bir GIF tablosu görüntülenecektir. Tumblr’ın takip etmeniz için bloglar önermesine yardımcı olan beş ilgi alanını tıkladığınızda, Tumblr panonuza yönlendirileceksiniz. Ayrıca hesabınızı e-posta ile onaylamanız da istenecektir. Kontrol paneliniz, kendi gönderilerinizi oluşturabilmeniz için üstte birkaç gönderi simgesiyle birlikte takip ettiğiniz kullanıcıların bloglarından en son gönderilerin bir beslemesini gösterir. Şu anda Tumblr’ın desteklediği yedi tür gönderi vardır:

  • Metin gönderileri
  • Tekli veya çoklu fotoğraf seti gönderileri
  • Alıntı gönderileri
  • Yayınları bağla
  • Sohbet / diyalog gönderileri
  • Sesli gönderiler
  • Video gönderileri

Web’de Tumblr’a göz atıyorsanız, üstte tüm kişisel seçeneklerinizin bulunduğu bir menü de göreceksiniz. Bunlar, ana sayfa beslemenizi, Keşfedin sayfasını, gelen kutunuzu, doğrudan mesajlarınızı, etkinliğinizi ve hesap ayarlarınızı içerir. Bu seçenekler, cihazınızın ekranının altındaki Tumblr mobil uygulamasında benzer şekilde görünür. Göz atmanıza yardımcı olacak bir dizi tarayıcı uzantısı da vardır.

Blog Temanızı ve Seçeneklerinizi Özelleştirin

Tumblr'ın ekran görüntüsü

Tumblr ile ilgili harika olan şey, Facebook ve Twitter gibi diğer popüler sosyal ağların aksine, standart profil düzenine bağlı kalmamanızdır. Tumblr blog temalarınız istediğiniz kadar benzersiz olabilir ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda harika ücretsiz ve premium tema vardır. WordPress blog platformuna benzer şekilde, sadece birkaç tıklama ile yeni bir Tumblr blog tema görünümü kurabilirsiniz. Ücretsiz Tumblr temalarına genel bakışımıza göz atın. Blogunuzu özelleştirmeye ve yeni bir temaya geçiş yapmaya başlamak için kullanıcı simgesi kontrol panelindeki üst menüde ve ardından blog adınız (Tumblrs başlığı altında) açılır menüde ve ardından Görünümü Düzenle sonraki sayfadaki sağdaki menüde. Bu sayfada, blogunuzun birkaç farklı bileşenini özelleştirebilirsiniz:

Mobil blog başlığı: Bir başlık resmi, bir profil fotoğrafı, bir blog başlığı, bir açıklama ve seçtiğiniz renkleri ekleyin.

Kullanıcı adı: Kullanıcı adınızı istediğiniz zaman yenisiyle değiştirin (ancak bunun blogunuzun URL’sini de değiştireceğini unutmayın). Kendi alan adınız varsa ve Tumblr blogunuza işaret etmesini istiyorsanız, özel bir Tumblr URL’nizi ayarlamak için eğitimimize bakabilirsiniz.

Web sitesi teması: Mevcut temanızın özelleştirilebilir seçeneklerini yapılandırın ve canlı bir önizleme veya değişikliklerinizi görün veya yeni bir tane yükleyin.

Şifreleme: Ekstra bir güvenlik katmanı istiyorsanız bunu açın.

Seviyor: Diğer kullanıcıların, kontrol etmeye karar verirlerse hangi yayınları beğendiğinizi görmelerini istiyorsanız bunu açın.

Takip etme: Kontrol etmeye karar veren diğer kullanıcıların takip ettiğiniz blogları görebilmesini istiyorsanız bunu açın.

Cevaplar: Kullanıcıların gönderilerinize yanıt verebilmesini istiyorsanız, bunu herkesin yanıt verebilmesi için ayarlayabilirsiniz, yalnızca ağınızda en az bir haftadır bulunan kullanıcılar yanıt verebilir veya yalnızca izlediğiniz kullanıcılar yanıtlayabilir.

Sor: Bunu, diğer kullanıcıları blogunuzun belirli bir sayfasında sizin gibi sormak istedikleri soruları göndermeye davet etmek için açabilirsiniz.

Gönderimler: Bloglarınızda yayınlanacak diğer kullanıcıların gönderi gönderilerini kabul etmek istiyorsanız, bunu açarak, sizin onaylamanız ve yayınlamanız için kuyruğunuza otomatik olarak eklenmelerini sağlayabilirsiniz.

Mesajlaşma: Gizliliğinizi sıkı tutmak için bunu açın, böylece yalnızca takip ettiğiniz kullanıcılar size mesaj gönderebilir.

Sıra: Sıranıza gönderi eklemek, bunları, yayınlanmaları için bir zaman aralığı seçerek ayarlayabileceğiniz bir damla planına göre otomatik olarak yayınlayacaktır.

Facebook: Tumblr hesabınızı Facebook hesabınıza bağlayabilirsiniz, böylece otomatik olarak Facebook’ta da yayınlanırlar.

Twitter: Tumblr hesabınızı Twitter hesabınıza bağlayabilirsiniz, böylece otomatik olarak Twitter’da da yayınlanırlar.

Dil: İngilizce tercih ettiğiniz dil değilse buradan değiştirin.

Saat dilimi: Uygun saat diliminizi ayarlamak, gönderi sıranızı ve diğer gönderi faaliyetlerinizi düzene koymanıza yardımcı olacaktır.

Görünürlük: Blogunuzu yalnızca Tumblr kontrol panelinde (web’de değil) görünecek şekilde yapılandırabilir, arama sonuçlarından gizleyebilir veya içeriği için açık olarak etiketleyebilirsiniz. Bu sayfanın en altında, isterseniz belirli kullanıcıları engelleyebileceğiniz veya hatta hesabınızı tamamen silebileceğiniz bir seçenek var.

Beğendiğiniz Blogları Takip Etmek için Tumblr’ı Keşfedin

Tumblr'ın ekran görüntüsü

Takip etmeye değer yeni Tumblr blogları bulmanın birçok farklı yolu var. Bir Tumblr blogunu takip ettiğinizde, Twitter ve Facebook haber akışlarının işleyişine benzer şekilde, en son gönderileri ev akışınızda görünür. Aşağıda, izlenecek daha fazla blogu nasıl keşfedeceğinizle ilgili bazı ipuçları verilmiştir.

Keşfedin sayfasını kullanın: Buna, web’deki üst menüdeki (pusula simgesiyle işaretli) gösterge tablonuzdan istediğiniz zaman erişilebilir. Veya Tumblr.com/explore adresine gidebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri ve hashtag’leri arayın: Belirli bir konuyla ilgileniyorsanız, belirli bir şeye odaklanan gönderileri veya blogları bulmak için arama işlevini kullanın.

Tumblr’ın önerilerine dikkat edin: Web üzerindeki panonuzun kenar çubuğunda Tumblr, takip ettiğiniz kişilere bağlı olarak izlemeniz gereken bazı bloglar önerecektir. Öneriler, siz ana sayfa özet akışınızda gezinirken ara sıra görünür.

Herhangi bir Tumblr blogunun sağ üst köşesindeki “Takip Et” düğmesini bulun: Bir Tumblr blogunu önce kontrol panelinizde bulmadan çevrimiçi olarak karşılaşırsanız, üstteki Takip Et düğmesi nedeniyle Tumblr’da çalıştığını anlarsınız. Tıklayın Takip et otomatik olarak takip etmek için.

Tumblr Blogunuza İçerik Göndermeye Başlayın

Tumblr Post ekran görüntüsü

Artık Tumblr blogunuzda blog yazıları yayınlamaya başlayabilirsiniz. Gönderilerinizin diğer Tumblr kullanıcıları tarafından fark edilmesini sağlamak için birkaç ipucu:

Görselleştirin: Fotoğraflar, videolar ve GIF’ler Tumblr’da çok önemlidir. Aslında, Tumblr kısa süre önce kullanıcılara görsel olarak daha çekici gönderiler oluşturmada yardımcı olmak için kendi GIF arama motorunu başlattı.

Etiketleri kullanın: Bu terimleri arayan kişiler tarafından daha keşfedilebilir hale gelmesine yardımcı olmak için gönderilerinizden herhangi birine birkaç farklı etiket ekleyebilirsiniz. Kendi gönderilerinizde kullanmayı düşünebileceğiniz Tumblr’ın en popüler etiketlerine genel bakışımıza göz atın.

“Ekstra” gönderi seçeneklerini kullanın: Yazı alanlarında ve başlıklarda, yazma alanında imlecinizi tıkladığınızda görünen küçük bir artı işareti simgesi göreceksiniz. Fotoğraflar, videolar, GIF’ler, yatay çizgiler ve daha fazla okuma bağlantıları dahil ekleyebileceğiniz bir dizi ortam ve biçimlendirme seçeneğini açmak için tıklayın.

Düzenli olarak yayınlayın: En aktif Tumblr kullanıcıları günde birkaç kez gönderi paylaşır. Bir damla programında yayınlanacak yayınları sıraya koyabilir veya hatta belirli bir tarihte belirli bir tarihte yayınlanacak şekilde planlayabilirsiniz.

Diğer Kullanıcılarla ve Gönderileriyle Etkileşim Kurun

Tumblr Reblog ekran görüntüsü

Tıpkı herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi, diğer kullanıcılarla ne kadar çok etkileşimde bulunursanız, o kadar çok ilgi görürsünüz. Tumblr’da etkileşim kurmanın birçok farklı yolu var.

Bireysel Gönderilerle Etkileşim

Bir gönderi gibi: Tıkla kalp düğmesi herhangi bir gönderinin altında.

Bir gönderiyi yeniden günlüğe kaydet: Tıkla çift ​​ok düğmesi otomatik olarak kendi blogunuzda yeniden yayınlamak için herhangi bir gönderinin altında. Ayrıca isteğe bağlı olarak kendi başlığınızı ekleyebilir, sıraya koyabilir veya daha sonra yayınlaması için planlayabilirsiniz.

Bireysel Gönderilerle Etkileşim

Bir kullanıcının blogunu takip edin: Sadece tıklayın takip et butonu web’de gezindiğiniz mevcut bir Tumblr blogunda veya Tumblr kontrol panelinde bulduğunuz bir blogda göründüğü herhangi bir yerde.

Başka bir kullanıcının bloguna bir gönderi gönderin: Gönderinizi, gönderimleri kabul eden bir blogda yayınlayabilirseniz, onların izleyicilerinden anında maruz kalacaksınız.

Başka bir kullanıcının bloguna bir “soru” gönderin: Gönderilere benzer şekilde, “sorularını” (diğer kullanıcıların soruları veya yorumlarıdır) kabul eden, yanıtlayan ve yayınlayan bloglar da size teşhir edebilir.

Posta veya mesaj gönderin: Gizlilik ayarlarına bağlı olarak, buna izin veren herhangi bir kullanıcıya gelen kutusu mesajı (e-posta gibi) veya doğrudan mesaj (sohbet gibi) gönderebilirsiniz. Diğer blog gönderileri ve kullanıcılarıyla etkileşim kurduğunuzda, etkinlik sekmelerinde, mesajlarında ve hatta bazen etkinleştirmişlerse Tumblr uygulama bildirimlerinden haberdar edilirler.