Skip to content

Blog Yorum Politikası Nasıl Yazılır?

7 de Mayıs de 2021

Başarılı bir blogun en önemli yönlerinden biri, ziyaretçilerin blog gönderilerinde yayınladıkları yorumlar aracılığıyla gerçekleşen sohbettir. Bununla birlikte, yorum konuşmaları bazen olumsuz bir dönüş alabilir veya spam bağlantıları içerebilir. Bu nedenle, ziyaretçilerin blog yayınlarınıza yorum yaparken neyin kabul edilebilir olup neyin kabul edilemez olduğunu anlamaları için bir blog yorum politikasına sahip olmak yararlıdır.

Neden Blog Yorum Politikasına İhtiyacınız Var?

Bir blogda yorum yapılmasını teşvik etmenin temel amaçlarından biri, bir topluluk duygusunu teşvik etmektir. Yorum bölümünüz kaba sözler, spam ve tanıtım içeriğiyle doluysa, topluluk çıldırır. Bir yorum politikası yayınladığınızda ve bunu uyguladığınızda, blogunuza yorum yapmak istediğiniz kişiler için daha iyi bir deneyim sağlarsınız. Bir yorum politikası, birkaç kişiyi gönderi yayınlamaktan caydırsa da, muhtemelen göndermek istediğiniz kişiler onlar değildir. Blog yorum politikanızı blogunuza uyacak şekilde kişiselleştirmeniz gerekir. Nefret söylemini yasaklayabilseniz de, blogunuzla olan tüm anlaşmazlıkları yasaklamamalısınız. Önemli olan, blog ziyaretçilerinizle bağlantı kurmaktır ve konuya ilişkin dürüst olumsuz yorumlar size eleştirilere yanıt verme fırsatı verir. Örnek bir blog yorumu politikası, blogunuz için bir yorum politikası yazarken başlamak için iyi bir yerdir. Aşağıdaki örnek blog yorumu politikasını iyice okuyun ve blogunuz için hedeflerinize uyması için gerekli değişiklikleri yapın.

Örnek Blog Yorum Politikası

Bu sitede yorumlar memnuniyetle karşılanır ve teşvik edilir, ancak yorumların aşağıdaki gibi düzenleneceği veya silineceği bazı durumlar vardır:

  • İstenmeyen veya yalnızca tanıtım amaçlı olduğu düşünülen yorumlar silinecektir. Alakalı içeriğe bağlantı eklenmesine izin verilir, ancak yorumlar gönderi konusuyla alakalı olmalıdır.
  • Küfür içeren yorumlar silinecek.
  • Rahatsız edici sayılabilecek dil veya kavramlar içeren yorumlar silinecektir. Bu, taciz edici, tehdit edici, pornografik, saldırgan, yanıltıcı veya iftira niteliğinde dil içerebilir.
  • Bir kişiye doğrudan saldıran yorumlar silinecektir.
  • Diğer posterleri taciz eden yorumlar silinecektir. Lütfen diğer katkıda bulunanlara karşı saygılı olun.
  • Anonim yorumlar silinecek. Yalnızca kendilerini tanıtan posterlerden gelen yorumları kabul ediyoruz.

Bu blogun sahibi, önceden haber vermeksizin bloga gönderilen yorumları düzenleme veya silme hakkını saklı tutar. Bu yorum politikası herhangi bir zamanda değiştirilebilir. Yorum politikasıyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen şu adresten bize bildirin: [blog contact information].