Skip to content

Blogger nedir?

18 de Nisan de 2021

Blogger nedir? Blogger, Google’ın blog oluşturmak için kullandığı ücretsiz bir araçtır. Blogger’ın önceki sürümleri yoğun bir şekilde Blogger logosuyla markalandı, ancak en son sürüm esnek ve markasız olduğundan, onu büyük bir yatırım yapmak zorunda kalmadan bloglarınızı oluşturmak ve tanıtmak için kullanabilirsiniz.

Blogger’a Başlayın

Daha karmaşık blog araçları mevcut olsa da, ister arkadaşlarınızı ve ailenizi hayatınız hakkında güncelliyor olun, ister kendi tavsiye sütununuzu barındırıyor veya siyasi görüşlerinizi tartışıyor olun, maliyet (ücretsiz) ve esneklik kombinasyonu Blogger’ı çekici bir seçenek haline getirir. Blogunuzda birden çok katılımcı olabilir veya yalnızca siz olabilirsiniz. Hatta podcast beslemeleri yapmak için Blogger’ı bile kullanabilirsiniz.

Cankurtaran / Madelyn Goodnight
Google, Blogger’ı sürdürmek için yeni hizmetler oluşturmak için sahip olduğu kadar çaba sarf etmedi, bu nedenle Blogger’ın bir noktada sona ermesi olasıdır. Geçmişte Google, içeriği diğer platformlara taşımak için işlemler sağladı, bu nedenle Google Blogger’ı sonlandırırsa, WordPress’e veya başka bir güvenilir platforma geçme şansınız yüksektir. Bir Blogger hesabı oluşturmak kolaydır. İlk önce bir hesap oluşturursunuz. Ardından blogunuz için bir ad ve şablon seçersiniz. Örneğin, işinizle ilgili profesyonel blogunuzu kediler hakkındaki kişisel blogunuzdan ayırmak için tek bir hesap altında birden fazla blog oluşturabilirsiniz.

Blogger'da yeni blog arayüzü

Blogunuz kurulduktan sonra, Blogger temel bir Ne Görüyorsanız Onu Alırsınız (WYSIWYG) düzenleyicisi sunar. Veya isterseniz düz HTML’ye geçin. Çoğu medya türü gönderilere gömülebilir, ancak çoğu blog platformunda olduğu gibi JavaScript kısıtlıdır. Daha fazla biçimlendirme seçeneğine ihtiyacınız varsa, Blogger blogunuza yazı yazmak için Google Dokümanlar’ı kullanın.

Blogger'da yeni gönderi

Blogunuzu Koruyun

Blogger, blogunuzu blogspot.com’da barındırır ve insanların blogunuzu nasıl kullandığını gösteren analizler içerir. Blogunuzu oluştururken varsayılan bir Blogger URL’si, mevcut alanınızı veya Google Domains üzerinden satın aldığınız bir alanı kullanın. Google’ın ücretsiz barındırma hizmetini kullanmanın avantajı, iyi ölçeklenmesidir, bu nedenle popüler hale gelirse blogunuzun çökmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Blogger'da Google Domains arayüzü

Blogunuza kolayca mesaj göndermek için, kayıtlarınızı blogunuza e-posta ile göndermek için Blogger’ı gizli bir e-posta adresiyle yapılandırın. E-posta gönderimi ile, blogunuza yazı yazmak için mobil cihazınızı kullanabilirsiniz. Resimleri doğrudan mobil cihazınızdan göndermek için Blogger Mobile’ı (Blogger ile ilgili bir hizmet) kullanın. Google şu anda mobil cihazlardan doğrudan Blogger’a sesli mesaj göndermek için bir yol sunmamaktadır.

Blogunuzun Görünümünü Değiştirin

Blogger, birkaç varsayılan şablon sunar ve istediğiniz zaman yeni bir şablona geçebilirsiniz. Şablon, blogunuzun görünümünü kontrol eder. Ayrıca bir şablonu özelleştirebilir ve oluşturabilirsiniz, ancak bunu yapmak için ileri düzeyde CSS ve web tasarımı bilgisi gerekir. Alternatif olarak, birçok site ve kişi Blogger şablonlarını kişisel kullanım için ücretsiz sunar. Blogger’da çoğu şablon öğesinin düzeni sürüklenip bırakılarak değiştirilebilir. Yeni öğeler eklemek kolaydır ve Google, bağlantı listeleri, başlıklar, başlıklar ve AdSense reklamları gibi iyi bir seçim sağlar. Blogunuzu daha da özelleştirmek için fotoğraf albümleri veya oyunlar gibi gadget’lar ekleyin ve bunları değiştirin.

Gadget'lar dahil Blogger'da düzen görünümü

Blogger, resimleri masaüstünüzden blogunuza yüklemek için sürükle ve bırak işlevi sunar. Resimleri yerleştirmek için Google Fotoğraflar’ı veya videoları yerleştirmek için YouTube’u da kullanabilirsiniz.

Blogunuzu Yönetin

Blogunuzu özel bir günlük olarak kullanmak istiyorsanız, yazılarınızı özel yapın. Gizlilik ayarını yalnızca blog’un tamamı için ayarlayabilirsiniz, tek tek gönderiler için değil. Blogunuzu belirli kişiler için erişilebilir hale getirmek istiyorsanız, yayınlarınızı yalnızca onaylanmış okuyucularla sınırlandırın. Bu ayarı kullanırsanız, onayladığınız her kişinin blogunuzu okuyabilmesi için bir Google hesabına giriş yapması gerekir. Blogunuzu olabildiğince çok kişiyle paylaşmak istiyorsanız, Blogger, paylaşmayı kolaylaştırır. Facebook ve Pinterest gibi çoğu sosyal paylaşım sitesiyle uyumludur. Düzeninizi korumak ve okuyucuların belirli konulardaki gönderileri bulmalarına yardımcı olmak için her gönderiye etiketler ekleyin. Bu şekilde, hızlı yemek tarifleri, çocuklar için yemek pişirme veya sağlıklı atıştırmalık fikirleri hakkındaki tüm gönderileriniz doğru bir şekilde tanımlanır. Blog sayfanıza otomatik olarak reklam yerleştirmek için AdSense’i kullanarak doğrudan blogunuzdan para kazanabilirsiniz. Kazandığınız miktar, konunuza ve blogunuzun popülerliğine bağlıdır. AdSense kullanmıyorsanız, siz koymadıkça blogunuzda hiçbir reklam görünmez.

Sonuç olarak

Düzenli gönderileri takip edip edemeyeceğinizi ve düzenli bir izleyici kitlesi çekip çekemeyeceğinizi öğrenmek için Blogger ile blog oluşturma çabalarınızı başlatın. Daha sonra kar için blog yazmayı ciddiye alırsanız, kendi web alanınıza yatırım yapın ve daha fazla özelleştirme seçeneği ve izleme bilgisi içeren daha gelişmiş bir blog oluşturma aracı kullanın. O zamana kadar, fiyat açısından, Blogger çok yönlü bir blog oluşturma aracıdır ve başlamak için mükemmel bir yerdir.