Skip to content

Blu-ray Disk Oynatıcı Satın Almadan Önce

15 de Nisan de 2021

DVD 1996 / 97’de piyasaya sürüldüğünde, VHS’den önemli bir yükseltmeydi. Bununla birlikte, HDTV piyasaya sürüldükten sonra, 2006 yılında çıtayı yükselten iki disk formatı kullanıma sunuldu: Blu-ray Disk ve HD-DVD.

Blu-ray vs. DVD

DVD ve Blu-ray / HD-DVD arasındaki temel fark, DVD’nin standart tanımlı 480i çözünürlüklü bir format olmasıdır, Blu-ray / HD-DVD disk videosu ise 1080p HDTV kalitesine kadar olabilir. Blu-ray ve HD-DVD aynı sonuçları elde etti ancak uyumsuz formatlardı (VHS’ye karşı BETA’yı hatırlıyor musunuz?). Film stüdyoları filmleri hangi formatta yayınlayacaklarını seçmek zorundaydı ve tüketiciler hangi format oynatıcısını satın alacaklarına karar vermek zorundaydı. 2008 yılında, HD-DVD resmi olarak durduruldu ve Blu-ray, DVD’ye alternatif tek yüksek tanımlı disk olarak kaldı.

Blu-ray Diskler

Bir Blu-ray Disk oynatıcının ana özelliği Blu-ray diskleri oynatmaktır. Çoğu oynatıcı hem 2D hem de 3D Blu-ray diskleri oynatabilir (bir 3D TV veya 3D video projektörü gereklidir). Blu-ray başlıklarının fiyatları genellikle DVD’lerden yaklaşık 5 $ veya 10 $ daha fazladır. Bununla birlikte, eski Blu-ray başlıkları bazen bazı yeni DVD başlıklarından daha düşük fiyatlı bulunabilir. Çoğu Blu-ray Disk paketi, aynı zamanda başlığın DVD sürümüyle birlikte gelir.

Blu-ray Disk Oynatıcı Çok Yönlülüğü

Blu-ray diskleri oynatmaya ek olarak, bu oynatıcılar çok daha fazlasını yapabilir.

  • Tüm Blu-ray Disk oynatıcılar (birkaç eski model hariç) ayrıca DVD ve CD oynatır.
  • Çoğu oynatıcı, internetten (Netflix, Vudu, Hulu ve diğerlerini içerebilir) veya yerel ev ağından (PC’ler ve medya sunucuları) aktarılan ses / video içeriğine ve flash sürücüler gibi uyumlu USB cihazlarında depolanan içeriğe erişebilir.
  • Bazı Blu-ray Disk oynatıcılarda Ekran Yansıtma (Miracast) bulunur. Ekran yansıtma, uyumlu bir akıllı telefon veya tabletten içeriğin ses / video paylaşımına izin verir ve bu da bu ses ve videoyu uyumlu bir TV ve ses sistemine gönderir.
  • Bazı oynatıcılar, müziğin bir CD’den USB flash sürücüye kopyalanmasına izin veren CD’den USB’ye kopyalama sağlar.
Cankurtaran / Elise Degarmo

Blu-ray’e Geçerseniz Mevcut DVD’leriniz Eski Değil

Blu-ray Disk oynatıcılar DVD’leri oynatır, böylece DVD koleksiyonunuzu atmanıza gerek kalmaz. Ayrıca, bu oynatıcılar daha iyi görünüyor çünkü tüm Blu-ray oynatıcılar video yükseltme özelliğine sahip. DVD’ler gerçek Blu-ray diskler kadar iyi görünmese de, yükseltme gözle görülür bir gelişme sağlar.

Blu-ray Disk Oynatıcıların Sahip Olduğu Bağlantı Türleri

Blu-ray Disk oynatıcılar 2006 / 07’de ilk çıktığında, bu oynatıcılar aşağıdakilerin bir kısmını veya tamamını içeren çoğu DVD oynatıcıyla aynı bağlantıları sağladı: Kompozit, S-Video ve Bileşen video çıkışları, Analog Stereo, Dijital Optik veya Dijital Koaksiyel Ses çıkışları. Bununla birlikte, yüksek çözünürlüklü çözünürlük çıkış kapasitesinin (1080p’ye kadar) ihtiyaçlarını karşılamak için, HDMI çıkışları da dahil edilmiştir. Üst düzey Blu-ray Disk oynatıcılarda, bazen 5.1 / 7.1 kanal analog çıkışlar bulunur. Bu çıkışlar, kodu çözülmüş bir surround ses sinyalinin 5.1 / 7.1 analog girişli AV alıcılarına aktarılmasına izin verir. Tüm oynatıcılar (bazı eski modeller hariç), bir ev ağına ve internete kablolu bağlantı için Ethernet / LAN bağlantı noktalarına sahiptir (çoğu oyuncu ayrıca dahili Wi-Fi’ye sahiptir). Blu-ray Disk oynatıcılarda genellikle, ürün yazılımı güncellemelerini yüklemek ve aşağıdakilerden birini veya birkaçını sağlamak için kullanılabilen bir veya iki USB bağlantı noktası bulunur:

  • BD-Live bellek genişletme (belirli Blu-ray Disk başlıklarıyla ilişkili ek çevrimiçi tabanlı içeriğe erişim sağlar).
  • Flash sürücülerde depolanan dijital medya dosyalarına erişim.
  • Dahili Wi-Fi bulunmayan oynatıcılar için bir USB Wi-Fi adaptörünün bağlantısı.

Blu-ray Disk Oynatıcı Bağlantılarına İlişkin 2013 Kararı

2013’ten itibaren Blu-ray Disk oynatıcılardan tüm analog video bağlantılarının kaldırılmasına karar verildi. Gerekli olmamasına rağmen, bazı üreticiler analog ses bağlantılarını da kaldırmayı tercih etti.

Pioneer BDP-320 Blu-ray Disk Oynatıcı - Arka Panel - LAN, USB, HDMI BağlantılarıArtık yeni satılan tüm Blu-ray Disk oynatıcılar, video çıkışı için yalnızca HDMI çıkışlarına sahiptir. Ses için HDMI ve dijital optik ve / veya dijital koaksiyel ses çıkışı (ve bazen 5.1 / 7.1 kanal analog ses çıkışları) sağlanır. Bazı oynatıcılar, ses ve görüntünün ayrı hedeflere gönderilmesi gereken durumlarda kullanılan iki HDMI çıkışına sahiptir.

Bölge Kodlama ve Kopya Koruması

DVD’ye benzer şekilde, Blu-ray Disk formatı bir bölge kodlama ve kopya koruma sistemine sahiptir. Bu, dünyanın belirli bölgelerinde satılan oyuncuların belirli bir bölge koduna bağlı olduğu anlamına gelir. Ancak, DVD’lerden farklı olarak, daha az bölge vardır ve çoğu Blu-ray disk her zaman bölge kodlu değildir. Blu-ray Disk formatı ayrıca iki şekilde gelişmiş kopya korumasını da destekler:

  • HDMI özellikli cihazların, bir düzeyde kopya koruması sağlamak için bir el sıkışma süreciyle birbirlerini tanıyabilmeleri gerekir. El sıkışma gerçekleşmezse, Blu-ray Disk oynatıcıdan HDMI donanımlı bir TV’ye veya video projektörüne hiçbir sinyal görüntülenmez. El sıkışma süreci bazen yanlış bir alarmı tetikleyerek düzeltilmesi için sorun gidermeyi gerektirir.
  • Blu-ray için özel olarak tasarlanmış bir başka kopya koruma seviyesi Cinavia’dır. Cinavia kodlaması, ticari Blu-ray disklerinin yetkisiz kopyalarının oynatılmasını engeller. Son yıllarda ABD için üretilen ve çoğu diğer pazarlar için üretilen tüm Blu-ray Disk oynatıcılar arasında Cinavia bulunur.

Blu-ray’in Görsel Avantajlarından Yararlanmak İçin Bir HDTV’ye İhtiyacınız Var

İlk piyasaya sürüldüğünde, çoğu Blu-ray Disk oynatıcı, en azından kompozit video girişleri olan bir TV’ye bağlanabilir. Bununla birlikte, tam yüksek tanımlı Blu-ray çözünürlüğe (1080p) erişmenin tek yolu, HDMI bağlantısı yoluyla veya bazı kısıtlamalarla bileşen video bağlantılarıyla 2013’ten önce yapılmış oynatıcılardır.

Blu-ray Bir Video Yükseltmesinden Daha Fazlasıdır

1080p videoya ek olarak, Blu-ray Disk oynatıcılar Blu-ray disklerde kodlanabilen (ancak DVD’de değil) ek ses formatlarına erişebilir. Bu formatlar arasında, dahili olarak kodu çözülebilen (Dolby TrueHD / DTS HD-Master Audio durumunda) veya bunları geçebilen Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio ve DTS: X ve Dolby Atmos / DTS: X bulunur. , kod çözme için uyumlu bir ev sineması alıcısına çözülmüş. Alıcınız bu biçimlerle uyumlu değilse, oynatıcı bunu otomatik olarak algılar ve varsayılan olarak standart Dolby Digital / DTS’ye geçer.

4K Faktörü

4K Ultra HD TV’nin piyasaya sürülmesinin bir sonucu olarak, Blu-ray Disk oynatıcılar bu zorluğun üstesinden gelmek için daha da gelişti. Artık iyi bir seçimle 4K yükseltme gerçekleştirme yeteneğine sahip oyuncular ortaya çıktı.

Sony UBP-X800 4K Ultra HD Blu-ray Oynatıcı

Sony
4K Ultra HD TV’niz varsa, 4K yükseltme özelliğine sahip bir Blu-ray Disk oynatıcı, Blu-ray Disc (ve DVD) içeriğinin 4K Ultra HD TV’de daha iyi görünmesini sağlar. DVD yükseltmenin gerçek yüksek tanımlı (1080p) ile aynı olmaması gibi, 4K yükseltme de gerçek 4K ile aynı sonuçları vermez. Yine de birçok tüketici için yeterince yaklaşıyor. 4K hikayesi burada bitmiyor. 2016 yılında tüketicilere yeni bir disk formatı sunuldu: Ultra HD Blu-ray. Bu format, Blu-ray diske benzeyen diskler kullanır. Bununla birlikte, video bilgileri, uyumlu 4K Ultra HD TV’lerin tüm özelliklerinden yararlanabilen gerçek 4K çözünürlükte (bazı ek renk ve HDR parlaklık / kontrast geliştirmeleriyle) kodlanmıştır.

Sony, 4K Blu-ray Disk Uzmanlığı

Sony
Bu yeni disk biçimi, yeni bir oynatıcı ve disk turu anlamına gelir. Mevcut Blu-ray Disk oynatıcılarda Ultra HD Blu-ray formatındaki diskleri oynatamayacak olsanız da, oynatıcılar Blu-ray diskleri (2D / 3D), DVD’leri (hem Blu-ray diskler için 4K yükseltme ile hem de DVD’ler) ve müzik CD’leri. Çoğu oynatıcı, internet akış içeriğine (4K akış içeriği dahil) ve ev ağınızda bulunabilecek diğer uyumlu cihazlardaki içeriğe erişim de sağlar.

Blu-ray’e Başlamanın Size Maliyeti Ne Kadar?

Blu-ray oynatıcılar 59 $ ‘dan başlıyor ve yaklaşık 199 $’ a kadar çıkıyor. 99 $ karşılığında harika bir oyuncu elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, fiyat arttıkça, ek bağlantı seçenekleri, daha iyi video işleme, daha kapsamlı ağ ve daha fazla internet akışı seçeneği yaygın olarak sağlanır. Daha yüksek fiyat noktalarına ulaştığınızda, CD’lerden ciddi müzik dinlemek için Blu-ray Disk oynatıcılarını ve ayrıca SACD ve DVD-Audio diskleri audiophile hedefli formatları kullananlar için analog ses çalma vurgulanır. Bazı makul fiyatlı Blu-ray Disk oynatıcılar, bir 3D TV’ye bağlandığında 3D oynatma ve 4K Ultra HD TV’ye bağlandığında 4K yükseltme sunar. Ultra HD Bu-ray Disk oynatıcılar, çoğu Blu-ray Disk oynatıcıdan daha pahalı olan 149 ila 1.500 ABD Doları arasında bulunabilir. 2006 / 07’de, ilk Blu-ray Disk oynatıcılar 1.000 $ aralığında fiyatlandırıldı ve 1996 / 97’de piyasaya sürülen ilk DVD oynatıcılar 500 $ fiyat aralığındaydı.

Blu-ray Sizin İçin Değer mi?

Blu-ray, bir HD veya 4K Ultra HD TV ve ev sinema sistemini tamamlamak için harika ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Bu yükseltmeyi yapmak istemiyorsanız, yükseltme özelliğine sahip DVD oynatıcılar genellikle 39 doların altında fiyatlandırılır ve bu da DVD ile Blu-ray arasındaki boşluğu daraltabilir. Bununla birlikte, Blu-ray Disc (ve Ultra HD) oynatıcı fiyatları düşmeye devam ettikçe, DVD oynatıcıların bulunması zorlaşıyor. Blu-ray Disk oynatıcıların sunduğu çok yönlülük sayesinde, bu oynatıcılar TV izlemeyi tamamlamak için harika bir yol sağlar. Oppo Digital ve Samsung artık Blu-ray veya Ultra HD Blu-ray Disk oynatıcılar yapmıyor. Blu-ray ve Ultra HD Blu-ray oynatıcı üreticileri arasında Sony, Panasonic, LG, Pioneer, Funai (Philips, Magnavox) ve Yamaha bulunur.