Skip to content

Blu-ray ve HD-DVD Temelleri

22 de Nisan de 2021

Blu-ray ve rakibi HD-DVD, olası DVD halefleri olarak 2006 yılında tanıtıldı. DVD yüksek çözünürlüklü bir format olmadığından, Blu-ray ve HD-DVD yüksek tanımlı boşluğu daha fazla derinlik, renk ve görüntü ayrıntısıyla doldurmayı amaçladı. HD-DVD 2008’de kullanımdan kaldırılırken, Blu-ray hala ev sinemaları için popüler bir seçenektir. Blu-ray ve HD-DVD formatlarının karşılaştırması, etkileri ve şu anki kullanılabilirlikleri burada. HD-DVD 2008’de durdurulmuş olsa da, HD-DVD oynatıcılar ve diskler hala ikincil piyasada satılmakta ve alınıp satılmaktadır.

Blu-ray

 • Oynatıcılar ve diskler yaygın olarak bulunur.
 • Oynatıcılar DVD’ler ve CD’ler ile uyumludur.
 • Oynatıcılar HD-DVD disklerle uyumlu değildir.
 • 1080p’ye kadar çözünürlüğü destekler.
 • Bölge kodlaması oynatma kısıtlamalarını destekler.
 • Büyük disk kapasitesi.

HD-DVD

 • Oynatıcılar ve diskler artık üretilmiyor.
 • Oynatıcılar DVD’ler ve CD’ler ile uyumludur.
 • Oynatıcılar Blu-ray disklerle uyumlu değildir.
 • 1080p’ye kadar çözünürlüğü destekler.
 • Bölge kodlaması oynatma kısıtlaması yoktur.
 • Sınırlı disk kapasitesi.

Blu-ray ile HD-DVD’nin Tarihçesi

Blu-ray ve HD-DVD formatları, DVD’lerde kullanılan kırmızı lazer teknolojisinden daha kısa bir dalga boyuna sahip olan mavi lazer teknolojisini kullanır. Bu, DVD boyutundaki bir diskin tüm filmi HDTV çözünürlüğünde tutmasını sağlar. 2008 yılında piyasaya sürüldüğünde Apple, Denon, Hitachi, LG, Matsushita (Panasonic), Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony ve Thomson gibi şirketler donanım tarafında Blu-ray’i savundu. Samsung ve Thomson, NEC, Onkyo, Sanyo ve Toshiba ile birlikte HD-DVD’yi de destekledi. Yazılım tarafında, Lions Gate, MGM, Miramax, Twentieth Century Fox, Walt Disney Studios, New Line ve Warner Blu-ray destekledi. BCI, Dreamworks, Paramount Pictures, Studio Canal, Universal Pictures ve Microsoft başlangıçta HD-DVD’ye destek verdi. 2008 ortalarında, tüm HD-DVD donanım ve yazılım desteği kesildi ve bu şirketler dikkatlerini Blu-ray’e kaydırdı.

Blu-ray Genel Özellikler

Blu-ray özelliklerinin ve diğer özelliklerinin bir listesi aşağıda verilmiştir.

Depolama Kapasitesi: Önceden Kaydedilmiş Oynatma Materyali (BD-ROM)

 • Tek katman: 25 GB
 • Çift katman: 50 GB

Depolama Kapasitesi: Evde Kayıt (BD-R / BD-RE)

 • Tek katman: 25 GB
 • Çift katmanlı 50 GB

Bağımsız tüketici Blu-ray Disk kaydediciler ABD’de mevcut değildir

Veri aktarım hızı

54 Mbps’ye kadar kapasiteye sahip ortalama 36 ila 48 Mbps vardır. Bu, HDTV yayınları için onaylanan 19,3 Mbps aktarım hızını aşıyor.

Disk Özellikleri

Yeni format, yeni disk üretim ve kopyalama tesislerinin yeniden düzenlenmesini ve inşasını gerektiriyordu.

Video Özellikleri

Blu-ray tam MPEG2 kodlama, MPEG4 AVC (H.264 olarak da bilinir) ve VC1 (Microsoft Windows Media Video formatına göre) ile uyumludur. 480i’den 1080p’ye (2D veya 3D olarak) video çözünürlükleri, içerik üreticisinin takdirine bağlı olarak uygulanabilir.

Ses Özellikleri

Tüm oynatıcılarda yalnızca Dolby Digital, DTS ve sıkıştırılmamış PCM gereklidir. Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio gibi diğer formatlar isteğe bağlıdır. 2008’den beri üretilen Blu-ray Disk oynatıcıların çoğu, yerleşik Dolby TrueHD / DTS-HD Master Audio kod çözme, kodlanmamış bit akışı çıkışı veya her ikisini de içerir. Ayrıca, çoğu Blu-ray Disk oynatıcı, Dolby Atmos ve DTS: X sürükleyici surround ses kodlaması ile uyumludur.

Ağ Yeteneği

Blu-ray formatı, ağ ve internet özelliklerini destekler. Çoğu oyuncunun yerleşik bir Wi-Fi bağlantı seçeneği vardır. Çoğu Blu-ray Disk oynatıcı, Netflix, Vudu, Hulu ve Amazon Video’ya erişim gibi internet akış yetenekleri de sağlar.

HD-DVD Genel Özellikleri

İşte HD-DVD’nin özelliklerinin ve diğer özelliklerinin bir listesi.

Depolama Kapasitesi: Önceden Kaydedilmiş Oynatma Materyali (HD-DVD-ROM)

 • Tek katman: 15 GB
 • Çift katman: 30 GB
 • Üç Katman: 51 GB (geliştirildi ancak piyasaya sunulmadı)

Depolama Kapasitesi: Evde Kayıt (HD-DVD-R / HD-DVD-Yeniden Yazılabilir)

 • Tek katman: 20 GB
 • Çift Taraflı Disk: 40 GB
 • Çift Katman: 35 GB (önerilen)

Veri aktarım hızı

HD-DVD’nin veri aktarım hızı 36 Mbps’dir. Bu, HDTV yayınları için onaylanan 19,3 Mbps aktarım hızını aşıyor.

Disk Özellikleri

Biçim, mevcut DVD yapısına benziyordu, bu nedenle mevcut DVD üretim ve çoğaltma tesislerinde minimum düzeyde yükseltme ve yeniden teçhizat gerektiriyordu.

Video Özellikleri

MPEG2, MPEG4 ve VC1 kodlamasıyla uyumludur. 3D tanıtılmadan önce format kaldırıldığından, 3D hiçbir zaman HD-DVD seçeneklerinin bir parçası olarak dahil edilmedi.

Ses Özellikleri

Tüm HD-DVD oynatıcıların Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS-HD, sıkıştırılmamış PCM ve standart Dolby Digital ve DTS içermesi gerekiyordu.

Ağ Yeteneği

Tüm HD-DVD oynatıcılar ağa bağlıydı ve aygıt yazılımı güncellemelerini ve diğer etkileşimli özellikleri indirmek için yerleşik bir Ethernet bağlantı noktasıyla donatılmıştı.

Blu-ray Disk Biçimi Oynatıcı Profilleri

Temel Blu-ray Disk formatına ve oynatıcı özelliklerine ek olarak, üç profil, belirli nesil Blu-ray Disk oynatıcıların yeteneklerini açıklar. Profilleri ne olursa olsun, çoğu Blu-ray diskini çoğu Blu-ray Disk oynatıcıda oynatabilmeniz gerekir. Yalnızca belirli oynatıcılarda erişilebilen, profile özgü bazı içerikler vardır. HD-DVD formatının bir profil sistemi yoktur. Tüm HD-DVD oynatıcılar, etkileşimli ve internet özellikleri içeriyordu.

Profil 1.0

Bu profil, Kasım 2007’den önce yapılmış tüm Blu-ray Disk oynatıcıları kapsar. Bu oynatıcıların bir video kod çözücüsü vardır ve internet bağlantısı yoktur. Blu-ray disklerdeki PIP (resim içinde resim) gömülü içeriğe veya web etkin içeriğe erişemezler. (Tüm HD-DVD oynatıcıların bu yeteneklere ilk günden itibaren yerleşik olması gerekiyordu.)

Profil 1.1

Bu profil, Kasım 2007’den sonra piyasaya sürülen tüm Blu-ray Disk oynatıcı modellerine ikinci bir ses / video işlemcisi ve 256 MB bellek depolama alanı ekler. Bu, gömülü PIP yorum içeriğine ve bazı Blu-ray disklerde bulunan diğer etkileşimli özelliklere erişim sağlar (ayrıca Bonus Görünümü olarak). Bazı profil 1.1 oyuncuları, tüm Profil 1.1 oyuncularının internet bağlantısı olmasa da, web’de bulunan aygıt yazılımı yükseltmelerine doğrudan erişime izin verir.

Profil 2.0

Bu profil BD-Live olarak adlandırılır. Profil 1.1’e benzer, ancak 1 GB bellek depolama kapasitesi ekler ve bir Ethernet bağlantısının dahil edilmesini gerektirir (Wi-Fi isteğe bağlıdır). Bu oynatıcılar, Blu-ray disklerdeki ek içeriğe ve web özellikli özelliklere erişmede daha iyidir. Bazı Profile 1.1 oynatıcıların donanım yazılımını ve belleğini, Ethernet ve USB giriş bağlantıları varsa harici bir flash karttan veya sürücüden yükseltebilirsiniz. Sony PlayStation 3 Blu-ray donanımlı oyun konsolunu indirilebilir bir ürün yazılımı yükseltmesiyle Profil 2.0’a yükseltin.

Blu-ray ve HD-DVD Tüketici Pazarını Nasıl Etkiledi?

Blu-ray muazzam bir donanım desteğinden yararlanırken, HD-DVD daha basit üretim ve daha düşük başlangıç ​​maliyetleri avantajına sahipti. Bunun nedeni, DVD oynatıcıları, diskleri ve film yayınlarını yapan üretim tesislerinin kolayca HD-DVD ürünleri oluşturabilmesiydi. Blu-ray daha iyi depolama kapasitesine sahipti. Blu-ray diskler, tam uzunluktaki filmleri ve ekstra özellikleri kolayca barındırabilir. HD-DVD, çok katmanlı diskler ve VC1 sıkıştırma teknolojisi uygulayarak buna karşı çıktı. Yine de Blu-ray tercih edilen format oldu. Bir Blu-ray filmi bir HD-DVD oynatıcıda oynatamazsınız veya bunun tersi de mümkün değildir.

Blu-ray ve HD-DVD Kullanılabilirliği

Blu-ray Disk oynatıcılar dünya çapında yaygın olarak bulunur ve makul fiyatlıdır. Kullanılmış veya satılmamış HD-DVD birimleri eBay’de veya diğer ikinci el sitelerde bulunabilir. Blu-ray film başlıkları haftalık olarak yayınlanır ve DVD’lerden yaklaşık 5 ABD Doları veya 10 ABD Doları daha yüksek fiyatlı binlerce film vardır. Yeni HD-DVD sürümleri 2008’de durduruldu ve ikincil piyasada çok azı var. DVD formatı eski olmaktan uzaktır. DVD şu anda tarihteki en başarılı eğlence formatıdır. Tüm Blu-ray Disk oynatıcılar (ve halen kullanılmakta olan tüm HD-DVD oynatıcılar) standart DVD’leri oynatabilir.

Blu-ray Bölge Kodlaması

Blu-ray Disk ile kullanılan bölgelerin listesi:

 • Bölge A: ABD, Japonya, Latin Amerika ve Doğu Asya (Çin hariç).
 • Bölge B: Avrupa, Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda.
 • Bölge C: Çin, Rusya ve geri kalan ülkeler.

HD-DVD’de bölge kodlaması yoktu.

Her İki Biçim Hayatta Kalmış Olabilir mi?

Bir noktada üreticiler, kombo oynatıcılarla Blu-ray ve HD-DVD uyumsuzluk sorunlarını çözmeyi düşündüler. LG, BH100 ve BH200 olmak üzere iki Blu-ray Disk ve HD-DVD kombo oynatıcıyı piyasaya sürdü. Blu-ray ve HD-DVD hibrit diskler de tartışıldı. Nihayetinde, 2008’de HD-DVD formatı resmi olarak durdurulduğunda, bu hibrit teklifler terk edildi.

Ultra HD Blu-ray Disk

Ultra HD Blu-ray diskler ve oynatıcılar 2016 yılında mağaza raflarında göründü ve 4K çözünürlüğü ve diğer görüntü iyileştirmelerini disk tabanlı bir video formatına getirdi. Ultra HD Blu-ray Disk oynatıcılar, 1080p Blu-ray diskleri, DVD’leri, CD’leri ve USB ortamını oynatabilir. Bu oynatıcılar, eski içeriği de yükseltebilir. Ayrıca internet bağlantısını ve ağ akışını destekler ve daha geniş bir renk aralığı ve daha fazla görüntü bilgisi sağlayan HDR (Yüksek Dinamik Aralık) özelliği sunarlar.