Skip to content

Bluetooth Kayıt Oyuncuları Modern ve Retro’yu Karıştırır

15 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Yeni Victrola plak çalarlar, eski tarz plak yetenekleri ve bir Bluetooth bağlantısı sunar.
  • 100 $ ‘dan daha düşük bir fiyata sahip olan yeni rekor oyuncular harika görünüyor.
  • Kayıtların çalınması, müzik akışından daha tatmin edici bir deneyim olabilir.
Victrola
Victrola, geçmiş yıllara nostaljiye sahip müzik tutkunları için Bluetooth bağlantısı sunan ilgi çekici bir çift plak çalar piyasaya sürüyor. Eastwood Hybrid Turntable (99 $) ve The Canvas (79 $) güzel görünüyor. Bununla birlikte, eski görünümlerine rağmen bu pikaplar tüm modern kolaylıklardan vazgeçmiyor. 33 1/3, 45 ve 78 RPM diskleri döndürürler, ancak aynı zamanda akıllı cihazınızdan müzik akışı yapmanızı veya herhangi bir harici Bluetooth hoparlörden kayıtlarınızı çalmanızı sağlar. Twee? Belki, ama bu geriye dönük teknolojide son derece çekici bir şey var. Şimdiye kadar kaydedilen neredeyse her şarkının bir tıklama ile indirilebildiği veya yayınlanabildiği bir çağda, fiziksel kayıtları kullanmak müzik yorgunluğunun panzehiri olabilir.

Retro Tarzı

Yeni pikaplar, modern ve retro arasında ince bir çizgide yürüyor. Eastwood, bir SoHo çatı katında veya bir Ikea showroomunda evde olacak şık bir bambu kaplamaya sahiptir. Ses tarafında, bu model bir Audio-Technica AT-3600LA kartuş ve stereo hoparlörlere sahiptir. Kanvas, birlikte verilen çıkartmalarla süslenebilen beyaz bir kaplama ile görünümünü özelleştirmenize olanak tanır. Victrola, döner tablanın daha fazla bas ve ses netliği sağlayan seramik bir kaleme sahip olacağından övünürken, taşınabilirlik için bir taşıma sapı vardır.

Eastwood Hybrid Turntable açık ve bir masanın üzerinde oturuyor

Victrola
Victrola’nın en son modelleri, Bluetooth plak çalar pazarında zorlu bir rekabetle karşı karşıya. Victrola’nın kendi The Navigator modeli (140 $) çeşitli farklı yüzeylere sahiptir ve ayrıca CD’leri, kasetleri çalabilir ve bir radyo alıcısına sahiptir. Şirket, daha üst düzeyde, Sony’nin PS-LX310BT’sinin (199 $) şık, modern görünümlü ve “doğal ses” ürettiğini söylüyor. Büyük harcama yapanlar için, metal bir heykele benzeyen ve şirketin web sitesine göre “kartuştan maksimum miktarda ses ayrıntısını ve dolayısıyla kayıtlarınızı almak” için tasarlanmış bir kola sahip olan Cambridge Audio Alva TT (1200 $) da var. Piyasadaki çok sayıda pikap, vinil için hala bir pazar olduğunu kanıtlıyor. Bu günlerde müzik daha az değerli hissettiriyor çünkü çok kolay ulaşılabilir durumda. Apple Music’ten Pandora’ya kadar tüm yayın hizmetleri arasında, hiçbir zaman bu kadar çok müziğin bu kadar azına ulaşamadığı altın bir melodi çağında yaşıyoruz. “Bu aletlerden birini denemekten heyecan duyuyorum çünkü bizi müzikal geçmişimize biraz daha yaklaştırıyorlar.” Ama ne pahasına? Bu bir muamma, ancak mevcut tüm müzikle, bazen müziğin azaldığını hissediyorum. Müziğin tamamen kullanılabilirliği, keşif ve dinleme deneyiminin değerini düşürür. Bir zamanlar, eski bir avcı-toplayıcı gibi, müzik hayranları en son melodileri takip etmek zorunda kaldılar. Yeni albümlerin kokusunu bir dergide ya da radyoda bir parça müzik duyarak yakaladılar. Ardından, fiziksel nesne bir müzik çalara yerleştirilirken son heyecandan önce kasetler veya CD’ler için bir plak dükkanında arama yapıldı. Zevkin yarısı kovalamacaydı ve bu kayboldu.

Vinil Üzerinden Daha İyi Ses?

Müziğinize fiziksel medyada sahip olmanın tarif edilemez memnuniyetinin ötesinde, bazı insanlar dijital medyanın kalitesiz olduğunu iddia ediyor. Odyofil Mark Starlin, “CD’ler piyasaya çıktığından beri müziğin ses kalitesi hakkında süregiden bir tartışma var” diye yazıyor. “CD’ler ilk piyasaya sürüldüklerinde, vinilden daha iyi ses veren bir ortam oldukları söyleniyor. Asla eskimeyecek bir ortam. Ancak bu her zaman böyle değildi. İnsanlar, tamamen dijital kayıtların kulağa sert gelebileceğini çabucak keşfettiler.”

Bazıları müzik akışının CD’lerden veya kayıtlardan daha az bilgi yakaladığını iddia ediyor. Neil Young bir keresinde “Dijital çağda yaşıyoruz ve maalesef müziğimizi alçaltıyor, gelişmiyor,” demişti. Tidal gibi bazı akış hizmetleri, “yüksek kaliteli” müzik sunarak kaliteyi artırmaya çalışır. Victrola’nın en son plak çalarlarının ses eşleştirmeli yüksek kaliteli sistemler ürettiklerini kimse iddia edemez. 100 doların altında, bu açıkça şirketin hedefi değil. Ancak mütevazı fiyat etiketleri için, müzik akışıyla eşleştirilemeyen fiziksel bir bağlantı sağlıyorlar. Victrola’nın en son plak oyuncuları ileri teknoloji olmayabilir, ancak sorun değil. Bu aletlerden birini denemekten heyecan duyuyorum çünkü bizi müzikal geçmişimize biraz daha yaklaştırıyorlar.