Skip to content

BMW iDrive Arayüzünün İncelenmesi

13 de Nisan de 2021

2001 yılında tanıtılan BMW’nin iDrive bilgi-eğlence sistemi bir dizi yinelemeden geçti. Çoğu bilgi-eğlence sistemi gibi iDrive, ikincil araç sistemlerini kontrol edebilen merkezi bir arayüz sunar. Her işleve tek bir kontrol düğmesi kullanılarak erişilebilir, ancak daha sonraki modellerde ayrıca bir dizi programlanabilir düğme bulunur. 2014 yılında BMW, iDrive’ı daha büyük iDrive sistemi için yazılım arayüzü olan ConnectedDrive’ı içerecek şekilde yükseltti. ConnectedDrive, iDrive teknolojisine sahiptir ancak döner düğmeler ve basmalı düğmeler yerine dokunmatik ekran kontrollerine güvenir. Burada, BMW iDrive’da bulunan çeşitli teknik özellikleri ve özellikleri gözden geçiriyoruz.

iDrive Sistem Bilgileri

BMW iDrive sistemi bilgi ekranı

Jeff Wilcox / Flickr / CC-BY-2.0
İDrive ilk piyasaya sürüldüğünde, Windows CE işletim sisteminde çalışıyordu. Sonraki sürümler, Wind River VxWorks adlı gerçek zamanlı bir işletim sistemine dayanıyordu. 2016 yılında BMW, sisteme büyük bir donanım ve yazılım revizyonu getiren Profesyonel NBT EVO sistemini tanıttı. İDrive’a sahip araç sahipleri, iDrive güncellemelerini indirmek için BMW’nin destek sitesini ziyaret edebilir. Bu güncellemeler daha sonra bir USB sürücüsüne yüklenebilir ve aracın USB portu üzerinden kurulabilir.

iDrive Kontrol Düğmesi

bmw idrive kontrol düğmesi

Benjamin Kraft / Flickr / CC BY-SA 2.0
İDrive’ın temel özelliği, tüm sistemin tek bir düğme ile kontrol edilebilmesidir. Bu, sürücünün yoldan başka bir yere bakmadan veya düğmeler aramadan çeşitli ikincil sistemlere erişmesine olanak tanır. İDrive ilk piyasaya sürüldüğünde, eleştirmenler dik bir öğrenme eğrisine sahip olduğundan ve girdi gecikmesinden şikayet ettiler. Bu sorunlar, sonraki sürümlerde yazılım güncellemeleri ve yeniden tasarımların bir kombinasyonu yoluyla giderildi. 2008 model yılından başlayarak iDrive, kontrol tekerleğine ek olarak bir dizi düğme içeriyordu. Bu düğmeler kısayol işlevi görürken, kontrol düğmesi aracın tüm ikincil sistemlerine erişmek için hala kullanılıyordu. İDrive’ın bu sürümlerindeki her düğme ayrıca belirli bir işleve, ekrana ve hatta radyo istasyonuna erişmek için programlanabilir. 2014 yılında ConnectedDrive’ın piyasaya sürülmesiyle, sistem dokunmatik ekran kontrollerini kullanıma sundu.

BMW Döner Kontroller

Ekranda BMW iDrive veri girişi

Jeff Wilcox / Flickr / CC-BY-2.0
İDrive sistemindeki kontrollerin çoğu, yoldan uzağa bakmadan gezinmeyi kolaylaştıran kontrol düğmesiyle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Sistemin kullanımını kolaylaştırmak için iletişim, GPS navigasyonu, eğlence ve iklim kontrol sistemlerinin tümü bir ana yöne eşlendi. Navigasyon seçeneği içermeyen modellerde, kadrandaki navigasyon sisteminin yerini yerleşik bilgisayar monitörü ekranı değiştirdi. Navigasyon sisteminde bir ilgi çekici noktayı (POI) aramak gibi metin girişi gerektiğinde, alfabe halka tasarımında görüntülenir. Bu, düğme döndürülerek ve tıklatılarak harflerin seçilmesine izin verir.

iDrive Navigasyon Ekranı

BMW iDrive navigasyon ekranı

Jeff Wilcox / Flickr / CC-BY-2.0
Geniş ekran iDrive ekranı aynı anda iki farklı kaynaktan gelen bilgileri gösterebilir. Ekranın daha küçük kısmına bir yardım penceresi adı verilir. Navigasyon sırasında, ana pencere bir rota veya yerel harita gösterirken, yardım penceresi yönleri veya konum bilgilerini görüntüleyebilir. Sürücü ana ekranda radyoyu veya klima kontrolünü açarsa, yardım penceresi rota bilgilerini görüntüleyecek şekilde değiştirilebilir.

iDrive İÇN Arama

BMW iDrive POI araması

Jeff Wilcox / Flickr / CC-BY-2.0
Yerleşik bir navigasyon sistemine sahip iDrive sürümlerinde, aranabilir bir ilgi çekici nokta (POI) veritabanı da dahildir. Bu veritabanı bir dizi kategori içerir. İDrive’ın POI veritabanının ilk sürümleri, sürücünün her kategoriyi ayrı ayrı aramasını gerektiriyordu. Bu tasarım seçimi, sürücülerin hangi kategoriyi arayacaklarına karar verirken dikkatlerini yoldan çekmelerini gerektirdiğinden, yetersiz bir şekilde karşılandı. İDrive’ın sonraki sürümleri, sürücünün bir kategori belirtmeden tüm POI veritabanını sorgulamasına izin verdi. İDrive sisteminiz hala sınırlı arama işlevine sahipse, potansiyel sistem güncellemeleri hakkında bilgi almak için yerel bayinizin servis departmanı ile iletişime geçebilirsiniz. Bir güncellemeyi indirmeniz ve USB aracılığıyla kendiniz yüklemeniz de mümkün olabilir.

iDrive Trafik Uyarıları

BMW iDrive trafik uyarı ekranı

Jeff Wilcox / Flickr / CC-BY-2.0
Temel navigasyon işlevlerine ek olarak, iDrive trafik uyarıları verebilir. Sistem seçilen rotada bir trafik sorunu tespit ederse, sürücünün bundan kaçınmak için harekete geçebilmesi için bir uyarı yayınlayacaktır. Bu uyarılar, trafiğin ne kadar uzakta olduğunu ve ne kadar gecikmenin bekleneceğini gösterir. İDrive navigasyon sistemi aynı zamanda alternatif rotaları hesaplayabilir ve bunlara sapma seçeneği seçilerek erişilebilir.

iDrive Araç Bilgileri

BMW'nin içi trafikte sıkışmış

Jeff Wilcox / Flickr / CC-BY-2.0
İDrive bir bilgi-eğlence sistemi olarak tasarlandığından, çeşitli birincil ve ikincil sistemler hakkında çeşitli hayati bilgileri de görüntüleyebilir. Araç bilgi ekranı, yağ seviyesi, servis önerileri ve diğer hayati verileri takip etmeyi kolaylaştıran yerleşik teşhis sisteminden bilgi aktarabilir.