Skip to content

Bölge 2: Ev Sinemasında Ne Anlama Geliyor?

24 de Nisan de 2021

Ev sineması alıcılarından ve surround sesten önce stereo, müzik ve filmler için birincil dinleme seçeneğiydi. Çoğu stereo alıcının sahip olduğu (ve çoğunun hala sahip olduğu) bir özellik, bir A / B hoparlör anahtarıdır. Bu anahtar, bir stereo alıcının fazladan bir hoparlör grubuna bağlanmasına izin verir. Bu hoparlörler, odayı dolduran ses için odanın arkasına veya ek bir sistem kurmadan rahat dinleme için başka bir odaya yerleştirilir.

Onkyo, ABD

A / B Hoparlöründen Bölge 2’ye Geçin

Bir A / B hoparlör anahtarı esneklik katsa da, yalnızca ana odada çalan kaynağı dinleyebilirsiniz. Ayrıca, amplifikatörler iki yerine dört hoparlöre güç verdiğinden, tüm hoparlörlere giden gücü azaltır. Aynı anda beş veya daha fazla kanala güç verebilen ev sineması alıcılarının piyasaya sürülmesiyle, A / B hoparlör anahtarı fikri, Bölge 2 olarak adlandırılan bir özelliğe yükseltildi. Ev sineması alıcısındaki Bölge 2 özelliği, ikinci bir kaynak sinyali gönderir. başka bir odada hoparlörler veya ayrı bir ses sistemi. Bu özellik, A / B hoparlör anahtarında olduğu gibi ek hoparlörler bağlamaktan ve hoparlörleri başka bir odaya yerleştirmekten daha esnektir. Bir A / B hoparlör kurulumunun aksine, Bölge 2, ana odada dinlediğiniz kaynakla aynı veya ayrı bir kaynağın kontrolünü sağlar. Örneğin, bir kişi aynı anda başka bir odada bir CD çalar, AM / FM radyo veya başka bir iki kanallı kaynağı dinlerken, ana odada surround sesli bir Blu-ray Disk veya DVD filmi izleyebilirsiniz. Blu-ray Disk veya DVD oynatıcı ve CD oynatıcı aynı alıcıya bağlanır ancak aynı uzaktan kumandayla ayrı ayrı erişilir ve kontrol edilir. Bölge 2 sunan alıcılarla, uzaktan veya yerleşik kontroller giriş seçimine, ses düzeyine ve muhtemelen Bölge 2 için belirlenmiş diğer özelliklere izin verir.

Zone 2 Uygulamaları

Bölge 2 özelliği genellikle analog ses kaynaklarıyla sınırlıdır. Ancak, Bölge 2 seçeneği, dijital ses ve akış kaynaklarına sahip analog videoyu belirli ev sinema alıcılarında barındırabilir. Bazı orta ve üst düzey alıcılar, Bölge 2 kurulumu için HDMI ses ve video çıkışı da sağlar. Bazı üst düzey alıcılar ayrıca bir Bölge 3 ve nadir durumlarda analog ses için bir Bölge 4 seçeneği içerebilir.

Güçlendirilmiş ve Hat Çıkışı

Zone 2 özelliğinin iki çeşidi vardır: güçlendirilmiş ve hat çıkışı.

Güçlendirilmiş Bölge 2

Bir ev sinema alıcısının Zone 2 etiketli hoparlör terminalleri varsa, hoparlörleri doğrudan alıcıya bağlayabilirsiniz ve alıcı hoparlörlere güç sağlar. 7.1 kanal alıcılarında sağlanmışsa, ana odada tam 7.1 kanal kurulumunu ve Bölge 2 seçeneğini aynı anda kullanamazsınız. Çoğu durumda, aynı hoparlör terminalleri hem çevre arka kanallar hem de Bölge 2 işlevi için çalışır. Öte yandan, bazı alıcılar hem 7.1 kanal hem de Bölge 2 kurulumu için ayrı hoparlör bağlantıları sağlar. Bölge 2 etkinleştirildiğinde, alıcı genellikle altıncı ve yedinci kanallara gönderilen gücü Bölge 2 hoparlör bağlantılarına yönlendirir. Bölge 2 açık olduğunda, birincil bölge sistemi varsayılan olarak 5.1 kanala ayarlanır.

Hat Çıkışı Bölge 2

Bir ev sineması alıcısının Bölge 2 olarak etiketlenmiş bir dizi RCA ses çıkışı olduğunu varsayalım. Bu durumda, bu özelliğe erişmek için ev sinema alıcınıza ek bir harici amplifikatör bağlamanız gerekir. Eklenen hoparlörler daha sonra harici amplifikatöre bağlanır. Hat çıkışı Bölge 2 özelliği içeren 7.1 kanallı alıcılar, harici amplifikatörlerle ayrı bir Bölge 2’yi çalıştırırken ana odada tam 7.1 kanal seçeneğini etkinleştirir. Seçili ev sineması alıcıları, Bölge 2 için hem elektrikli hem de hat çıkışı seçenekleri sağlar.

Aynı Odada Ana Bölge ve Bölge 2’yi Kullanma

Zone 2 ile deneyebileceğiniz başka bir kurulum seçeneği, başka bir alandaki hoparlör sistemi yerine aynı odada ayrı surround ses ve stereo kurulumlara sahip olmaktır. Örneğin, surround ses kurulumu için kullanılanlardan farklı hoparlörler (ve ayrı bir amplifikatör) kullanarak ciddi müzik dinlemeyi tercih edebilirsiniz. Bölge 2 seçeneğini kullanarak, surround ses kurulumuyla aynı odada özel stereo dinleme için ayrı hoparlörler (veya başka bir amplifikatör / hoparlör kombinasyonu) kullanabilirsiniz. Yalnızca bir CD çalar veya başka bir uyumlu Bölge 2 kaynağı için müzik dinlerken Bölge 2’ye geçersiniz. Ana ve Bölge 2 kurulumları aynı odada olduğundan, her ikisinin aynı anda kullanılması tavsiye edilmez.

Alt çizgi

Zone 2 özelliği, aynı veya ayrı olarak bağlanmış bir kaynağı bir ev sinema alıcısından aynı veya başka bir odada kurulu bir hoparlör sistemine veya amplifikatör / hoparlöre göndermenize izin vererek esneklik sağlar. Bölge 2’den yararlanmak istiyorsanız, düşündüğünüz alıcının bu özelliği sunduğundan emin olun ve Bölge 2’ye hangi belirli sinyal kaynaklarının gidebileceğini kontrol edin.