Skip to content

BSA Dosyası Nedir?

17 de Mayıs de 2021

BSA dosya uzantısına sahip bir dosya, bir BSARC Sıkıştırılmış Arşiv dosyasıdır. BSA duruyor Bethesda Yazılım Arşivi. Bu sıkıştırılmış dosyalar, Bethesda Softworks bilgisayar oyunları için sesler, haritalar, animasyonlar, dokular, modeller vb. Gibi kaynak dosyalarını tutmak için kullanılır. Dosyaları BSA arşivlerinde saklamak, verileri düzinelerce veya yüzlerce ayrı dosyada bulundurmaktan çok daha kolay hale getirir. klasörler. BSA dosyaları, Veri oyunun kurulum dizininin klasörü.

BSA Dosyası Nasıl Açılır

The Elder Scrolls ve Fallout, BSA dosyalarıyla ilişkilendirilebilen iki video oyunudur, ancak bu uygulamalar otomatik olarak uygun klasörlerde buldukları BSA dosyalarını kullanın — bu programları bir BSA dosyasını manuel olarak açmak için kullanamazsınız. İçeriğini görüntülemek üzere bir BSA dosyasını açmak için BSA Tarayıcısını, BSA Komutanı’nı veya BSAopt’u kullanabilirsiniz. Bu programların üçü de bağımsız araçlardır, bu da onları kullanmak için bilgisayarınıza indirmeniz gerektiği anlamına gelir (yani kurulum gereksizdir). Bu programlar, bir 7Z veya RAR dosyası içinde indirilir. Bunları açmak için 7-Zip gibi ücretsiz bir dosya çıkarma programı kullanabilirsiniz. Bu notta, 7-Zip gibi bir dosya açma yardımcı programı, sıkıştırılmış bir dosya türü olduğu için BSA dosyasını da açabilmelidir. BSA dosyası yukarıdaki programların hiçbirinde açılmazsa, Fallout Mod Manager veya FO3 Archive ile daha iyi şansa sahip olabilirsiniz. Bu araçlar, Fallout video oyunundaki BSA dosyalarını açmak için tasarlanmıştır ve hatta onları düzenlemenize izin vererek oyunu özelleştirmek için akıllıca bir yol sağlar. BSA dosyasını açtığınızda, dosyayı kullanmak istemediğiniz bir programla başlarsa, varsayılan olarak hangi programın BSA dosyalarını açacağını değiştirebilirsiniz.

BSA Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir BSA dosyasını başka bir arşiv formatına (ZIP, RAR veya 7Z gibi) dönüştürmek muhtemelen yapmak isteyeceğiniz bir şey değildir. Dosyayı dönüştürürseniz, dosyayı kullanan video oyunu artık arşivi tanımaz, bu da BSA dosyasının içeriğinin (modeller, sesler vb.) Oyun tarafından kullanılamayacağı anlamına gelir. Ancak, dosyalar varsa içinde video oyununun dışında kullanmak üzere dönüştürmek istediğiniz bir BSA dosyası (örneğin, ses dosyaları), bir dosya açma aracı kullanarak çıkar / paketini aç verileri ve ardından dosyaları diğer biçimlere dönüştürmek için ücretsiz bir dosya dönüştürücü kullanın. Örneğin, MP3 biçiminde olmasını istediğiniz BSA dosyasında bir WAV dosyası olabilir. Arşivden WAV dosyasını çıkarın ve ardından WAV’ı MP3’e dönüştürmek için ücretsiz bir ses dosyası dönüştürücü kullanın.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıdaki programları denedikten sonra bile dosyanız hala açılmıyorsa, benzer dosya uzantısı harflerini paylaşan bir dosya biçimiyle karıştırmadığınızdan emin olmak için dosya uzantısını yeniden okuyun. Örneğin, BioShock oyunu tarafından bir BSB (BioShock Kaydedilmiş Oyun) dosyası oluşturulur — dosya uzantısı BSA’ya benzer olsa bile bu dosyayı yukarıda belirtilen programlarla açamazsınız. BSS başka bir örnektir. Bu dosya uzantısı, Resident Evil PlayStation oyunu ile kullanılan arka plan görüntüsü formatına aittir. BSS dosyaları, yukarıdaki BSA dosya açıcılarının hiçbiri değil, Reevengi ile bir bilgisayarda açılabilir. Dosyanızın soneki “.BSA” değilse, dosyayı açmak veya dönüştürmek için hangi programların kullanılabileceğini öğrenmek için gerçek dosya uzantısını araştırın. Dosyayı ücretsiz bir metin düzenleyiciyle bir metin belgesi olarak açma şansınız bile olabilir.

BSA Dosyaları ile ilgili daha fazla bilgi

Elder Scrolls İnşaat Seti Wiki, kendi dosyalarınızı nasıl oluşturacağınız dahil olmak üzere BSA dosyaları hakkında bazı yararlı bilgilere sahiptir. Bethesda Softworks’ten The Garden of Eden Creation Kit’te (GECK) BSA dosyaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca GECK, BSA dosyalarını değiştirerek oyunun çalışma şeklini değiştirmek için gelişmiş modlama teknikleri hakkında bilgi içeren bir sayfadır.