Skip to content

Bu Aygıtların Bir Kapatma Düğmesi de Yok

17 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Apple’ın cihazları şimdiye kadarki en kafa karıştırıcı güç anahtarlarına sahip.
  • Asla kapatmak istemediğiniz bazı cihazlar.
  • Birleşik Krallık şimdiye kadarki en paranoyak elektrik fişlerine sahip.
elma
AirPods Pro Max’in açma / kapama düğmesi yok ve internet çılgına döndü. Apple’ın 549 dolarlık kulaklıkları, yüksek fiyatları ve tuhaf, sütyen şeklindeki kasaları sayesinde küçük bir internet hissine neden oldu. Ancak güç düğmesi veya eksikliğiyle ilgili tartışmaya hiçbir şey yaklaşmıyor. AirPods Pro Max kapatılamaz. Ancak bu benzersiz bir Apple konsepti mi? Güç düğmeleri olmayan diğer bazı cihazlara bir göz atalım.

Düğmesiz Durum

İlk olarak, AirPods Pro Max: Onları yerleştirirseniz, 5 dakika sonra düşük güç moduna geçerler. Onları 72 saat orada bırakın, sonunda Bluetooth’u kapatacaklar ve ultra düşük güç moduna geçecekler. Kulaklıkları çantaya koymak aynı şeyi, ancak daha hızlı yapar: anında düşük güç modu ve ultra düşük güç modu için 18 saat. Hepsi basit görünüyor, ancak bir güç düğmesi daha basit olurdu. Ve bizi, açma düğmesine basmanızı beklemek yerine, kapağı açtığınızda açılan MacBook’ları kullanmaya başlamayın. Veya bir güç düğmesi o kadar iyi gizlenmiş olan iMac, ilk kez kullandığınızda Google’a girmeniz gerekebilir.

Tıbbi Aletler

Başka neyin güç düğmesi olmadığını biliyor musunuz? Tıbbi cihazlar. Ve bunun nedeni, yapımcıların kullanıcılar üzerinde kafa karıştırıcı bir “kullanım kolaylığı” sağlamaya çalışması değil. Bunun nedeni, onları kapatmak çok kötü olacaktır (kalp pilleri – doktorlar tarafından devre dışı bırakılabilmesine rağmen) ya da kapatmak istemeyeceğiniz için (işitme cihazları). Sonra tekrar, bazen insanlar bu cihazları kapatmak isterler. Biraz huzur ve sessizlik istediği zaman pil bölmelerini açacak bir işitme cihazı kullanıcısı tanıyordum.

Asırlık Işık

Wikipedia, “Yüzüncü Yıl Işığı” diyor, “dünyanın en uzun ömürlü ampulü, 1901’den beri yanıyor ve neredeyse hiç kapanmıyor.”

Kaliforniya’daki Livermore-Pleasanton İtfaiye Departmanında yaşayan ampul birkaç kez hareket ettirildi ve hatta bir kez yanmış gibi görünüyordu. Görünüşe göre, başarısız olan güç kaynağıydı, ampul değil, komplo düşünenler itfaiye istasyonunun birkaç yedeği olup olmadığını merak edebilir. Ampul, kesintisiz bir güç kaynağına bağlanmıştır ve neredeyse kesinlikle yakındaki bir duvarda açma / kapama anahtarına sahip değildir. Resmi web sitesi neredeyse ampulün kendisi kadar eski görünüyor.

Şimdiye Kadarki Her Eski Aygıt

Birçok cihazın güç anahtarına sahip olmasının nedeni, bilgisayarlarda çalışmasıdır. Onları kapatmazsanız, pillerini kısa sürede bitirirler. Bazılarının otomatik kapanma düşük güç modları vardır, ancak bunlar cihaz sahibi tarafından değil, cihaz tarafından kontrol edilen yalnızca kapalı anahtarlardır. Peki ya elektro gitarlar? Veya eski film kameraları? Bunların güç anahtarları yoktur çünkü ihtiyaç duymazlar. Leica M6 veya Nikon FM gibi mekanik bir kameranın deklanşör düğmesine, içinde pil olmasa bile basın ve gayet iyi çalışacaktır (bazı mekanik kameralarda ışık ölçerler için açma / kapama düğmeleri vardır). Eski bir Walkman’in üzerindeki oynat düğmesine bastığınızda, ilk başlatmaya gerek kalmadan anında oynayacaktır.

Nikon FM10

Nikon
Bu aygıtların elektronik devreleri vardır, ancak bunlar analoglardır ve çalışmak için aygıt yazılımı veya işletim sistemi yüklemeleri gerekmez. Bu, anında kullanıma hazır oldukları ve o zamana kadar pil kullanmadıkları anlamına gelir. Kalem ve kağıt ile iPad ve Apple Pencil arasındaki fark gibi.

İngiltere Güç Çıkışları Yapmak Güç Anahtarına Sahip Olun

Son olarak, Birleşik Krallık dünyadaki en paranoyak elektrik sistemine sahip olabilir. Her bir fişin yalnızca üç ucu (canlı, nötr ve toprak) değil, aynı zamanda kendi sigortası da vardır. Topraklama ucu da diğer ikisinden daha uzundur ve duvar prizindeki canlı ve nötr delikler, uzun tırnak takılıncaya kadar kilitli kapalı kalan kapaklara sahiptir. Ama hepsi bu kadar değil. Her elektrik prizinin kendi güç anahtarı vardır. Banyolarda da normal 240 voltluk priz yoktur. En iyi umut edebileceğiniz şey, aynanın üzerindeki lambada bulunan 120v “traş makineleri” soketidir. Ve banyo ışığı, ellerinizin ıslak olması durumunda bir düğme ile değil, bir ip ile açılır. Tüm bunlar, Apple’ın güç anahtarları söz konusu olduğunda ilk olmaktan çok uzak olduğunu söylemek. Ancak dürüst olmak gerekirse, onları sadece eklemekten veya en azından kullanmaya karar verdiğinde gerçek güç düğmeleri gibi davranmalarını sağlamak daha iyi olabilir. En azından o zaman bir çift kulaklığın nasıl kapatılacağını öğrenmek için 700’den fazla kelimelik bir destek belgesini okumanıza gerek kalmaz.