Skip to content

Bu Hareketlerle iPad’de Bir Profesyonel Gibi Gezinmeyi Öğrenin

17 de Mayıs de 2021

İPad’de gezinmek için kullanılan hareketlerin çoğu sezgisel olduğu için kullanımı kolaydır. İPad, gizli bir kontrol paneli, sanal bir izleme paneli ve ekranda birden fazla uygulamayı görüntüleme yeteneği gibi daha az bilinen birçok harekete sahiptir. Bu hareketler, Siri’ye hatırlatıcılar, toplantılar ve diğer görevleri ayarlamasını söyleme özelliğiyle birleştirildiğinde iPad çok daha fazlasını yapabilir. Bu makaledeki talimatlar, iOS ve iPadOS 12 ve sonraki sürümlere sahip cihazlar için geçerlidir.

Kaydırmak için Yukarı ve Aşağı Kaydırın

En temel iPad hareketi, sayfalar veya listelerde gezinmek için parmağınızla kaydırmaktır.

  • Parmağınızın ucunu ekranın altına yerleştirip yukarı kaydırmak için ekranın üst kısmına doğru hareket ettirerek bir listeyi aşağı kaydırın.
  • Aşağı kaydırarak bir listeyi yukarı kaydırın. Parmağınızı ekranın üst kısmına yerleştirin ve ekranın altına doğru hareket ettirin.

Kaydırma hızınız, bir sayfanın ne kadar hızlı kaydırılacağını belirler. Örneğin, Facebook’taysanız, parmağınızı ekranın altından üst kısmına doğru yavaşça hareket ettirin ve ekran parmağınızı takip eder. Hızlıca kaydırıp parmağınızı hemen kaldırırsanız, sayfa daha hızlı uçar. Bu, bir listenin veya web sayfasının sonuna ulaşmanın hızlı bir yoludur.

Bir Sonraki veya Bir Öncekine Taşınmak için Yanlara Kaydırın

Nesneler yatay olarak görüntüleniyorsa, gezinmek için ekranın bir tarafından diğerine kaydırın. Bunu kullanacağınız yerlerden biri, iPad’deki tüm fotoğrafları görüntüleyen Fotoğraflar uygulamasındadır. Bir fotoğrafı tam ekran görüntülerken, sonraki fotoğrafa geçmek için iPad ekranının sağ tarafından sola kaydırın. Benzer şekilde, önceki bir fotoğrafı görüntülemek için soldan sağa kaydırın. Bu, Netflix gibi uygulamalarda da çalışır. Netflix’teki Popüler listesi, filmleri ve TV şovlarını yatay bir düzende görüntüler. Sağdan sola kaydırdığınızda, başlıklar daha fazla içerik ortaya çıkarmak için bir atlıkarınca gibi hareket eder. Diğer uygulamalar ve web siteleri bilgileri aynı şekilde görüntüler ve çoğu gezinme için kaydırma hareketini kullanır.

En Üste Taşmak İçin Hafifçe Vurun

Bir web sayfasını aşağı kaydırırsanız ve en üste dönmek isterseniz, manuel olarak yukarı kaydırmanız gerekmez. Bunun yerine, saati, pil seviyesini ve diğer bilgileri gösteren iPad ekranının üst kısmına dokunun. Bu sizi web sayfasının en üstüne geri götürür. Hareket, Notes’taki bir girişin üstüne geri dönmek veya Kişiler listenizin en üstüne gitmek gibi diğer uygulamalarda da çalışır.

Yakınlaştırmak için Sıkıştırın

İPad’deki web sayfalarını, fotoğrafları ve diğer ekranları yakınlaştırmak için başparmağınızı ve işaret parmağınızı bir araya getirin, parmaklarınızı ekranın ortasına yerleştirin ve ardından parmaklarınızı ayırın. Uzaklaştırmak için parmaklarınızı ekranda birleştirin.

Spotlight Araması için Aşağı Kaydırın

Spotlight Search, iPad’inizin hem içindeki hem de dışındaki uygulamaları ve bilgileri bulur. Bu özelliği ortaya çıkarmak için Ana ekrandayken ekranın herhangi bir yerinden aşağı kaydırın.

İPad'de Spotlight Araması

Spotlight Search, iPad’inizde herhangi bir şeyi aramak için harika bir yoldur. Uygulamaları, müzikleri ve kişileri arayabilir veya web’de arama yapabilirsiniz.

Bildirimler için Üst Kenardan Kaydırın

Ana ekrandayken ekranın herhangi bir yerinden aşağı doğru kaydırmak Spotlight Aramayı açar. Bununla birlikte, ekranın üst kenarından kaydırırsanız, iPad kısa mesajlar, hatırlatıcılar, takvim etkinlikleri ve uygulamalar için bildirimler gösterir.

İPad'de Bildirim Merkezi

Bu bildirimleri kilit ekranında da görüntüleyebilirsiniz, böylece o gün için ne planladığınızı görmek için parolanızı girmenize gerek kalmaz.

Kontrol Merkezi için Üst Köşeden Kaydırın

Kontrol Merkezi, iPad’in kullanışlı bir gizli özelliğidir. Ses seviyesini ayarlama veya bir şarkıyı atlama dahil olmak üzere müziğinizi kontrol eder. Ayrıca Bluetooth, AirDrop ve ekran parlaklığı gibi özellikleri de açar.

İPad'de kontrol panelini açma

Kontrol Panelini açmak için ekranın altından yukarı kaydırın. Bu, bildirimlerin nasıl görüntülendiğinin tam tersidir. Alttan yukarı doğru kaydırmaya başladığınızda, Kontrol Paneli görünmeye başlar.

Geri Gitmek İçin Sol Kenardan Kaydırın

Bir başka kullanışlı kenardan kaydırma hareketi, Geri Taşı komutunu etkinleştirmek için ekranın sol kenarından ekranın ortasına kaydırmaktır. Safari web tarayıcısında bu, en son ziyaret edilen web sayfasını görüntüler. Mail’de, tek bir e-posta mesajından mesajlar listesine geri döner. Bu hareket tüm uygulamalarda çalışmaz, ancak tek tek öğelere götüren listeleri içeren çoğu uygulamada mevcuttur.

Sanal İzleme Paneli için Klavyede İki Parmak Kullanın

Sanal İzleme Panelini, ekran klavyesi etkin olduğunda istediğiniz zaman etkinleştirebilirsiniz. İki parmağınızı aynı anda klavyenin üzerine koyun ve parmaklarınızı ekrandan kaldırmadan ekranda hareket ettirin. Metinde parmaklarınızla hareket eden bir imleç görünür ve imleci tam olarak istediğiniz yere yerleştirmenize olanak tanır.

iPad izleme dörtgeni

Sağ Kenardan Çoklu Göreve Kaydırın

Bu hareket, açık uygulamalarla çalışır. Ekranın altından yukarı kaydırarak iPad Dock’u açın, ardından eklemek istediğiniz uygulamaya dokunup basılı tutun. Bir saniye sonra simgenin bir kopyası belirir. Bir uygulamanın iPad ekranının yan tarafındaki bir sütunda çalışmasını sağlayan Slide-Over çoklu görev özelliğini açmak için bu simgeyi açık uygulamanın üstüne sürükleyin.

Bir iPad'de aynı anda üç uygulama açılır

Tüm uygulamalar Slide-Over’da çalışmaz. Uyumlu olanlar ana pencerenin üstünde ayrı bir pencerede görünür. Bir an için yoldan çekmek için ekranın dışına sağa doğru sürükleyin. Ardından, geri istediğinizde, çoklu görev yapmaya devam etmek için ekranın sağ tarafından kaydırın. Bu hareket yalnızca iPad Air veya iPad Mini 2 veya daha yeni modellerde çalışır.

Slayt Görünümü için Sürükle ve Bırak

Slayt Görünümü çoklu görevini kullanmak için bir uygulama simgesini de sürükleyebilirsiniz. Yüklenen uygulamaların da bu özelliği desteklemesi gerekir. İkinci uygulamayı açık olanın üstüne bırakmak yerine ekranın sağ tarafına bırakın. Özelliği kullanabileceğinizi göstermek için siyah bir alan belirir. Bıraktığınızda, iki uygulama aynı anda yan yana çalışır.

İPad'de Slayt Görünümü

Slayt Görünümü, iPad Air 2, iPad Mini 4, iPad Pro veya sonraki modellerde mevcuttur.

Uygulamalarda Gezinmek için Dört Parmakla Yandan Kaydırma

Dört parmağınızı iPad ekranına yerleştirin ve etkin uygulamalarda gezinmek için sola veya sağa kaydırın. Önceki bir uygulamaya gitmek için sola kaydırın veya sonraki uygulamaya gitmek için sağa kaydırın. Önceki uygulamaya geçmek, yalnızca bir uygulamadan diğerine geçmek için hareketi kullandıktan sonra çalışır. Açtığınız programın ana ekrandan başlatıldığını ve başka bir uygulamaya geçmek için çoklu görev hareketini veya çoklu görev uygulama çubuğunu kullanmadığınızı varsayalım. Bu durumda, taşınacak önceki bir uygulamanız olmayacaktır. Ancak bir sonraki (en son açılan veya etkinleştirilen) uygulamaya geçebilirsiniz.

Uygulama Değiştirici için Dört Parmakla Yukarı Kaydırma

Dört parmağınızı ekrana yerleştirin ve Uygulama Değiştirici’ye erişmek için yukarı kaydırın. Son açılan uygulamaların bir listesini gösterir, böylece bunları talep üzerine açıp kapatabilirsiniz.

İOS 12'de çoklu görev

Bu ekranı kullanarak uygulamaları kapatmak için, hızlıca yukarı kaydırarak bir uygulamayı ekranın üstüne taşıyın. Veya uygulama bandında gezinmek için bir yandan diğer yana kaydırın. Uygulama Değiştiriciyi açmanın başka bir yolu da ekranda dört veya beş parmağınızı birbirine yaklaştırmaktır. Dört parmakla yapılan hareketler işe yaramazsa şu adrese gidin: Ayarlar > Genel > Çoklu Görev ve Bağlantı İstasyonu ve geçiş yap Mimik geç Açık pozisyon (yeşil).

Ana Ekran İçin Sıkıştırın

Pencerelerin ekranın yanında göründüğünü görmek için dört veya beş parmağınızla sıkıştırın. Kıstırmaya devam ederseniz, Ana ekrana geri dönersiniz.

Daha Fazla iPad Dersi

Yakın zamanda iPad’i kullanmaya başladıysanız, bu biraz göz korkutucu olabilir. Sizi başlangıç ​​seviyesinden uzmana kısa sürede götürecek temel iPad derslerimizi gözden geçirerek bir adım önde başlayın.