Skip to content

Bu Kolay İpuçları ile Yazıcı Mürekkep Kartuşunuzun Ömrünü Uzatın

5 de Haziran de 2021

Inkjet yazıcılar evlerde, ofislerde ve ev ofislerde kullanılır ve günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yazıcı mürekkep kartuşları maliyetlidir ve mürekkebi uygun olmayan zamanlarda bitme eğilimindedir. Mürekkep püskürtmeli yazıcı kartuşlarınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, mürekkebin daha uzun süre akmasını sağlamak ve zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlamak için tasarlanmış bir ipuçları ve püf noktaları listesi topladık. Mürekkep püskürtmeli kartuşlarda, mürekkep seviyesini izleyen küçük bir bilgisayar çipi bulunur. Mürekkep azaldığında sizi uyarır. Bazı kartuşlarda, daha doğru bir mürekkep değerlendirmesi için bu çipi sıfırlayabilirsiniz.

Mürekkep Bitti Uyarılarını Yoksay

Yazıcınız genellikle, mürekkep kartuşlarının mürekkebinin azaldığına dair bir uyarı ile sizi uyarır. Yeni kartuş almak için acele etmek yerine bir süre bu uyarıyı görmezden gelin. Bir laboratuvar testinde, PC World, bu mesaj görüntülendiğinde mürekkep kartuşlarının mürekkebin yüzde 8 ila 45’ini içerdiğini buldu. Birçok yazıcının ayarlar alanında, düşük mürekkep uyarılarını devre dışı bırakmak mümkündür.

Tıknaz Yazı Tiplerinden ve Kalın Yazılardan Kaçının

Yazıcı mürekkebini koruyan Times New Roman yazı tipleri

Wikimedia
Kalın yazı tipleri ve kalın metinler yazdırmak için fazladan mürekkep gerektirir, bu nedenle metninizi kısaltın ve kaydedin. Bunun yerine Calibri ve Times New Roman gibi mürekkep püskürten yazı tiplerini deneyin. Daha da fazla mürekkep tasarrufu yapmak ister misiniz? Her karakterin içine küçük beyaz daireler yerleştirerek yüzde 20 daha az mürekkep kullanan ücretsiz bir yazı tipi olan Ecofont’u indirin.

Daha Küçük Bir Yazı Tipi Boyutu Kullanın

Daha küçük yazı tipi boyutları yazıcı mürekkebinden tasarruf sağlar

12 punto yazı tipi ile 14 punto yazı tipi arasındaki fark nedir? Bu yazı tipleri farklı boyutlardadır ve farklı miktarlarda mürekkep kullanır. Daha küçük boyutlu metin kullanın ve yalnızca gerektiğinde, örneğin başlıklarda büyütün.

Yazdırmadan Önce Kanıt

Yazıcı mürekkebinden tasarruf etmek için bir belgeyi yazdırmadan önce prova yapan iş arkadaşları

Maguey Resimleri / Getty Images
Bir belgeyi yazdırmadan önce, çalışmanızı dikkatli bir şekilde düzenlemek ve kanıtlamak için fazladan zaman ayırın. Çoğu zaman, belgeleri yazdırırız, hatalar buluruz ve ardından belgeyi yeniden yazdırırız. Bir belgeyi ne kadar az yazdırırsanız, o kadar fazla mürekkep tasarrufu sağlarsınız.

Yazıcı Ayarlarınızı İnceleyin

Yazıcı mürekkebinden tasarruf etmek için yazıcı ayarlarını yazıcıda ayarlayan kişi

skynesher / Getty Images
Yazıcılar, fabrikada mürekkebi yutacak şekilde ayarlanmıştır, ancak bunu değiştirmek kolaydır. Windows tabanlı bir bilgisayarda yazıcınızın varsayılan ayarlarını güncellemek için Başlat > Yazıcılar, yazıcınıza sağ tıklayın ve ardından Yazıcı Tercihleri. Baskı kalitesini taslak moduna ayarlamayı, rengi gri tonlamalı yazdıracak şekilde ayarlamayı ve belge seçeneklerini yaprak başına birden çok sayfa yazdıracak şekilde ayarlamayı düşünün.

Tam İhtiyacınız Olanı Yazdırın

Beğendiğinizi Yazdırın, yazıcı mürekkebinden tasarruf sağlar

Bir web sitesinden bir makale veya yemek tarifi yazdırmanız gerekiyorsa ve reklam ve fotoğraf basmak istemiyorsanız, bunun kolay bir yolu var. Print What You Like web sitesi, herhangi bir mürekkebi fazla kullanmadan bir sayfa yazdırmanıza olanak tanır. URL’yi girin ve ücretsiz hizmet, mürekkepten tasarruf sağlayan temiz, yazdırılabilir bir belge oluşturur.

Baskı Önizlemeyi Kullan

Kucağında bebeğiyle oturan ve yazıcı mürekkebinden tasarruf etmek için bir belgenin Baskı Önizlemesi'ne bakan bir ebeveyn

Nane Resimleri / Getty Images
Hiç web’den bir şey yazdırdınız, ancak sayfaya sığmadığını gördünüz mü? Mürekkep, kağıt ve zaman kaybıdır. Bu kaçınılması kolay bir problemdir. Seç Baskı Önizleme Belgeyi kağıda yazdırmadan önce sorunları düzeltmek için yazıcıya herhangi bir şey göndermeden önce.

Tıkalı Püskürtme Uçlarını veya Baskı Kafalarını Kontrol Edin

Mürekkep püskürtmeli yazıcıda temizlenmeye hazır mürekkep kartuşları

André Karwath / Creative Commons
Kartuşunuz düzgün şekilde yazdırmayı durdurdu mu? Atmadan önce, sorunun tıkalı bir püskürtme ucu veya yazıcı kafası olmadığından emin olun. Kartuşu yazıcıdan nazikçe çıkarın ve altını nemli bir kağıt havluyla silin. Ardından yeniden yükleyin ve yeniden yazdırın.

Yazdır veya PDF’ye Yazdır Yerine Kaydet’i seçin

Yazıcı mürekkebinden tasarruf etmek için bir belgeyi yazdırmak yerine kaydedin.

Tek ihtiyacınız olan bir dijital kayıtsa, PDF’ye yazdırmayı veya dosyayı sabit sürücünüze kaydetmeyi düşünün. Basılı çıktıları yalnızca gerektiğinde alırsanız, yazıcı mürekkebinden tasarruf edecek ve çalışma alanınızı düzenli tutacaksınız.