Skip to content

Bu Uygulamalar Transseksüel Hormon Tedavisini Nasıl Daha Erişilebilir Hale Getiriyor?

7 de Haziran de 2021

Önemli Çıkarımlar

  • Popüler uygulamalar Solace ve Plume, trans insanlara hormon tedavisine erişim sağlamak için ortaklık kurdu.
  • Trans insanlar, COVID-19 sırasında her zamankinden daha fazla kapsamlı çevrimiçi sağlık hizmeti arıyor.
  • Trans bireyler, ayrımcılık ve yüksek maliyetler nedeniyle sıklıkla hormon tedavisi görmemektedir.
Teselli
Transseksüel hastalar için, cinsiyeti doğrulayan hormon tedavisi (GAHT) bulmak, tarihsel olarak ABD’de dağınık ve bazen tehlikeli bir deneyim olmuştur. COVID-19, dijital kapsamlı sağlık hizmetlerine olan talebi artırırken, GAHT arayanlar için daha sorunsuz ve daha güvenli bir deneyim sunmak için iki teknoloji uygulaması bir araya geldi. Plume’nin büyüme başkanı Soltan Bryce bir telefon görüşmesinde “Hormon tedavisi tedavisi yaşam için bir taahhüttür” dedi. “Yine de, trans olarak tanımlanmış kişilerin bakıma erişimi tutarsız. Anlayan sağlayıcılara erişime sahip olmak – özellikle trans topluluğu için anlamlı.”

Teselli ve Plume Ortaklığı

Bir transseksüel telesağlık hizmeti olan Plume ve translar için sağlık ve yasal bilgiler sunan kar amacı gütmeyen Solace, bu hafta sitelerinde ortaklık kurdu. Kullanıcılar, artık doğrudan Plume’a atıfta bulunan Solace aracılığıyla (kullanıcılar her iki uygulamaya da doğrudan erişebilir) hedefler belirleyebilir ve uzmanlar tarafından denetlenen yasal ve sağlık araştırmaları yürütebilir. Kullanıcılar, Plume’a girdikten sonra, kullanıcı dostu bir arayüze ve çevrimiçi konsültasyonlar, değerlendirmeler ve reçeteler sunan yaklaşık 20 trans veya LGBTQ’yu tanımlayan tıbbi sağlayıcıya erişebilir. Bryce, Plume’nin ayrıca eczaneye yapılan seyahatleri ortadan kaldıracak bir posta siparişi sistemi üzerinde çalıştığını söyledi.

Solace ve Plume uygulamaları, 2019’da transseksüel vizyonerler tarafından ayrı olarak kuruldu ve her ikisi de COVID-19 sırasında kullanımda büyük bir artış yaşadı. Solace’ın kurucusu Robbi Katherine Anthony’ye göre, GAHT isteyen trans bireyler, izolasyon ve yüz yüze hizmetlerin kapatılması nedeniyle umutsuzca internete yöneliyor. Anthony, “Şu an buluşabildiğimiz ve bir kaynak olarak burada olabildiğimiz için minnettarız” dedi. “COVID sırasında herkes zorluklarla uğraşıyor ve eğer trans iseniz, zorluklarınız katlanıyor.”

Zorluk Tarihi

GAHT’yi pandemiden önce almak zaten zordu. Bryce’a göre, uzmanlaşmış GAHT doktorları ve klinikleri ABD’de idareli bir şekilde yayılıyor ve mevcut olanlar çok uzun bekleme süreleriyle geliyor. UCLA’daki Williams Enstitüsü’ne göre, ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 0,5’i veya 1,4 milyon kişi transseksüel olarak tanımlanıyor. Ulusal Transseksüel Eşitlik Merkezi tarafından yapılan bir anket, trans katılımcıların yüzde 78’inin hormon tedavisi istediğini, ancak sadece yüzde 49’unun bunu aldığını buldu.

Aynı anket, katılımcıların yüzde 33’ünün bir sağlık hizmeti sağlayıcısını ziyaret ederken sözlü taciz veya tedaviyi reddetme gibi ayrımcılığa maruz kaldığını tespit etti. Trans bireylerin kabaca yüzde 23’ü, kesinlikle zorunda kalsalar bile, kötü muamele korkusuyla doktora gitmiyor.

Hormon Tedavisinin Yüksek Fiyatı

Maliyet, bakım arayan trans bireyler için de önemli bir caydırıcıdır. NCTE çalışması, katılımcıların yüzde 25’inin hormon tedavisi için sigorta kapsamından mahrum bırakıldığını buldu. Transseksüel katılımcıların yüzde otuz üçü doktora gitmeyi göze alamazdı ve bu yüzden hiç gitmediler – hatta ihtiyaç duyduklarında bile. “Görevimizin erişim olduğunu açıkça belirtmek istiyoruz. Bu bir ölüm kalım meselesi.” Trans bireyler genellikle arkadaşlar veya web siteleri gibi lisanssız kaynaklardan hormon almaya başvururlar. Genel olarak düşük olmakla birlikte, lisanssız hormon kullanımı kentsel alanlarda daha yüksek olma eğilimindedir. San Francisco’daki transseksüel kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, katılımcıların neredeyse yüzde 50’sinin bir doktor tarafından reçete edilmeyen hormonları aldığını buldu. Bryce, “Bu vakalarda tıbbi sağlayıcıların gözetimi yoktur ve sonuçlar çok öngörülemez” dedi.

Kaliteli Bilgi Önemlidir

Anthony’ye göre, güvenli tedavi arayanlar genellikle çevrimiçi olarak yanlış bilgi veya kafa karışıklığı ile karşılanıyor. Hukuk ve tıp uzmanları, kullanıcıların yayınlarını düzenleyebilecekleri Solace hakkındaki haberleri ve tavsiyeleri inceler. Anthony, “Yalnızca tıbbi tarafta değil, aynı zamanda yasal tarafta da çok fazla bilgi var. Eyalet eyalet ne oluyor, takip etmek zor” dedi. “Daha önce, sindirilebilir herhangi bir biçimde toplanmamıştı.” Uygulama ortaklığı henüz her derde deva değil. Bryce’a göre, Plume sadece 16 eyalette mevcut, ancak genişlemekteler. Solace ücretsizdir, ancak Plume ayda 99 dolar, ayrıca ilaç için ayda 20 dolar. Plume’nin maliyet karşılaştırma tablosuna göre, bu sabit ücret, laboratuvar testleri için ayda 775 dolara kadar çıkabilen, yüksek oranda indirilebilir, cepten sigorta ortak ödemelerinden çok daha düşüktür. Sigortasızlar için maliyetler, hastanın durumuna ve laboratuvar ücretlerine bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Plume'nin maliyet karşılaştırma tablosu

Duman bulutu
GAHT, kadınlaştırma için östrojen ve testosteron blokerlerinin ve erkekleştirme için testosteronun düzenli kullanımıdır. Trans bireylere sık sık laboratuvar testleri yaptırmaları ve çoğu zaman zorunlu danışmanlık almaları zorunludur ve bu da maliyetleri artırabilir. Hormonlar ağızdan veya enjeksiyonlar veya yamalar yoluyla alınır. Tedavi ömür boyu sürer. Bir doktorun bakımı altında, kardiyovasküler riskler olmasına ve uzun vadeli etkileri belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, GAHT büyük ölçüde güvenli kabul edilir. Dünya Transseksüel Sağlığı Profesyonel Birliği, cinsiyet disforisini hafifletmek için hormon tedavisinin “tıbbi olarak gerekli” olduğu sonucuna varmıştır. Ancak, Gıda ve İlaç İdaresi aynı atamayı yapmadı. Daha da önemlisi, tedavi, intihar oranlarının astronomik olduğu bir toplulukta bir nimet olan zihinsel sağlığın iyileşmesine yol açar. Bryce, “Görevimizin erişim olduğunu açıkça belirtmek istiyoruz. Bu bir ölüm kalım meselesi,” dedi.