Skip to content

Bullet Force’un Tuhaf Hikayesi

2 de Nisan de 2021

Oyun geliştirmenin son on yılda ne kadar ilerlediğini bilmek istiyorsanız, Bullet Force bunun kanıtıdır. 2006 yılında, Call of Duty hala bir II.Dünya Savaşı nişancısıydı ve modern savaşa giderek FPS manzarasını önemli ölçüde değiştirmemişti. Önceki nesil konsollarda çok oyunculu oyun, net kodun zorluğu nedeniyle bir garanti değildi. Heck, hareket halindeyken çevrimiçi oyunla tam teşekküllü bir birinci şahıs nişancı oynama fikri, yalnızca PSP ve Nintendo DS aracılığıyla gerçekleşiyordu ve bunu yapabilecek sınırlı sayıda oyun mevcuttu. On yıl sonra ilerleyin ve Bullet Force gibi oyunlarımız var. Bu, mobil cihazlarda, diğer oyunculara karşı tam teşekküllü çevrimiçi oyun sunan modern bir birinci şahıs nişancı oyunudur. Oh, ve bu oyun Lucas Wilde adlı liseden yeni mezun olmuş 18 yaşındaki bir çocuk tarafından yapıldı.

Cankurtaran / Kelly Miller

Henüz yaşlı hissediyorum?

Bullet Force, Unity’de bir genç tarafından yapıldığı için büyük ölçüde etkileyici, ancak oyunun kendisi oldukça sağlam. Dışarıda yer alan haritalarla, ofisler ve hapishaneler gibi senaryolarla da devreye giren birçok tür standardını ele alıyor. Çok oyunculu burada, takım ölüm maçı, nokta kontrol fethi ve silah oyun modları ile buradaki temel oyun modudur. Ve bunların hepsi 20 kişilik maçlarda gerçekleşir. Oyun biraz standart olmasa da eğlencelidir, ama sorun değil. Ne yaptığını biliyor ve mobil cihazlarda eğlenceli, standart bir birinci şahıs nişancı oyunu isteyenler için eğlenceli bir oyun olmaya çalışıyor. Geldikçe erken yapılarda oynamaktan keyif aldık. Görseller önemli ölçüde iyileştirildi ve oyun her güncellemede daha iyi hissettiriyor. Herhangi bir ödül kazanmayabilir ancak geliştirici, 2016’da Apple’ın Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’na katılmak için burs kazandı.

Uzun Bir Yol Geldi

Tüm bunların gösterdiği şey, oyun geliştirmenin bu kadar uzun bir yol kat ettiği. Unity gibi motorlar, geliştiricilerin, aksi takdirde büyük ekiplerin yaratılması ve daha az insan gücü ve daha az iş ile gerçekleştirilmesi yıllar olmasa da aylar sürecek başlıklar oluşturmalarına olanak tanır. Aslında, ölçek o kadar değişti ki, gördüğümüz gibi, bunu yapmak için yeterli iradeye sahip olan herkes, hayallerindeki çevrimiçi birinci şahıs nişancı oyununu yapabilir. Özellikle Unity’nin denemekte özgür olduğunu ve programlamayı bilmeyenler için erişilebilir olduğunu düşünürsek. Naquatic’teki geliştiricilerden biri, Unity’de oyun yapmaya ilk başladığında nasıl programlanacağını bilmediğini söyleyen biriyle konuştuk. Programlama yardımcı olurken ve herhangi bir oyun geliştirme, kodlama konusunda biraz anlayış kazandıracak olsa da, girişin önündeki engel “kodlamayı bilmeniz gerekir” değildir. Bu oyun, kim olursa olsun herkesin umut verici ve eğlenceli bir oyun yapabileceği konusunda ilham verici olmalıdır. Bullet Force ile ilgili büyüleyici olan bir diğer şey, sosyal medyanın ve akışın oyunun gelişiminde rol oynamasıdır. Lucas Wilde, tüm geliştirme boyunca oyunun beta sürümünün oyuncuları ile Twitter’da etkileşime girdi, istenen özellikler hakkında düzenli olarak kitle kaynaklı bilgi aldı ve yapılarda yapılan değişikliklerin nasıl performans gösterdiğine dair kalabalıktan geri bildirim aldı. Mobcrush gibi platformlarda özel bir hayran kitlesi bile var – Oyunu yayınladık ve bazı hayranlarını gördük ve ilgisiz bir akışa girdiğinde insanları heyecanlandırdıklarını gördük. Oyun pazarlamasında diğer birçok geliştiriciden daha iyi olma ihtimali de yüksek.

Etkileyici

Ve bu, bu kadar büyüleyici olmasının bir parçası. Bu sadece bir genç tarafından yapılmış etkileyici bir oyun değil. Bir oyunun yapımına ve oyunculara duyurulmasına yardımcı olmak için hem geliştirme açısından somut hem de pazarlama açısından daha ruhani – güçlü araçlar kullanan bir geliştiriciniz olduğu gerçeğidir. Ve oyun sadece eğlenceli bir birinci şahıs nişancı değil, aynı zamanda oldukça ilham verici çünkü bir oyun yapmak istediğini söyleyenler için, bu adam heyecan verici bir dönemdeyken hayran bir izleyici için sevdiği bir oyun yapıyor. hayat. Seni ya da başka birini ne durduruyor?