Skip to content

Bulucunun Liste Görünümü Seçeneğini Kullanma

10 de Mayıs de 2021

Mac’inizde bir dosya veya klasöre erişmeniz gerektiğinde, sizi oraya götürecek olan Finder’dır. Finder, Mac’inizde bulunan dosyaları Finder’ın sözlüğünü kullanmak için farklı şekillerde veya görünümlerde gösterme yeteneği de dahil olmak üzere bir dizi özellik sunar.

Elektronik Tabloya benzer

Bulucunun Listesi görünümü, bir klasördeki öğeler hakkındaki bilgileri görüntülemenin en çok yönlü yollarından biridir. Liste görünümünde, bir klasördeki her nesne, bir elektronik tabloda göreceğinize çok benzer şekilde, adıyla ve satır ve sütun görünümünde düzenlenmiş ek verilerle birlikte görüntülenir. Bu düzenleme, bir nesne hakkında her türlü ilgili bilgiyi hızlı bir şekilde görüntülemenizi sağlar. Örneğin, bir dosyanın en son değiştirildiği tarihi, dosyanın ne kadar büyük olduğunu ve ne tür bir dosya olduğunu bir bakışta anlayabilirsiniz. Bir dosya veya klasör adına ek olarak dokuz adede kadar farklı dosya özelliğini görüntüleyebilirsiniz. Liste görünümünde bunun için çok şey var. Sütunları istediğiniz sırayla yeniden düzenleyebilir veya yalnızca sütunun adını tıklayarak sütuna göre artan veya azalan düzende hızlı bir şekilde sıralayabilirsiniz.

Liste Görünümünün Seçilmesi

Bir klasörü Liste görünümünde görüntülemek için:

 1. Dock’taki Finder simgesine tıklayarak veya Masaüstünde boş bir alana tıklayarak ve Yeni Bulucu Penceresi Finder’ın Dosya menüsünden.
 2. Liste görünümünü seçmek için, Liste Finder penceresinin araç çubuğundaki simgesini görüntüleyin (düğmeyi Görünüm simge grubunda bulacaksınız) veya Liste olarak -den Görünüm Menü.

Artık Finder’daki bir klasörü Liste görünümünde görüntülediğinize göre, Liste görünümünün nasıl göründüğünü ve nasıl davrandığını kontrol etmenize yardımcı olacak bazı ek seçenekleri burada bulabilirsiniz. Aşağıda listelenen seçenekler, kullandığınız OS X sürümünün yanı sıra görüntülemekte olduğunuz belirli klasöre bağlıdır.

Liste Görünümü Seçenekleri

Liste görünümünün nasıl görüneceğini ve davranacağını kontrol etmek için, Finder penceresinde bir klasör açın, ardından pencerenin herhangi bir boş alanına sağ tıklayın ve seçin Görünüm Seçeneklerini Göster. Tercih ederseniz, aynı görünüm seçeneklerini seçerek Görünüm Seçeneklerini Göster Finder’dan Görünüm Menü.

 • Her zaman liste görünümünde aç: Bu seçeneğin yanına bir onay işareti koymak, bu klasörün, klasörü ilk açtığınızda her zaman Liste görünümünü kullanmasına neden olur. Klasörü Finder’da açtıktan sonra görünüm tipini değiştirmek için Finder görünümü düğmelerini de kullanabilirsiniz.
 • Liste görünümünde göz atın: Bu seçeneğe bir onay işareti eklemek, açtığınız alt klasörlerin, başka bir görünüm stili kullanacak şekilde yapılandırılmış olsalar bile liste görünümünde görüntülenmesine neden olur.
 • Düzenleme Ölçütü: Geçerli görünümde öğelerin görüntülenme sırasını seçmenize olanak tanır:
  • Yok: Mevcut görünümün temel tercihinin ötesinde ek sıralama yapılmaz.
  • İsim Soyisim: Dosya veya klasör adını sıralama anahtarı olarak kullanır.
  • Tür: Öğeler dosya türüne göre sıralanır; örneğin, tüm resimler bir arada, tüm klasörler bir arada vb.
  • Başvurular: Liste görünümündeki öğeler, onları açmak için kullanılan varsayılan uygulamaya göre sıralanır.
  • Tarih (değiştir | kaynağı değiştir): Son açılma tarihine, eklenme tarihine, son değiştirilme tarihine veya oluşturulma tarihine göre sıralamayı seçebilirsiniz.
  • Boyut: Dosya boyutuna göre sıralar.
  • Etiketler: Bu, OS X’in eski sürümlerinde Etiket olarak adlandırılır. Bu seçenek, bir dosya veya klasöre atadığınız etiket veya etikete göre sıralamanıza olanak tanır.
 • Göre sırala: Yukarıda listelenen Düzenleme Ölçütü seçeneğiyle aynı seçenekler listesini kullanır. Aradaki fark, Sıralama Ölçütü öğelerin düzenlendikten sonra nasıl sıralandığını göstermesidir. Örneğin, dosya türüne göre düzenlediyseniz, tüm resimleriniz bir arada olur. Sıralama düzeni daha sonra ada göre veya oluşturulma tarihine göre gibi görüntü dosyaları grubunun nasıl sıralanacağını belirler.
 • Simge boyutu: Liste görünümü iki simge boyutu sunar: küçük ve büyük. Simgeler, belirli bir öğe için Liste penceresinde ilk öğe olarak görünür ve temsil ettikleri belge türünü hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olabilirler. Küçük simge boyutunu seçmek, Finder penceresinde daha fazla bilgi görmenizi sağlarken, büyük simge boyutunu seçmek simgenin daha fazla ayrıntı görüntülemesine olanak tanır.
 • Yazı Boyutu: Bu açılır menü, bir öğenin adı için kullanılan metin boyutunu ve her sütunda görüntülenen öznitelikleri belirlemenize olanak tanır.
 • Sütunları göster: Ad sütununa ek olarak yedi sütun vardır (her zaman görüntülenir). Her sütun, adının yanına bir onay işareti konarak görünür hale getirilebilir. Mevcut sütunlar şunlardır:
  • Değiştirilme tarihi: Öğenin en son değiştirildiği tarih.
  • Tarih oluşturuldu: Öğenin ilk oluşturulduğu tarih.
  • Son Açılma Tarihi: Dosyanın bir uygulama tarafından en son açıldığı tarih.
  • Ekleme Tarihi: Dosyanın veya klasörün Mac’inize eklendiği tarih.
  • Boyut: Bir dosyanın boyutunu görüntüler. Klasörler boyutlarını yalnızca ‘Tüm boyutları hesapla’ işaretliyse görüntüler.
  • Tür: Klasör, metin, jpeg veya PDF gibi öğe türünü görüntüler.
  • Sürüm: Ayarlanmışsa, sürüm özniteliğini görüntüler. Uygulamalar, genellikle bir sürüm özelliğine sahip olacak tek öğe türü hakkındadır.
  • Yorumlar: Herhangi bir öğenin kendisiyle ilişkilendirilmiş bir yorumu olabilir. Yorumlar, Finder’da veya Masaüstünde bir öğeye sağ tıkladığınızda kullanılabilen ‘Bilgi Al’ menüsü aracılığıyla eklenir.
  • Etiketler veya Etiketler: Bu sütun, kullandığınız OS X sürümüne bağlı olarak, bir dosya veya klasöre atadığınız bir Etiket veya Etiket rengini gösterir.
 • Göreli tarihleri ​​kullanın: Tarihleri ​​gerçek takvim tarihine göre veya bugünden itibaren göreceli bir tarih olarak görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, göreli tarihler şu şekilde görüntülenebilir: Dün, 17:13 veya Bugün, 4:00 AM. ‘ Dünden daha eski tarihler takvim tarihleri ​​olarak gösterilir.
 • Tüm boyutları hesaplayın: Bu seçenek, yalnızca görüntülenecek sütunlardan biri olarak ‘Boyut’u seçtiyseniz etkindir. Bu seçenek işaretlendiğinde, klasörler dahil tüm öğeler boyutlarını gösterecektir. Bir klasörün boyutunun hesaplanması, özellikle çok sayıda alt klasör içeriyorsa, uzun zaman alabilir. Bir klasörün boyutunu bilmeniz gerekmiyorsa, bu seçeneğin işaretini kaldırın. Gerekirse, klasörün boyutunu her zaman sağ tıklayıp açılan menüden Bilgi Al’ı seçerek kontrol edebilirsiniz.
 • Simge önizlemesini göster: Bu seçenek, simgelerin içeriklerinin küçük resim önizlemesini gösterme özelliğini etkinleştirir veya devre dışı bırakır. Yerinde bir onay işaretiyle, simgeler bir önizleme gösterecektir; onay işareti kaldırıldığında, dosyanın varsayılan simgesi görüntülenecektir.

Son seçenek Liste görüntüleme penceresi bir Varsayılan Olarak Kullan buton. Bu düğmenin tıklanması, geçerli klasörün görünüm seçeneklerinin tüm Finder pencereleri için varsayılan olarak kullanılmasına neden olur. Bu düğmeyi yanlışlıkla tıklarsanız, her Finder penceresinin artık içeriğini bir liste olarak görüntülediğini ve burada yalnızca seçtiğiniz sütunlarla birlikte görüntülendiğini keşfetmekten memnun olmayabilirsiniz.