Skip to content

Bulut Bilişim Nedir?

9 de Mayıs de 2021

Bulut bilişim İnternette yönetilen harici hizmetler olarak sunulan donanım ve yazılım kaynaklarından oluşur. Bu hizmetler, gelişmiş yazılım uygulamalarına ve üst düzey sunucu bilgisayar ağlarına dayanır.

Bulut Bilişim Türleri

Hizmet sağlayıcılar, ortak iş veya araştırma ihtiyaçlarına hizmet etmek için bulut bilişim sistemleri oluşturur. Bulut bilişim hizmetlerinin örnekleri şunları içerir:

  • Sanal BT (bilgi teknolojisi): Uzak harici sunucuları bir şirketin yerel BT ağının uzantıları olarak yapılandırın ve dağıtın.
  • Yazılım: Ticari yazılım uygulamalarını kullanın veya özel yapım uygulamaları geliştirip uzaktan barındırın,
  • Ağ depolama: Ağ depolama, depolamanın fiziksel konumunu bilmeye gerek kalmadan internet üzerinden verileri bir sağlayıcıya arşivler.

Bulut bilişim sistemlerinin tümü genel olarak çok sayıda müşteriyi ve talep artışını desteklemek için tasarlanmıştır.

Hizmet Olarak Yazılım Modelleri

Hizmet olarak yazılım modeli veya SaaS kullanan bulut hizmetleri, programlar yerel bilgisayarlarında yerleşik olmasa bile son kullanıcılara tam işlevsel programlar sağlar. Gmail ve Outlook.com gibi e-posta sağlayıcıları, bir tarayıcının içinde çalışan hemen hemen tüm bilgisayar programlarının yanı sıra SaaS uygulamalarıdır. Bu nedenle, SaaS en çok ev tüketicilerine aşinadır.

Hizmet Olarak Platform Modelleri

Bir SaaS çözümü, bir platformun tepesine oturur. Hizmet olarak platform portföyleri sunan satıcılar genellikle kurumsal müşterilerle karşı karşıyadır. PaaS ürünleri arasında sanal sunucular, işletim ortamları, veritabanı ortamları ve diğer tüm ara yazılım donanım ve tüketiciye dönük uygulama arasında yer alan bileşen.

Hizmet Olarak Altyapı Modelleri

Platformlar da altyapı üzerine oturur. Hizmet olarak altyapı çözümleri genellikle, platformları (ve dolayısıyla hizmetleri) işlevsel hale getirmek için gerekli olan fiziksel sunucular, ağ bileşenleri ve cihaz depolaması gibi ‘çıplak metal’ düzeyine ulaşır. IaaS, her satıcının farklı şekillerde dengelediği hız, maliyet ve gizlilik arasındaki ödünleşmelerle kurumsal müşteriler arasında popülerdir.

Bulut Bilişim Hizmetlerine Örnekler

Birçok farklı satıcı, çeşitli bulut bilişim hizmetleri sunar:

  • Amazon EC2 – Sanal BT
  • Google App Engine – Uygulama barındırma
  • Google Apps ve Microsoft Office Online – SaaS
  • Apple iCloud – Ağ depolama
  • DigitalOcean – Sunucular (Iaas / PaaS)

Bazı sağlayıcılar bulut bilişim hizmetlerini ücretsiz olarak sunarken, diğerleri ücretli bir abonelik gerektirir.

Bulut Bilişim Nasıl Çalışır?

Bir bulut bilişim sistemi, veri dosyalarının kopyalarını bireysel istemci cihazlarına dağıtmak yerine kritik verilerini internet sunucularında tutar. Örneğin Netflix gibi video paylaşım bulut hizmetleri, müşterilere DVD veya BluRay fiziksel diskleri göndermek yerine internet üzerinden verileri görüntüleme cihazındaki bir oynatıcı uygulamasına aktarır.

Bulut bilişim, altyapı tarafından desteklenen platformlardan yararlanan uygulamalara erişmek için cihazları kullanır.
Lifewire / Sam Johnson

Bulut hizmetlerini kullanmak için istemcilerin internete bağlı olması gerekir. Örneğin, Xbox ağ hizmetindeki bazı video oyunları yalnızca çevrimiçi olarak elde edilebilir (fiziksel diskte değil), bazıları da bağlanmadan oynanamaz. Bazı endüstri gözlemcileri, bulut bilişimin önümüzdeki yıllarda popülaritesinin artmaya devam etmesini bekliyor. Chromebook, bu eğilim altında tüm kişisel bilgisayarların gelecekte nasıl gelişebileceğinin bir örneğidir – minimum yerel depolama alanına sahip cihazlar ve web tarayıcısının yanı sıra (çevrimiçi uygulamalara ve hizmetlere ulaşılan) az sayıda yerel uygulama.

Bulut Bilişim Artıları ve Eksileri

Her yıkıcı yeni teknolojide olduğu gibi, bulut bilişim, geliştiricilerin ve tüketicilerin dikkatlice değerlendirmesi gereken güçlü ve zayıf yönler sunar. Bulutta çekirdek teknolojiyi kurmak ve sürdürmekten hizmet sağlayıcılar sorumludur. Bazı ticari müşteriler bu modeli tercih ediyor çünkü bu, kendi altyapılarını sürdürme zorunluluğunu sınırlıyor. Tersine, bu müşteriler sistem üzerinde yönetim kontrolünden vazgeçer ve sağlayıcıya ihtiyaç duyulan güvenilirlik ve performans seviyelerini sunma konusunda güvenirler. Aynı şekilde, ev kullanıcıları bulut bilişim modelinde internet sağlayıcılarına büyük ölçüde bağımlı hale geliyorlar: Günümüzde küçük bir sorun olan geçici kesintiler ve daha düşük hızlı geniş bant, tamamen bulut tabanlı bir dünyada önemli bir sorun haline geliyor. Öte yandan, bulut teknolojisinin savunucuları, böyle bir evrimin, internet sağlayıcılarını, rekabetçi kalabilmek için hizmetlerinin kalitesini iyileştirmeye devam ettirmeye sevk edeceğini savunuyor. Bulut bilişim sistemleri normalde tüm sistem kaynaklarını yakından izlemek için tasarlanmıştır. Bu da, sağlayıcıların müşterilerden ağları, depolamaları ve işlem kullanımlarıyla orantılı olarak ücret almalarını sağlar. Bazı müşteriler paradan tasarruf etmek için bu ölçülü faturalandırma yaklaşımını tercih ederken, diğerleri öngörülebilir aylık veya yıllık maliyetler sağlamak için sabit ücretli bir aboneliği tercih eder. Bulut bilişim ortamını kullanmak, genellikle internet üzerinden veri göndermenizi ve bunu satıcı tarafından yönetilen bir sistemde depolamanızı gerektirir. Bu modelle ilişkili gizlilik ve güvenlik riskleri, alternatiflerin yanı sıra faydalara karşı tartılmalıdır.

Tüketiciler için Özet

Ortalama BT dışı tüketici, daha düşük maliyet, daha hızlı dağıtım süresi ve bu çözümlerin sunduğu artan esneklik nedeniyle SaaS / PaaS / IaaS teknolojilerinden yararlanır. Bazı kişiler, değişmeyen bir yazılımın lisansına sahip olmayı tercih etse de, diğerleri internet bağlantısı gerektiren abonelik tabanlı yazılımı benimsemekten hoşlanıyor.